Jump to content

Calculator mort la re-softare


Recommended Posts

asta a spus de la service, ca trebuie refacuti parametrii cutiei de viteze. Nu o resoftare a intregii masini cu un soft mai nou. Ma gandesc ca daca umbla decat sa faca parametrii la cutie nu e problema? Asa am inteles ca se procedeaza> conecteaza masina la o instalatie hidraulica ca sa bage uleiul, apoi trece accelereaza, schimba treptelede viteze etc. Ma gandesc ca nu sunt copii naiba, au si mecanicii astia ceva cursuri pe afara. Dar ce vreau sa mai stiu, se vede cat ulei baga in cutia de viteze, sau masina aia hidraulica injecteaza din rezervorul ei?, ca nu prea stiu cum arata ansamblul asta de schimbat ulei.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca puteai rezolva chestia asta cu computerul daca mergeai la un tip care face ciptuning si are BDM. La mine la GTI, nu s-a putut remapa prin OBD, a trebuit desfacut calculatorul, a lipit fire direct pe controller si a scris cu BDM-ul. Garantat iti va merge si tie sa scrii direct softul.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca puteai rezolva chestia asta cu computerul daca mergeai la un tip care face ciptuning si are BDM. La mine la GTI, nu s-a putut remapa prin OBD, a trebuit desfacut calculatorul, a lipit fire direct pe controller si a scris cu BDM-ul. Garantat iti va merge si tie sa scrii direct softul.

Este un nesimtit aici in Craiova care mi-a cerut 500 € ( CINCI SUTE DE EURO)ca sa-mi " repare" ECU motor si a auvut nesimtirea sa imi zica ca ii trebuie mashina in service 3 zile !!! :goodjob: sa o " gadile" pe chip tuning cred ca mai cerea inca 3-400 asha ca la banii astia am luat ECU nou cu garantie la care am dedus si TVA - ul de 24%. Asta e un fel de Einstein in viatza care modifica masinile alora care au BMW- uri luate pe carduri sau pe fete la produs sau cu contracte de la bugetul local sau ala consolidat.

 

asta a spus de la service, ca trebuie refacuti parametrii cutiei de viteze. Nu o resoftare a intregii masini cu un soft mai nou. Ma gandesc ca daca umbla decat sa faca parametrii la cutie nu e problema? Asa am inteles ca se procedeaza> conecteaza masina la o instalatie hidraulica ca sa bage uleiul, apoi trece accelereaza, schimba treptelede viteze etc. Ma gandesc ca nu sunt copii naiba, au si mecanicii astia ceva cursuri pe afara. Dar ce vreau sa mai stiu, se vede cat ulei baga in cutia de viteze, sau masina aia hidraulica injecteaza din rezervorul ei?, ca nu prea stiu cum arata ansamblul asta de schimbat ulei.

Habar nu ai cat nu au habar astia de procedurile de schimb ulei la cutiile automate. Astia trateaza mashinile noastre cum trateaza disperatii astia de medici din spitale pacientii din provincie care nu vin cu francu' sau cu curcanul...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...
A ajuns si la mine un ECU mort dupa resoftare in reprezentanta BMW din Craiova. Nu stiu daca este acelasi de aici, dar clientul a platit un ecu nou pentru aceasta operatiune nereusita. ECU vechi a fost rescris prin BDM si este perfect functional. Deci, mare atentie la ce a patit acest user. Service-ul unde se face update-ul de software este raspunzator daca calculatorul se defecteaza la ei in curte. Daca nu va garanteaza aceasta operatiune, nu faceti update.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.