Jump to content

problema valava PCV?


Recommended Posts

Ieri in timp ce mergeam cu masina (E46 318i 99') la un moment dat am auzit u zgomot ca si cum s ar fi rupt ceva initial am crezut ca am pana si freaca vreun cauciuc dar nu era asa,masina nu s a oprit nu a patit nimic am verificat m am uitat peste tot nimic...apoi am dus o laun prirten mecanic sa ne uitam cam ce ar putea fi...cand am deschis capota in zona valvei pcv acolo langa joja de ulei se aude un "pacanit" ca si cum ai face pop corn :twoup: ...si am obsevat ca dupa ce se incalzeste motorul relantiul incepe sa oscileze si sa tremure masina...vreo idee?Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Am gasit problema cu pacanitul nu era nici valva disa nici valva PCV ci supapa de ventilatie a rezervorului care este situata chiar langa carcasa filtrului de aer la mine.Problema era ca avea o mufa iesita din ea chiar aia care face legatura cu rezervorul cred si de acolo veneau sunetele alea ciudate si un miros puternic de benzina in compartimentul motor.Mai clar din piesa 1 era iesita mufa 6
Link to comment
Share on other sites

Am gasit problema cu pacanitul nu era nici valva disa nici valva PCV ci supapa de ventilatie a rezervorului care este situata chiar langa carcasa filtrului de aer la mine.Problema era ca avea o mufa iesita din ea chiar aia care face legatura cu rezervorul cred si de acolo veneau sunetele alea ciudate si un miros puternic de benzina in compartimentul motor.Mai clar din piesa 1 era iesita mufa 6

 

Asta pacane in mod normal..Daca si dupa ce i-ai conectat furtunul ala continua sa te supere, iti trimit eu una...Este garantat buna (eu am schimbat-o aiurea).

In interpretarea erorilor, asta se numeste EVAP (asta ca ajutor in cazul in care faci testul si una din erori are asa ceva in continutul explicatiei)

Link to comment
Share on other sites

Langa joja de ulei se afla valva DISA nu valva PCV, deci banuiesc ca la ea te referi. Daca tacane s-ar putea sa fie stricata. Ar trebui sa o scoti afara si sa o verifici. O sa vezi ca are o membrana de cauciuc care s-ar putea sa fie crapata.

salut... am si eu problema asta...http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?/topic/59313-diy-eliminare-tacanit-disa/page__st__40__p__1364811__hl__zbarnait__fromsearch__1#entry1364811

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.