Jump to content

Modificare legislativa?


Romulus

Recommended Posts

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/nepurtarea-centurii-de-siguranta-si-depasirea-vitezei-cu-20-kmh-nu-vor-mai-fi-sanctionate-14.html

 

Conform modificãrilor aduse Legii 1995/2002 privind circulaÞia pe drumurile publice, urmãtoarele fapte sãvârºite de persoane fizice se vor pedepsi doar cu avertisment:

 

- Imposibilitatea Înmânãrii actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de Înmatriculare sau de Înregistrare, a celorlalte documente prevãzute de lege, la cererea poliÞistului rutier, când participanÞii la trafic nu deÞin aceste documente În acel moment din motive obiective;

- DepĂŁÂşirea cu maxim 20km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv;

- Conducerea unui autovehicul ĂŽn mod nejustificat cu o vitezĂŁ cu cel puĂžin 10km/h sub limita minimĂŁ obligatorie;

- Nerespectarea obligaĂžiei de semnalizare a manevrei de schimbare a directiei de mers;

- Nerespectarea obligaÞiei pasagerilor aflaÞi Într-un autovehicul de a purta În timpul deplasãrii pe drumurile publice, centura sau dispozitivele de siguranÞã omologate;

- Nerespectarea obligaÞiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai puÞin de un an vechime de la dobândirea permisului de conducere;

- Folosirea telefoanelor mobile ĂŽn timpul conducerii, cu execepĂžia celor prevĂŁzute cu dispozitive de tip “mâini libere”;

Link to comment
Share on other sites

Daca parlamentul si Basescu sunt atat de iresponsabili incat sa adopte aceste modificari, atunci e o problema de timp pana se vor dubla cifrele mortalitatii pe drumurile patriei.

Oricum Romania e in fruntea mortalitatii in urma accidentelor in UE.

 

Cu alte cuvinte liber la viteza, liber la vorbit la telefon, liber schimbarea directiei de mers fara semnalizare. :wacko:

Cu restul sunt de acord.

 

Oricum e ciudat, ca asa nu vor mai incasa bani la buget pentru respectivele contraventii.

Link to comment
Share on other sites

De 1 aprilie, probabil.

 

sper sa nu se aplice asa ceva. auzi comentariu pe site-ul cu stirea : "si asa smecherii cu...lui conduc cu mana pe cotiera, de abia-i vezi ratul de sub bordul masinii (habar nu au pe care banda sunt)." cat de retardat sa fi sa te framante faptul ca eu stau cu mana pe cotiera? :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, revenitit-va si cititi cu atentie. Nu spune nimeni ca nu se mai sanctioneaza, darmite ca nu mai sunt obligatorii!!!!! Ideea in sine e buna, pentru ca oricum pilele si domnisoarele primeau avertisment indiferent ce. Acum se legalizeaza ce inseamna avertisment si cine e indreptatit sa-l primeasca. Eu cred ca ideea e buna. Nu stiu daca isi va atinge scopul.
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, revenitit-va si cititi cu atentie. Nu spune nimeni ca nu se mai sanctioneaza, darmite ca nu mai sunt obligatorii!!!!! Ideea in sine e buna, pentru ca oricum pilele si domnisoarele primeau avertisment indiferent ce. Acum se legalizeaza ce inseamna avertisment si cine e indreptatit sa-l primeasca. Eu cred ca ideea e buna. Nu stiu daca isi va atinge scopul.

da ai dreptate, cum au dat si legea aia ca la o lucrare pt. primarie/stat de pana in 10.000 euro sa nu se mai faca licitatie.

din punctul meu de vedere este cam aceeasi mancare de peste. eu unul daca fac o greseala, nu stiu daca scap doar cu un avertisment. daca e unul de a lor(mai, mapn etc) il iarta .

 

le: chiar ca pute putin a 1 aprilie. acum vreo 3-4 ani, anuntasera pana in 1 aprilie ca nu se va mai sustine examen de permis, doar traseu. si ala doar cu un politist, si daca conduce bine ia carnetul. + ca o lasasera mai lejer cu bautura, puteai sa bei o doza maxim. ceva de genul <_<

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Din ce spune acolo, e incorect ca nu se mai sanctioneaza. Se sanctioneaza la prima abatere cu avertisment si la a doua in termen de 6 luni, ca si pana acum.

 

Da, dar asa multi vor merge mult mai detasati, in ideea ca ''lasa ca iau doar un avertisment''. Si daca nu ii vede nimeni, vor continua sa o faca, iar asta nu stiu cat de bine este. Repet, in cazul semnalizarii/vitezei/telefonului.

Link to comment
Share on other sites

Din ce spune acolo, e incorect ca nu se mai sanctioneaza. Se sanctioneaza la prima abatere cu avertisment si la a doua in termen de 6 luni, ca si pana acum.

 

 

Senatorii au adoptat reglementarile noi legi, miercuri, cu 90 de voturi “pentru” si o abtinere. Pentru a intra ĂŽn vigoare, legea trebuie sa treaca si de Camera Deputatilor si de Presedintele României.

 

Mai aveti rabdare, ca nu e , inca, adoptata!

Link to comment
Share on other sites

nu vad panica.mi se pare o chestie buna.si la americani se merge pe ideea preventiei,avertismentului la treburi din astea minore,inainte de aplicarea amenzii.

 

personal m am saturat de militieni care stau cu ochii pe tine ca pe butelie sa ti arda o amenda cu orice pret ba ca n ai centura prin oras,cand tocmai dadeai sa te opresti,ba ca vorbesti la telefon,ba ca mergi printr o localitate de 10 km. pa nu stiu unde cu 65,70 si ei te opresc pt. viteza.in conditiile in care faci un drum bucuresti-cluj sau timisoara in nu stiu cate ore.

 

nu zic ca cei care gresesc flagrant sa nu fie pedepsiti,dar ne am saturat de toate nimicurile si sursele de pretexte pt.unii politisti.si oricum nu astea erau cauzele importante ale mortalitatii,cum zicea cineva...hai sa ne relaxam..de lipsa infrastructurii ce mai zicem atunci

Link to comment
Share on other sites

@laur da

@sly06: daaa, si cand te opreste militianu in america, sa stai cu mainile pe volan neeaparat si ala vine spre tine cu siguranta de la toc scoasa.si iti da avertism,ent. asta daca nu te pune la pamant mai inai.

 

sa nu exageram.ai vazut prea multe filme

Link to comment
Share on other sites

doar 2-3.

un prieten de-al meu a fost pus la pamant + 2-3 ore la sectie doar pt. ca se plimba noaptea pe bulevard + ca e roman.

dar da, prea multe filme

 

vorbesti de o situatie din state?cu tot respectul,sincer nu cred ca l au imobilizat cum zici si l au mai si tinut 3 ore la sectie pt ca era roman si mergea pe bulevard.

 

hai sa fim seriosi,aia nici n au auzit de romania majoritatea...trebuie sa fi fost si altceva la mijloc..la ei chestiile astea cu abuzurile politiei sau brutalitatea fara acoperire sunt tratate cu seriozitate...dar suntem cam off topic

Link to comment
Share on other sites

Senatul a adoptat in aceasta saptamana o propunere legislativa de modificare a Codului Rutier prin care o serie de contraventii precum nepurtarea centurii de siguranta sau depasirea cu maxim 20 de km a vitezei maxime admise se vor pedepsi cu simple avertismente scrise, fara aplicarea unei amenzi.

 

Propunerea legislativa adoptata de Senat modifica clasele de sanctiuni, introducand o noua clasa “avertismentul scris” in care se regasesc contraventiile din primele doua clase de sanctiuni, contraventii cu un pericol social scazut, micsoreaza punctele de amenda la fiecare clasa in parte.

 

Astfel, clasele de sanctiuni sunt:

a) Clasa I: avertisment scris

B) Clasa a II-a: 2 sau 3 puncte amenda

c) Clasa a III-a: 4 sau 5 puncte amenda

d) Clasa a IV-a: de la 6 la 8 puncte amenda

e) Clasa a V-a: de la 9 la 20 puncte amenda

f) Clasa a VI-a: de la 21 la 100 puncte amenda

 

Printre abaterile care vor fi pedepsite doar cu avertisment scris se numara:

-imposibilitatea inmanarii actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de inmatriculare la cererea politistului rutier

-depasirea cu maxim 20km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv

-nerespectarea obligatiei de semnalizare a manevrei de schimbare a directiei de mers

-nerespectarea obligatiei pasagerilor de a purta centura de siguranta

-folosirea telefoanelor mobile in timpul conducerii

 

In cazul acestor contraventii, amenda se aplica numai dupa ce anterior a fost acordat un avertisment scris. Amenda care ar urma sa se aplice este cea corespunzatoare clasei a doua de sanctiuni.

 

Avertismentul scris se anuleaza la implinirea termenului de 6 luni de la data constatarii contraventiei pentru care a fost aplicat.

 

Proiectul va fi trimis pentru dezbatere si adoptare la Camera Deputatilor, for decizional.

 

sursa

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare o chestie ok care pune ordine in lucruri.

 

Ceea ce insa nu vor reusi niciodata, e sa modifice constiinta oamenilor. S-a vazut clar ca in Romania, indiferent ce sanctiuni dai, tot nu ai sorti de izbanda.

Pur si simplu amenzile nu se platesc.

 

Dadusera astia la tv cum ca cei care stau in Bucuresti prin parcari si percep diverse sume pentru servicii inventate de ei, au fost o mie si ceva de amenzi dintre care au fost platite... 4 :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.