Jump to content

AM DAT IN RADAR


bmwest

Recommended Posts

tipul asta nu e viteazul care arunca cu bile de rulment pe autostrada.. ? poate ma insel dar parca el e..

iti recomand o pereche de cojones.. viteza cu 114 km/h in localitate, dar cand e vorba de suportat consecinte te vaicaresti ca o baba, altfel esti conducator de BMW.., nu mobra..

stii vorba englezului "don't do the crime if you can't do the time "...

 

Pai ori suntem golani ori nu suntem.. asta e, te-au prins, mare smecherie..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

stii, de fapt m-am grabit sa-l prind acolo...

 

Buna asta! Data viitoare cand te prinde radarul, opresti repede, te dai din masina si fugi impiedicat catre masina de politie zicand "Ce bine ca v-am gasit in sfarsit! Cat m-am grabit sa gasesc un echipaj de politie!"

 

 

Dupa aia eventual spui povestea aia de pe forum cu Audi-ul A6 care te-a fugarit si ca ti-era frica.

 

 

 

 

 

 

 

PS: Dar daca nu-ti merge si stii ca ai comis-o asuma-ti responsabilitatea si accepta pedeapsa pentru fapta comisa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

...

3. veteranii, cei care invaluie toate replicile intr-un umor fin la care eu unul reactionez instant - gen i-drive, poleposition... Au oamenii o exprimare atat de colorata! :))

Ma plec in fata domniei voastre. In primul rand pentru ca in sfarsit apar useri care stiu sa citeasca si sa inteleaga dincolo de cuvinte.

 

Cat despre colegul care a comis-o cu radarul, asta e, se intampla. Vad ca sunt multi care il judeca de parca am fi in Germania unde indicatoarele de limitare a vitezei sunt puse in regula si in perfect acord cu acel sector de drum.

Pe romaneste, ce va mai place unora sa va... aia pe voi. Unde stateau sfintii care respecta legea pas cu pas :p . In Romania e imposibil sa respecti legea, in totalitatea ei.

 

Asta e, a comis-o, l-a prins, sta pe bara :download:

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Stie cineva daca mai pot rezolva ceva, daca am dat in radar cu 114km/h pe restrictie de 50? Bineinteles am ramas fara permis pentru 3 luni. Am vreo sansa in instanta sau ma duc la examenul acela pt scaderea pedepsei la o luna?

Va rog, daca aveti vreo idee, sau daca ati patit-o si voi, invatati-ma ce sa fac.

Multumesc!

 

Presupun ca te-au oprit si ti-au luat permisul. Fa cerere pentru reducerea perioadei de suspendare, de la 3 luni, la 1 luna. Vei da examen. Si iti accepta cererea doar daca n-ai mai avut permisul suspendat recent (in ultimele 6 luni cred).

 

ai putea sa mergi mai incet si sa numai pui viata altor oameni in pericol !

 

Iti dai seama, unde erai tu, lup moralist :) Poate omul a mers cu 114 intr-o localitate oarecare a tarii, noaptea la ora 3, drum drept, nu era nimeni. Caz in care nu-i de condamnat.

 

Daca a mers insa prin Bucuresti, pe o strada ingusta si/sau circulata, ziua, atunci e altceva...

 

:rofl:

 

Uita-te atent pe procesul verbal, vezi daca depistezi vreo neconcordanta. Daca nu, nu-ti bate capul ca nu faci decat sa amani inevitabilul.

 

N-are nicio sansa, mai ales daca-i filmat.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca sunt multi care il judeca de parca am fi in Germania unde indicatoarele de limitare a vitezei sunt puse in regula si in perfect acord cu acel sector de drum.

Pe romaneste, ce va mai place unora sa va... aia pe voi. Unde stateau sfintii care respecta legea pas cu pas :p . In Romania e :laugh: imposibil sa respecti legea, in totalitatea ei.

Exact! Si sa nu mai punem ca in Germania sunt mii de km de autostrada. Te grabesti, iesi pe ea. La noi, pe langa ca nu avem autostrazi, amarata de europeana trece prin toate satele. Le ia la rand. Tara de... hmm... pardon!

 

Ce sa mai zici de italieni? Vomita de autostrazi si ei, dar cum prind prin oras o bucata libera - blana 100-120/h, incadrati de scuteristi. si culmea ca pe ei nu-i asteapta nici un radar mai in fata. doar radare fixe - tiptil tiptil tiptil :)) si-apoi iar blana cat incape. Cata integritate si cumpatare in trafic la romani, ii facem praf pe italieni. sa vina la noi sa invete sa conduca ,cu 50 km/h in localiate.

Edited by bedwap
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu bunul samaritean,si sa-i tin partea omului,dar vreau si eu sa ridice mana unul care nu a mers cu "suta" pe centura.

 

am mers si cu 150 :) mai ales pe bucata aia noua facuta spre Otopeni cu doua benzi , de zici ca e autostrada :)

Link to comment
Share on other sites

Exact! Si sa nu mai punem ca in Germania sunt mii de km de autostrada. Te grabesti, iesi pe ea. La noi, pe langa ca nu avem autostrazi, amarata de europeana trece prin toate satele. Le ia la rand. Tara de... hmm... pardon!

 

Ce sa mai zici de italieni? Vomita de autostrazi si ei, dar cum prind prin oras o bucata libera - blana 100-120/h, incadrati de scuteristi. si culmea ca pe ei nu-i asteapta nici un radar mai in fata. doar radare fixe - tiptil tiptil tiptil :)) si-apoi iar blana cat incape. Cata integritate si cumpatare in trafic la romani, ii facem praf pe italieni. sa vina la noi sa invete sa conduca ,cu 50 km/h in localiate.

 

daca in italia sau germania te prindea cu 114 km/h in portiunea cu limitare de viteza la 50 km/h ?

tot asa era tara respectiva: de kkt?

mai toata lumea iti spunea ca este cam mare diferenta intre 50 si 114. toti ciupim pedala...

radare mobile exista si in ungaria, si in austria si in italia. in germania oare nu?

 

pe autostrazile lor chiar se platesc amenzile ... daca depasesti viteza.

in brosura este prezentat sistemul tutor de pe autostrazile italiene. nu prea merge ..."rezolvarea in instanta".

 

p.s.

daca tot nu avem drumuri ca in vest, cum va permiteti sa mergeti cu asa viteza?

nu pot urca brosura respectiva. am revenit ...

 

mod de functionare:

http://www.autostrade.it/pdf/autovelox/brochure_tutor.pdf

 

dispunere:

http://www.autostrade.it/pdf/autovelox/Elenco-TUTOR.pdf

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

da mai poyut dar tu te vaicaresti ca o baba cand te prind ? si incepi cu manevre...sau esti barbat.. :) ?

 

 

pai ca orice roman idiot incerc sa rezolv cazul pe loc , daca se poate , daca nu , pieton :)

 

oricum , nu sunt maniac si merg ca disperatul , dar sunt bucati de drum unde pur si simplu se merge tare , ca cel de sus , unde nu se merge sub 100

 

Aveau un SUBARU WRX STI la patrula de autostrada :hyper: :hyper:

 

 

in Franta am cules si eu cateva blitzuri de la cutiile lor de radar, am avut noroc ca nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de sanatate , cert e ca am platit destul la barierele alea ale lor , taxe, cred ca undeva la 60 de euro pana in Paris si inapoi in Germania , care apropo , nemtii sunt cei mai prosti nici macar vigneta n-au :(

 

in Ungaria mi-am luat amenda in parcare sus la citadela, ca nu stiam ca exista aparat d-ala de bagi bani in el pt parcare...era duminica ora 5 , nu stiu cine mi-a pus amenda in parbriz..cert e , ca nu am platit-o nici p-aia ,ca nu stiam unde ..

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

 

 

in Franta am cules si eu cateva blitzuri de la cutiile lor de radar, am avut noroc ca nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de sanatate , cert e ca am platit destul la barierele alea ale lor , taxe, cred ca undeva la 60 de euro pana in Paris si inapoi in Germania , care apropo , nemtii sunt cei mai prosti nici macar vigneta n-au :(

Blizuri am vazut si eu .. dupa mult timp mi-am dat seama de la ce sunt defapt :laugh:

 

Astia stateau pe margine .. n-am crezut ca stau cu radar !!! Imediat m-au ajuns din urma :frantics: Aveau un radar ca un pistol .. foarte compact si tare ! Mi-a si aratat viteza inregistrata pe el !

 

Taxele sunt o avere !! CAm 200 si ceva am platt eu din Spania pana in Romania , cel mai mult e la francezi si italieni ...

 

On : initiatorul topicului ar trebui sa fie fericit ca macar a avut cu mult peste 100 km/h ... eu am avut 102 exact si mi-a luat permisul acum 2 ani !! ce ma enerveaza ca stau cu radarul exact la iesirea din sat unde nu e nici o casa doar 2 -3 ferme parasite ..

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Mai demult pe vremea cand erau numai dacii pe strada era limita de viteza 60 in localitate .Mai tarziu dupa ce au inceput sa se schimbe masinile ,au aparut mai performante , a scazut limita la 50 ,probabil pentru a strange mai multi bani la buget .E absurd sa crezi ca intr-o tara ca a noastra unde cred ca 90 % din drumuri sunt prin localitati ,sa respecti limita de 50 la ora .
Link to comment
Share on other sites

daca in italia sau germania te prindea cu 114 km/h in portiunea cu limitare de viteza la 50 km/h ?

tot asa era tara respectiva: de kkt?

mai toata lumea iti spunea ca este cam mare diferenta intre 50 si 114. toti ciupim pedala...

radare mobile exista si in ungaria, si in austria si in italia. in germania oare nu?

 

pe autostrazile lor chiar se platesc amenzile ... daca depasesti viteza.

in brosura este prezentat sistemul tutor de pe autostrazile italiene. nu prea merge ..."rezolvarea in instanta".

 

si la ei si la noi se platesc amenzile. a avut grija staul sa se asigure ca nu se mai prescriu amenzile dupa 5 ani. para asa era inainte. ce voiam sa subliniez era: sa nu ne mai grabim sa dam sfaturi si sa acuzam, pt ca infrastructura si regulile prost gandite ne obliga sa calcam legea. o gramada de portiuni unde nejustificat esti obligat sa mergi cu 40, 30 la ora. oare cei ce dau sfaturi reduc in astfel de portiuni pana la viteza respectiva??

Link to comment
Share on other sites

Mai demult pe vremea cand erau numai dacii pe strada era limita de viteza 60 in localitate .Mai tarziu dupa ce au inceput sa se schimbe masinile ,au aparut mai performante , a scazut limita la 50 ,probabil pentru a strange mai multi bani la buget .E absurd sa crezi ca intr-o tara ca a noastra unde cred ca 90 % din drumuri sunt prin localitati ,sa respecti limita de 50 la ora .

 

 

masina mea la 40-50 nici nu stiu cum sa o tin..in a doua e prea turat, in 3-a e subturat...ca dreacu

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

cam asa face un om cu minte care a invatat din greselile sale sau ale altora si care cunoaste limitele prevederilor legale si ale portofelului

thumbsup.png

Eu nu m-am surprins niciodatĂŁ. ÂŞtiu tot timpul unde mĂŁ aflu Âşi cu ce vitezĂŁ mĂŁ deplasez.

Ăn concluzie, niciodatĂŁ nu am peste 50kmh peste limita maximĂŁ pe un sector de drum. Iau doar amendĂŁ, dacĂŁ e, dar rĂŁmân cu permisul...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-am surprins niciodatĂŁ. ÂŞtiu tot timpul unde mĂŁ aflu Âşi cu ce vitezĂŁ mĂŁ deplasez.

Ăn concluzie, niciodatĂŁ nu am peste 50kmh peste limita maximĂŁ pe un sector de drum. Iau doar amendĂŁ, dacĂŁ e, dar rĂŁmân cu permisul...

sa inteleg ca niciodata nu ai mers mai repede de 150 la ora pe europeana sau alt drum national. altfel spus... cat ai BAGAT la ora maxim de cand ai masina? si pe ce sector de drum?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca ai facut treaba asta de acum incolo sa mergi cu maxim 30km/h sa fie clar ,pai se poate mai fan BMW sa risti viata atator muste si tantari cu viteza asta a ta :aww: , incredibil .....mai si vii aici sa povestesti :no: :no: unor oameni numai fara de pacat( unii dintre ei ) :D Edited by Catalin.KHL
Link to comment
Share on other sites

Ba ma uit cata rautate aveti in voi.....Omu a intrebat daca se mai poate face ceva nu sa-l luati voi la misto sau la cearta!Asta e acum,a gresit si incearca sa se mai scoata si el.Sunt curios daca vreunu din "corectii" de aici respecta mereu regulile!? Cred ca cel mai bun exemplu la orice iesire din bucuresti unde poti sa-i dai talpa,cati dintre voi ati merge cu 50 km/h daca ati stii ca nu e radar pe o sosea cu 4 benzi si cat de cat buna?Eu cred ca numeri pe degetele de la maini de cate ori am trecut de 150 km/h,indiferent ca e autostrada sau DN,dar asta nu inseamna ca unde se poate nu mai trec si eu peste limita!Intre brasov si sighisoara de exemplu e limita de 40km/h si e pe camp.La ce dracu o fii pus-o acolo habar-nam ca nu e nici tipenie de om,da limita e!Acum ce fac merg cu 40km/h?Hai sa fim seriosi!!!Ca fapt divers in franta,in localitate daca depasesti cu peste 50km/h viteza legala iti confisca masina si platesti si amenda!!Chestie patita de un prieten care si acum se cearta cu statul francez! :hyper:

Apropo,intrebase cineva care e limita pe centura bucurestiului....E 50km/h,pentru ca centura e impartita pe sectoare si fiecare sector apartine unei comune(gen jilava,popesti leordeni,bragadiru...etc) si se considera ca mergi in localitate.Stiu sigur pentru ca stau langa centura,in jilava si pana sa treaca pe alt sistem de comunicatii le ascultam statiile cu un scanner... :laugh: :laugh:

p.s: pentru initiatorul topicului,intra pe alt forum,eventual la alta marca ca primesti un raspuns mult mai amabil!

Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

si la ei si la noi se platesc amenzile. a avut grija staul sa se asigure ca nu se mai prescriu amenzile dupa 5 ani. para asa era inainte. ce voiam sa subliniez era: sa nu ne mai grabim sa dam sfaturi si sa acuzam, pt ca infrastructura si regulile prost gandite ne obliga sa calcam legea. o gramada de portiuni unde nejustificat esti obligat sa mergi cu 40, 30 la ora. oare cei ce dau sfaturi reduc in astfel de portiuni pana la viteza respectiva??

 

parte din infrastructura de la noi permite sa te deplasezi si cu viteza mare, foarte mare.

in sudul tarii si moldova drumurile nu sunt chiar asa de proaste cum sustin unii.

daca am gresit sau nu ne este pe plac, o regula nu e neaparat prost gandita.

personal, nu reduc, ci pur si simplu evit sa rulez cu viteza mare. de ce?

in primul rand animalelor si de ce nu resturilor de la masini mari, carute, ....

 

am specificat .... cu totii "ciupim" pedala.

Link to comment
Share on other sites

atunci daca cu totii "ciupim" pedala, cu totii sa ne abtinem in a judeca. si omul nu a mers cu 200 in localitate. a avut 115, iar restul se bat cu pumnul in piept ca merg cu maxim 100 ca sa nu li se ia permisu. ca sa vezi! brusc dupa 101 te transformi intr-un adevarat pericol public.

 

ca tot va place sa tineti predici, arunc la fileu... @bmwest, mai bine nu opreai! ca opresti sau nu, tot esti dator cu un permis. pedeapsa e cam aceeasi daca te prinde. macar iti jucai sansa. HAI, SARITI! :))

Edited by bedwap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.