Jump to content

Sfaturi achizitie E90


Recommended Posts

Cand spui ca 320d e tractor, iti asumi faptul ca dintre toate diesel-urile de pe piata e unul dintre cele mai zgomotoase. Fals, cel putin pentru cineva care a putut sa compare cu un 2.0 TDI spre exemplu. Si nu vorba despre consum si atat. Pe langa consum, putem vorbi si despre performante. Compara si tu puterea, cuplul, acceleratiile si tot ce vrei intre 320d si 320i.. O sa tragi singur concluziile. Intr-adevar, un diesel nu o sa sune niciodata ca o benzina, dar nu despre asta cred ca era vorba, ci despre versiunile diesel. Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Ai uitat sa amintesti de stabilitate, pentru ca eu cel putin de asta am vrut BMW, pentru ca-i cea mai stabila masina de serie si ca am considerat ca au cele mai bune motoare. Petru ca e masina pe care o simti cel mai bine in volan. Pentru ca...etc :) Parerea mea. Nu l-am luat pentru emblema, ci pentru placerea de a conduce :) Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Va salut domnilor! Sunt nou pe acest forum, dupa ce "mi-am dat demisia" de pe club audi, reusind intr-un final sa scap de fosta mea masina (A4 2007, 2.0 TDI 170cp Quattro), care mi-a mancat toti nervii si banii in decursul unui an de folosinta... Acum m-am decis sa ma reprofilez...sigur v-ati dat seama despre ce e vorba din moment ce am postat in aria asta. Daca totusi sunt neclaritati, ei bine, e vorba de un 320d e90 163cp, fabr. 2005, cu dotari multiple (xenon, navi profesional, scaune sport din piele, volan sport, suspensii sport jante 17, oglinzi pliabile, etc etc). Masina e a unui bun prieten d-al meu care a luat-o acum vreo 3 ani cu 80.000km reali (acum are 168.000km), la un pret in jur de 20.000 euro, si s-a hotarat sa o vanda pentru suma de 12500 euro. Ce parere aveti? Se merita? Masina arata foarte bine, merge si forate bine, nu are defecte ascunse...Am citit ca astea ar avea nu stiu ce clapete de admisie problematice, dar nu stiu cum se manifesta si de aceea ma gandeam ca poate ma lamureste cineva. Eu am condus masina de mai multe ori si mi s-a parut o idee ciudat ca incepe sa traga mai bine cam de la 2500 rpm (chestia asta se simte mai bine in treapta 1 si 2, la a-3-a nu prea iti mai dai seama). E normal sau are ea ceva? Multumesc pentru eventualele sfaturi!
Link to comment
Share on other sites

Dar referitor la faptul ca accelereaza mai brutal de la 2500rpm e ok? Asa sunt toate? Si problema cu clapetele alea de admisie...

 

Turbina intra mai tare dupa 2000 RPM, nu stiu exact la ce turatie. Daca te ajuta, te pot da o tura cu a mea, am fix aceeasi motorizare, insa ceva mai putini km (42.ooo) . :)

 

 

Sa vedeti ditractie cand o sa o vand, n-o sa ma creada nimeni ca sunt reali (masina e 2006.11). Noroc ca am reviziile si diverse facturi de la Bavaria pe langa carnetul de service popcorm1.gif .

Edited by Scuba
Link to comment
Share on other sites

problema cu clapetele era la E46 . Nu am auzit la E90 sa fi fost probleme similare . Si e normal pe la 2000 sa traga mai tare , atunci intra turbina . oricat de prieten iti este mergi si testeaza masina inainte la Bmw Filaret macar , unde poti intra si tu langa masina . Intre timp lasa VIN aici si poze cu masina ca sa mai primesti pareri despre pret . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

am sa merg la Pitesti la Motor AG...cunosc acolo pe cineva si ma lasa sa intru in service. Singura chestie de care ma tem e acceleratia aia, care mi se pare cam lenta pana la 2500rpm, adica dupa 2500 se simte ca trage. Asa am patit cu audi, tragea de la 2700-2800, pana acolo era lesinat..nu mai vreau asa ceva!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.