Jump to content

Anvelope de vara !


bogdanov

Recommended Posts

Salut !

Mi-a adus cineva din Germania doua anvelope pt. rotile din spate, insa dimensiunea nu e cea recomandata si maxim admisa, adica 275/35/18, sunt 275/40/18 ! Pe cartea masinii e trecut pt. rotile din spate dimensiunile 275/35/18 ca fiind maximele admise, la fel si pe sticker-ul de pe stalp !

Intrebarea mea este : pot pune aceste anvelope de 275/40/18, fara sa am probleme pe la ABS sau DSC ? ITP-ul stiu ca o sa comenteze ca sunt mai mari decat e in carte, dar acolo se rezolva usor ! Cel care le vinde spune ca nu e nicio problema, merg perfect fara sa afecteze absolut nimic , ca diferenta e nesemnificativa si aproape insesizabila de la 35 la 40, e logic, omul vrea sa-si vanda marfa ! Mentionez ca masina mea are suspensie sport, e putin mai joasa.

Voi ce parere aveti ? Multumesc.

Edited by bogdanov
Link to comment
Share on other sites

Salut !

Mi-a adus cineva din Germania doua anvelope pt. rotile din spate, insa dimensiunea nu e cea recomandata si maxim admisa, adica 275/35/18, sunt 275/40/18 ! Pe cartea masinii e trecut pt. rotile din spate dimensiunile 275/35/18 ca fiind maximele admise, la fel si pe sticker-ul de pe stalp !

Intrebarea mea este : pot pune aceste anvelope de 275/40/18, fara sa am probleme pe la ABS sau DSC ? ITP-ul stiu ca o sa comenteze ca sunt mai mari decat e in carte, dar acolo se rezolva usor ! Cel care le vinde spune ca nu e nicio problema, merg perfect fara sa afecteze absolut nimic , ca diferenta e nesemnificativa si aproape insesizabila de la 35 la 40, e logic, omul vrea sa-si vanda marfa !

Voi ce parere aveti ? Multumesc.

se potrivesc pe audi.

nu are ce sa se intample.

poate freca in aripa sau vitezometrul iti arata eronat.

Link to comment
Share on other sites

96,25 mm la 275/35 si 110 mm la 275/40 asta e diferenta in inaltime intre ele. teoretic ar trebui sa mearga.

 

 

Ai dreptate, teoretic merge ! Dar daca am in masina 4 persoane, crezi ca o sa-mi atinga ceva pe sub aripa ? Asa la prima vedere nu ar fi diferenta mare de inaltime a cauciucului !

Link to comment
Share on other sites

se decaleaza cu 4,2 km/h . Indica mai putin cu 4,2 km/h dar bordul indica de fabrica mai putin . Daca atinge nu stiu dar cea mai mare problema este politia cand te opreste si vrea sa se ia de tine si mai ales controalele RAR din trafic care nu vor sta la discutie ( cu ITP-ul toti ne mai descurcam ) .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.