Jump to content

martor ASC/ABS aprins si nu functioneaza


Recommended Posts

sal

 

am o mare problema

detin un 316i turing e36 din 10/1999

masina a fost dotata de fabrica cu ASC

de cand a dat frigul a inceput sa faca figuri...ba se aprindea ..ba se stingea

Emu stie pt ca a vazut cu ochi lui cand a pus testul pe masina

In urma diagnozei a rezultat pompa de ABS

ce sa aiba?

Link to comment
Share on other sites

sal

 

am o mare problema

detin un 316i turing e36 din 10/1999

masina a fost dotata de fabrica cu ASC

de cand a dat frigul a inceput sa faca figuri...ba se aprindea ..ba se stingea

Emu stie pt ca a vazut cu ochi lui cand a pus testul pe masina

In urma diagnozei a rezultat pompa de ABS

ce sa aiba?

 

problema poate fi de la partea electronica a pompei de abs.e o boala a bmw-urilor.mizerie la senzor nu are cum sa intre eventual la mufa,dar si acolo e greu.oricum se poate verifica destul de simplu daca e vreu senzor devina.daca testerul da eroare pe cel din stanga de ex,inversezi senzorii intre ei si vezi pe urma ce zice testerul daca da aceeasi eroare e clar ca nu sunt senzorii devina.mergi mai departe si verifici cablajele pana la pompa de abs.daca si astea is ok mai ramane partea electronica de pe pompa.este un baiat pe forum care repara asa ceva.daca o sa ai nevoie o s aiti dau linc.bafta

Link to comment
Share on other sites

+1,asa am patit si eu.

SALUT aceasi problema am si eu cu DSC si ABS nu functioneaza si stau martorii aprinsi in bord i-am scimbat senzori intre ei sa vad daca se muta eroarea de pe dreapta spate pe stanga si la fel tot pe dreapta imi da eroarea senzorul nu are nimic nui defect de la ce ar putea fi? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cam aceleasi prbobeme le am si eu. De cateva zile mi se aprinde martorul ABS. am zis prima daca o fi gheata acolo insa se pare ca nu e asa.Cand martorul e stins si se intampla sa pun frana pedala imi face in toate felurile, se intareste tremura si se aud zgomote ciudate. Cand se aprinde martorul, toate astea dispar insa evident franarea se face fara ABS. Dati-mi si mie va rog un contact care se pricepe la probleme dintrastea, de preferabil din bucuresti, daca stiti sa pun un tester pe ea sa vad ce are..

 

Merci frumos

Link to comment
Share on other sites

doar martorul ABS sau concomitent se aprinde si cel de la ASC?

 

doar martorul de ABS. Dar atunci e ok. Franeaza masina ok. Dar cand e stins, adica ABS-ul ar trebui sa fie functional, cand pun frana imi tremura pedala ca naiba si se aude un zgomot de zici ca sar toate de dedesubt. Si se intareste pedala . Probabil e ceva mai serios decat un senzor defect..

Link to comment
Share on other sites

poi cand e aprins martorul,franeaza ,dar nu mai functioneaza abs si se blocheaza rotile.

cand abs-ul functioneaza e normal sa bata pedala,sa se intareasca si sa faca zgomot.simtomele astea le simti cel mai tare pe drum acoperit cu polei sau zapada.pe asfalt curat nu sunt atat de evidente pt ca are mai putin de lucru sistemul de abs.

oricum nu ar trebui sa ti se aprinda becul in bord.

mergi la un electrician auto sa ii faca un test sa vada de unde vine eroarea,care roata,care senzor...

Link to comment
Share on other sites

eu spun ca e senzor abs. daca a fost cumva cablaj taiat si legat ulterior e posibil sa fie firele inversate intre ele. eu asa am patit la un x5 la care nimeni nu i dadea de cap, i au desfacut pompa de abs degeaba, au umblat peste tot, apoi mi au lasat mie masina sa caut pompa prin germania sa o inlocuiasca. de plictiseala i am scos o roata s ama uit daca e senzorul plin de mizerie. am uitat sa spun ca nu ii mergea abs dsc, 4x4, nimic. era praf masina. am pus o pe tester la cineva in berceni, mugur, si avea defecte senzor roata st fata, senzor de coloana directie etc. mai multe, cam ce n mergea la masina. revin la subiect si spun ca am scos roata stanga fata, am scos senzorul, la m curatat, avea firele taiate si inlocuita mufa de bmw cu una nu stiu de care, etc. am curatat bine l am pus inapoi, am legat cu mufe de bmw de la mine si tot nu mergea. am desfacut mufa din nou, am inversat firele si s au rezolvat toate problemele masini fara sa coste nimic(de fapt a costat diagnoza si un senzor abs pe care il luase dar nu l am mai pus ca nu avea rost)

cat despre lipit puntile prajite din calculatorul de abs am vazut pe viu faza asta la dereglatu la pitesti pe un abs de seria 5. e munca de ceasornicar si omu i-a dat de cap. merge nu spun ca nu se face insa nu stiu pentru cat timp. ca o sa lipesti undeva si se va arde mai departe.

Link to comment
Share on other sites

problema avuta de tine nu se aseamana cu cea a colegului "vali" lui ii functioneaza ASC-ul.doar ABS-ul nu ii functioneaza uneori.posibil sa ii fi intrat apa in pompa de servo?

 

@vali- verifica sub filtrul de polen din partea dreapta cum te uiti din fata spre motor,daca nu cumva tie infundata scurgerea de apa ce intra in aripa.daca e infundata iti intra apa in acel compartiment si implicit la pompa servo.

au mai patit multi asa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
imi cer scuze initiatorului ca intervin pe topicul lui,dar sa zicem ca e problema cat de cat similara...mie nu mi se aprinde deloc martorul ASC :)) ABS functioneaza perfect (si ca martor si fizic pe masina) ...ASC-ul nu se aprinde nici cand pun contactul si nici cand apas pe buton...tind sa cred ca fizic functioneaza(cred ca iarna asta a intrat de cateva ori ..) Sugestii?se poate sa se arda led-ul martor din bord? Edited by coleman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.