Jump to content

Probleme lipire oglinda parbriz


Recommended Posts

Salut,mi sa dezlipit oglinda parbriz,adica ''pastila'' aceia care o tine fixata,bun,pe moment,mi-a venit ideia cu picatura,initial am zis ca nu tine,insa am zis ca pana ajung la cei la parbrize sa stea lipita acolo.Bun,dupa ce m-am informat un pic pe net,din cate am observat,nu este indicat sa lipesti oglinda de parbriz cu picatura,pentru ca picatura(lipiciul) este casant si cand se dezlipeste poate sa se dezlipeasca cu parti din parbriz.Acum sincer as vrea sa o dezlipesc sa ma duc la cei cu parbrize sa imi fixeze cu lipici special,insa.......cam slabe sanse sa o dau jos,este foarte bine lipita,m-am tot straduit dar degeaba.Eu sincer as lasa-o asa lipita cu picatura daca nu s-ar intampla nimic,dar si cu picatura lipita,am citit ca pana la urma va ceda,dupa scurt timp.Vroiam sa va intreb,voi ce spune-ti?cei de la parbrize ar putea sa-mi dezlipeasca suportul si sa imi fixeze cu adeziv special,adica banuiesc ca au niste scule pe acolo speciale sau metodele lor,intreb pe cei care au avut asemenea problema.Sau sa o las asa?Va salut,cu respect.
Link to comment
Share on other sites

Salut,hai mai...glumiti...,cum sa se sparga parbrizul?Gago,pai si cei de la parbrize zici ca nu pot face nimic?nu te gandi ca este o tona de picatura,sunt 3 picaturi minuscule,chiar intreb foarte serios,nu are rost sa ne pierdem timpul cu,katerinca,Sax omule abtinate.Am citit pe net ca s-ar putea cu un feon sa se dezlipeasca,nu stiu,dau o fuga maine pana la astia cu parbrizele,dar vroiam sa stiu asa niste pareri sincere.
Link to comment
Share on other sites

Salut,mi sa dezlipit oglinda parbriz,adica ''pastila'' aceia care o tine fixata,

 

Putina pasta de lipit parbrize sau banalul silicon negru la tub din ala mare...Eu cu asta am rezolvat-o fiindca solutie de lipit parbrize nu m-am descurcat la momentul ala sa fac rost. Dupa ce lipesti, ii pui un scotch peste ea cateva ore sa stea presata si sa se intareasca lipiciul ala

Cu Picatura s-ar putea sa ai surpriza sa gasesti o pelicula subtire de sticla ramasa lipita de pastila (cand o sa cada). Habar nu am de unde poate sa provina dar se vede in locul unde a fost lipita...

Sper ca nu ma injuri ca ti-am raspuns serios si nu am glumit deloc....

 

Apropo..acum am vazut ca ai mai postat odata...Sunt curios sa-mi spui cum au dezlipit aia pastila lipita cu Picatura...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Salut Dane,mersy de raspuns,acum da,stiu cu ce o voi lipi daca voi reusii sa o dezlipesc,eu sau cei de la parbrize,dar problema acum e dezlipitul,ma gandesc cu un feon ceva,sau cu un cuter subtire sa bage usor intre parbriz si pastila lipita,dati-mi si voi niste idei,dar vreau seriozitate,salut.
Link to comment
Share on other sites

incingi locul cu un feon industrial ...are la Bricostore ca am luat eu unul sa incalzesc niste plexiglas....(nu din cel obisnuit de uscat sau fluturat parul) si apoi pui putina apa rece acolo...se contracta Picatura si cade pastila.

Poti incerca si cu o lama de ras (nu stiu daca se mai gasesc astea clasice) sau o panza de bomfaier polizata (ramasitele dintilor acesteia ajuta)

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Vede Bogdan maine cand merge la baietii aia... Este destul de nasol daca s-a lipit aia bine acolo...Eu unul as lasa-o asa pana cade singura (cu sau fara pelicula din parbriz)

Dar eu ma tot intreb cum a cazut aia de acolo...A fost lovita sau de la suspensia sport care hatzaie destul de acut?

Link to comment
Share on other sites

Ce rost mai are cum a cazut.....,important este sa o dau jos,sper sa pot reusi singur sau cu ajutorul cuiva de la atelierul de parbrize,imposibil sa nu gaseasca unul o solutie ceva,pentru un ciubuc ce nu fac ei.......,dane o sa incerc cu o lama din aceia de ras,cum era odata,dar aia nu are zimti,nu prea cred ca face mare lucru dar cine stie,fiind foarte subtire,intra bine intre parbriz si acea pastila.
Link to comment
Share on other sites

Ce rost mai are cum a cazut.....,important este sa o dau jos,sper sa pot reusi singur sau cu ajutorul cuiva de la atelierul de parbrize,imposibil sa nu gaseasca unul o solutie ceva,pentru un ciubuc ce nu fac ei.......,dane o sa incerc cu o lama din aceia de ras,cum era odata,dar aia nu are zimti,nu prea cred ca face mare lucru dar cine stie,fiind foarte subtire,intra bine intre parbriz si acea pastila.

 

ok nu te mai intreb ca cine stie unde ajungem..Probabil a dat cineva cu capul in ea (deh...scaune sport :purple:) sau ai incercat sa scoti nuca (maciulia de la schimbator) si a iesit brusc...

Asa este..o sa se gaseasca o solutie

Daca incerci tu, incearca cu parbrizul cat mai rece si nu forta..se dezlipeste pana la urma...Normal ar fi trebuit dat jos parbrizul ca sa ai pozitie ca lumea :popcorn:..Dar asa te chinui putin.

Eu cred ca s-a desprins din cauza vibratiilor cauzate de suspensie....Ai putea totusi sa mergi asa ca se desprinde (asta daca tot suspensia aia sport o ai):download:

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Sa rezolvat Dane,am fost la baietii de la parbrize si cu toate ca stramba din nas ca nu prea exista solutii,insistand mi-a rezolvat problema cu o sarma maleabila subtire si zimtata si mi-a lipit din nou pastila, a zis sa o las masina in soare cateva ore sa se usuce,i-am pus si un parasolar din folie frumusel.Oglinda sper sa tina sa nu ma pomenesc cu ea pe genunchi,dar m-au asigurat cei de la parbrize ca va tine,in fine,pe vorbe nu mai ma pot baza,bine ca sa rezolvat,spre necazul lui Sax nu sa intamplat nimic neplacut.Apropo,la e90 acum cum este oglinda Dane?Vine cum era la e30 mtech 2 sau cele care aveau computer sus,mi se pare ca la acele modele oglinda nu venea lipita de parbriz.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.