Jump to content

Parere jante 18inch pe E90


bm3rmy

Recommended Posts

de ce ai tu suspensie sport?

asa a venit din fabrica sau a fost pusa ulterior?

 

Asa a venit masina. Am aflat abia dupa ce am obtinut de la reprezentanta lista de optionale. Nu am stiut la ce sa ma uit cand am luat-o. Doar nu crezi ca-s nebun sa-i pun eu asa ceva pe drumurile noastre!!!

Link to comment
Share on other sites

Asa a venit masina. Am aflat abia dupa ce am obtinut de la reprezentanta lista de optionale. Nu am stiut la ce sa ma uit cand am luat-o. Doar nu crezi ca-s nebun sa-i pun eu asa ceva pe drumurile noastre!!!

de ce spui asta?eu nu as trece la jante mai mari de 17 inch,dar vreau arcuri cu 30mm mai joase.automat si ceva mai rigide.

Link to comment
Share on other sites

mai este o chestie pe care multi au inteles-o invers...si anume: daca ai balon subtire...si nu numai....umfla cauciucele asa cum prevede producatorul(valorile sunt trecute de obicei pe stalpu de la portiera fata). O roata umflata la parametri normali este mult mai flexibila la obstacole decat una umflata prost care in loc sa sara peste obstacol se muleaza mai mult pe el!

Eu la multi "meseriasi" am auzit invers si anume ca trebuie sa lasi rotile mai moi....lucru pe care l-am testat si pot spune ca e o tampenie pentru ca in primul rand uzezi guma prematur si in al doilea rand anvelopa nu mai are aceleasi proprietati elastice dupa cum am precizat mai sus.

poate nu e o explicatie stiintifica dar vorbesc din experienta mea de 2 ani cu jante pe 18!

Link to comment
Share on other sites

Confortul tau in masina nu vine numai de la marimea balonului. Daca ai suspensiile stock mergi linistit pe jante de 18. Suspensia incaseaza foarte bine denivelarile. Daca ai suspensie sport atunci se schimba datele problemei si pregatestete sa-ti rearanjezi organele. Eu unul merg pe jante de 18 de mult timp si am si suspensii sport dar nu pot spune ca mor. E OK, manevrabilitatea crescuta compenseaza pentru lipsa de confort.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare,

E cam tarziu dar ma gandesc ca e binevenit si acum sa spun rezultatul :)

Jante Dotz Freeride pe 17inchi + anvelope Goodyear Eagle F1 Asymetric 2 225x45x17 - rezultat = parerea mea exceptionale. cauciucurile au o aderenta foarte buna pe uscat cat si pe ploaie. e greu sa rup aderenta si cu TC off. Eu zic ca sunt si foarte confortabile.

 

post-45819-0-56808000-1309266874_thumb.jpg

 

alta poza pentru ca numerg in acelasi post :)

 

si inca una

post-45819-0-79906600-1309267060_thumb.jpg

post-45819-0-16999200-1309267144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.