Jump to content

cum dezactivezi airbag dreapta e46 nfl


cata_fire

Recommended Posts

Mi se pare ca senzorul de la scaunul din dreapta nu declanseaza airbagul decat dupa 30 KG ! Decat daca este dusa plasa din scaun si sta becul de la airbag din bord aprins , atunci airbagul va sari odata cu cel de la sofer !

din cate stiu eu daca e aprins becu de la airbag nu sare nici unul

Link to comment
Share on other sites

La majoritatea masinilor, scrie pe parasolar ca daca pui scaunul cu copil pe scaunul din dreapta, sa opresti airbag-ul. La BMW (E46, ca la alte modele nu stiu) nu scrie asa ceva si nici nu se dezactiveaza airbag-ul, decat din soft.

Eu am becul aprins, dar se mai stinge din cand in cand. Rog, daca stie cineva sigur, deci nu va dati cu presupusul, care este treaba: sare sau nu air-bagul?

Logic ar fi sa nu sara, ca doar de-aia este aprins martorul in bord, ca sa te atentioneze ca ceva nu este in regula.

Link to comment
Share on other sites

La majoritatea masinilor, scrie pe parasolar ca daca pui scaunul cu copil pe scaunul din dreapta, sa opresti airbag-ul. La BMW (E46, ca la alte modele nu stiu) nu scrie asa ceva si nici nu se dezactiveaza airbag-ul, decat din soft.

Eu am becul aprins, dar se mai stinge din cand in cand. Rog, daca stie cineva sigur, deci nu va dati cu presupusul, care este treaba: sare sau nu air-bagul?

Logic ar fi sa nu sara, ca doar de-aia este aprins martorul in bord, ca sa te atentioneze ca ceva nu este in regula.

Cu siguranta sare ! Cand becul este aprins in bord ,senzorul de prezenta pasager nu mai este activ si calculatorul va declansa airbagul din dreapta , in cazul unui accident , indiferent daca este pasager pe scaun sau daca nu !

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta sare ! Cand becul este aprins in bord ,senzorul de prezenta pasager nu mai este activ si calculatorul va declansa airbagul din dreapta , in cazul unui accident , indiferent daca este pasager pe scaun sau daca nu !

 

corect !

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa fac chestia asta cu SSS.Se intra in new sesion/loadsoftware/added/retrofit si se alege activation/dezactivation airbag.Tot acolo gasim si retrofit(in meniuri) in cazul schimbarii amperajului bateriei sau a schimbarii tipului de baterie(agm sau normala).Daca vreti sa faceti treaba asta va sfatuiesc sa aveti un battery charger la indemana.In cateva minute ramaneti fara curent la baterie iar daca sunteti in mijlocul scrierii fara sursa de alimentare sa dus calculatorul de la unitatea respectiva.

Acest lucru a facut servus_phantom.

airbag.rar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.