Jump to content

Articol: Pilotaj? Sofat? Ce atata tevatura?


Romulus

Recommended Posts

Chiar dacĂŁ ĂŽmi place mult sĂŁ conduc și sĂŁ ĂŽnvĂŁț despre dinamica unei mașini, scopul meu nu este sĂŁ devin pilot. Nici mĂŁcar pe circuit, exclus pe stradĂŁ. Și atunci de ce mĂŁ zbat atâta? Din mai multe motive.

 

În primul rând pentru cĂŁ-mi place. Și când ĂŽmi place ceva, ĂŽncerc sĂŁ ĂŽnvĂŁț cât mai multe despre acel subiect. În cazul ĂŁsta, teoria este doar „ușa” care deschide calea spre practicĂŁ. Nu cred ĂŽn mitul șoferului innĂŁscut, care simte mașina de cand s-a urcat prima oarĂŁ la volan. Care simte ce se ĂŽntâmplĂŁ fĂŁrĂŁ sĂŁ priceapĂŁ. Eu cred ĂŽn acțiuni antrenate și care ĂŽnvĂŁțate ĂŽn mod logic, având la bazĂŁ teoria, se ĂŽnvațĂŁ mult mai ușor iar cunoștințele acumulate sunt mai trainice.

 

Apoi, consider cĂŁ dacĂŁ reușesc sĂŁ fiu rapid pe circuit, ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ stĂŁpânesc volanul foarte bine și ĂŽn condiții de stradĂŁ, permițându-mi sĂŁ țin o marjĂŁ de eroare suficientĂŁ, ĂŽn orice moment, pentru a putea scĂŁpa cu fața curatĂŁ din mai multe evenimente decât un șofer obișnuit.

 

ÎnseamnĂŁ asta ca voi merge mai rapid pe stradĂŁ? Ironic, cred cĂŁ nu. DimpotrivĂŁ. Dupa ce faci anumite exerciții de derapaj sau de evitare la viteze mari, ĂŽnțelegi cu adevĂŁrat, cât de periculos este sĂŁ faci asta pe un drum public. Ironic, cred cĂŁ pe masurĂŁ ce devi mai experimentat pe circuit, vei deveni un șofer mai prudent și ca urmare mai ĂŽncet pe șosea.

 

Așa cum se spune ĂŽn orice domeniu... Cu cât ĂŽnveți mai multe, iți dai seama cât de puține lucruri știi cu adevĂŁrat. Așa și aici. Cu cât ĂŽnvĂŁț mai multe, cu atât mai mult mĂŁ bucur cĂŁ am scĂŁpat pânĂŁ la vârsta asta din jungla șoselelor românești. Cu cât ĂŽnvĂŁț mai multe, cu atât ĂŽmi dau seama cât de inconștient am fost ĂŽn anumite momente la volan. Cu cât ĂŽnvĂŁț mai multe ĂŽmi dau seama, cât de puține știu cu adevĂŁrat.

 

Cineva recent, spunea cĂŁ asta e obsesie și cĂŁ el conduce din plĂŁcere. Deși confunda singur termenii, ĂŽncercând tocmai sĂŁ-mi atragĂŁ atenția sĂŁ nu confund plĂŁcerea cu pasiunea! Sau mĂŁ rog, ceva ĂŽn genul asta, cĂŁ n-am prea ĂŽnțeles oricum, limba românĂŁ e complicatĂŁ rĂŁu. O fi obsesie, o fi pasiune, o fi doar plĂŁcere. ConteazĂŁ? DacĂŁ eu mĂŁ simt mai ĂŽn siguranțĂŁ pe șosea, atunci care e problema altora? DacĂŁ mie-mi chiar place sĂŁ fac asta, atunci care e problema? Nu mĂŁ intereseazĂŁ invidia sau rĂŁutatea. Ca vreau sĂŁ ĂŽmpart și cu alții experiențele mele, cum or fi ele, bune sau rele? Consider asta plus valoare comunitĂŁții, o contribuție care o pot aduce fĂŁrĂŁ efort prea mare. Și atunci??!?

 

Cel mai șocant, dupĂŁ prima sesiune de 12 tururi rapide pe circuit, a fost cât de obositor poate sĂŁ fie. Și fizic și psihic. Cât de multe variabile trebuie luate ĂŽn calcul ĂŽn fiecare secundĂŁ... Șocant. Am realizat cât e de greu sĂŁ fii pilot ĂŽntr-o cursĂŁ adevaratĂŁ. Și n-am avut presiunea psihologicĂŁ care o au acei piloți. SlavĂŁ Domnului.

 

SĂŁ dai ĂŽn fiecare secundĂŁ, totul din tine, nu e ușor. Mitul cĂŁ oricare din noi poate deveni pilot, s-a spulberat la mine ĂŽn minte fĂŁrĂŁ urmĂŁ de ĂŽndoialĂŁ.

 

Dupa cum s-a vĂŁzut, sunt mulți care considerĂŁ cĂŁ greșesc cĂŁ postez așa multe subiecte pe forum, cĂŁ mĂŁ laud sau mai știu eu ce, cĂŁ vreau sĂŁ demonstrez ceva cuiva. Cei care cred asta se fac singuri de râs. Nu vĂŁ mai obosiți. Nu vĂŁ place sau nu considerați utilĂŁ informație, nu citiți. Nu e obligatoriu.

 

Aș fi fost fericit sĂŁ facĂŁ altcineva munca asta. Dar cum n-a fĂŁcut-o nimeni, am decis sĂŁ o fac eu. Nu dați cu pietre, doar pentru cĂŁ voi știați de mult informația asta. Nu toți o știu.

 

Încercați sĂŁ fiți constructivi.

 

Click here to view the articol

Link to comment
Share on other sites

de acord in linii mari.nu stiu daca faza cu abilitatile de sofer e chiar asa..normal ca prin exercitiu devii mai bun ca nimeni nu s a nascut campion,dar trebuie sa recunoastem ca un rol important il au si calitatile native ale fiecarui individ..talentul sa zicem..asa cum oamenii NU sunt egali intre ei la nici un capitol,asa si cu abilitatile de sofer si mai departe de pilot..o scoala sau niste sesiuni de antrenament nu vor face decat sa perfectioneze niste aptitudini sau calitati,dar nu va naste niciodata un campion daca nu ai asta in sange.nu stiu cum e senzatia data de un circuit adevarat intr o masina adevarata,mi as dori sa aflu intr o zi,dar pot sa banuiesc..trebuie sa fie o senzatie orgasmica.cel putin pt mine.de obositor?sa facem o mica comparatie la scara mai mica si anume 20 de minute pe un circuit de carting ca cel de la tunari sa zicem,probabil multi dintre noi stiu,te ridici sleit de puteri si cu bratele in pioneze..si e doar carting...parerea mea e ca viteza sau febra acesteia nu l va parasi niciodata pe cel care s a imbolnavit de ea,e o boala grava..asta nu inseamna ca trebuie sa fii un inconstient in trafic sau ca nu poti trage niste concluzii dupa vreo intamplare nefericita sau vreun accident din care ai scapat ca prin urechile acului(cazul meu).cred ca s ar evita multe chestii tragice care se intampla pe drumurile noastre amarate daca ar fi si n tara asta un circuit decent unde sa si mai lase unii testosteronul...
Link to comment
Share on other sites

Foarte bune precizarile aduse de Romulus. Intamplarea face ca eu sa ma aflu prin acest fenomen al motorsportului de vreo 2 ani incoace,imi place sa pilotez foarte mult dar nu are nici o legatura cu absolut nimic din ce se intampla pe strada.

Daca nu va deranjeaza va atasez una din filmarile recente din Franta de la Le Mans unde am fost plecat pentru antrenamente-teste,imbunatatirea abilitatilor de gestionare a comenzilor la viteza mare etc etc.

 

http://www.farcebook.com/?ref=home#!/video/video.php?v=156776484381139&comments

 

Anul asta ma vedeti la coasta si raliu asfalt la grupa N cu Mitsubishi Lancer Evo 9.

 

Am sa fac un topic daca se va considera util forumului, sunt dispus sa va impart putinul din cunostintele acumulate de cand sunt in aceasta bransa.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.