Jump to content

AM DAT IN RADAR


bmwest

Recommended Posts

Guest poleposition

Imi amintesc de vremurile cand mergeam linistit pe autostrada cu 240km/h si din in cand in cand ma mai depasea cate unul :) .

 

Cand era benzina 3 ron/litru ? :p

Link to comment
Share on other sites

Imi amintesc de vremurile cand mergeam linistit pe autostrada cu 240km/h si din in cand in cand ma mai depasea cate unul :) .

da. germania - 200 km/h, vad flashuri din spate. ma dau usor in dreapta si accelerez. pana sa termin retragerea pe banda unu deja ala era in fata... Un Alfa Romeo de prin '87. urat moment.

Link to comment
Share on other sites

@pole : Da, era si mai ieftina benzina. Din pacate nu erau benzinarii pe autostrada, dar aveam rezorvorul marisor.

 

Eu am inteles extrem de tarziu ca un rezervor de 70l ar putea fi suficient pentru un drum dus intors Constanta-Bucuresti :) .

 

@bedwap : Eu vorbeam de Romania, nu stiu limba germana :ninja: .

Link to comment
Share on other sites

Nu am condus niciodatã cu o asemenea vitezã Încât sã risc sã rãmân fãrã permis!! Nu e vorba de noroc.

E chiar aÂşa greu de digerat?!

 

recunosc ca la mine a fost noroc.bat in lemn :pardon:

 

nu mi au saltat permisul,dar tin sa precizez ca nu respect aproape niciodata limita.

 

si ca sa fiu corect pana la capat,pe vremea cand erau radarele alea fixe penibile intre cluj si turda,am fost fotografiat intr o noapte in 3 localitati diferite in decurs de 6 minute :hyper:

 

am bagat un amic in locul meu si i au suspendat lui permisul...da asta nu merge tot timpul. :clover:

Link to comment
Share on other sites

recunosc ca la mine a fost noroc.bat in lemn :pardon:

 

nu mi au saltat permisul,dar tin sa precizez ca nu respect aproape niciodata limita.

 

si ca sa fiu corect pana la capat,pe vremea cand erau radarele alea fixe penibile intre cluj si turda,am fost fotografiat intr o noapte in 3 localitati diferite in decurs de 6 minute :hyper:

 

am bagat un amic in locul meu si i au suspendat lui permisul...da asta nu merge tot timpul. :clover:

 

eu nu m-as ingramadi sa ma deschid ca o floare pe un forum. ai facut miscarea cu amicul tau... mergi inchis.

Link to comment
Share on other sites

ai mers dar nu ti-ai dat seama. sper ca nu te-ai enervat.

La maºinã am activatã chestia aia sã mã avertizeze când depãsesc 95km/h. ªi, mulÞumitã ei, am rãmas cu permisul În buzunar cel puÞin o datã. A intrat avertizarea, am ridicat piciorul de pe acceleraÞie ºi la ~150m am fost oprit de radar. M-a prins cu 92km/h.

Ăn localitate, calea turzii, cluj-napoca, pe urcare.

N-aÂş zice cĂŁ am fost norocos. Atent, mai degrabĂŁ...

Link to comment
Share on other sites

eu nu m-as ingramadi sa ma deschid ca o floare pe un forum. ai facut miscarea cu amicul tau... mergi inchis.

 

 

:ninja: relax man,esti prea stresat...

 

la radarele fixe poza se face din spate iar in notificare se cere numele celui care a condus masina.

 

cum o sa demonstreze cineva care a fost in masina?

 

plus ca radarele respective oricum au fost montate ilegal...am fost fraier ca le am platit la gaozarii aia amenda. :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

da, risti enorm deschizandu-te sly

=)) si-o zice cu atata seriozitate

 

:ninja: relax man,esti prea stresat...

 

la radarele fixe poza se face din spate iar in notificare se cere numele celui care a condus masina.

 

cum o sa demonstreze cineva care a fost in masina?

 

plus ca radarele respective oricum au fost montate ilegal...am fost fraier ca le am platit la gaozarii aia amenda. :LMAO:

ai dreptate in cazul de fata. am totusi o retinere in a spune prea multe public.

 

Ce masina ai ? Eu nu pot activa asa ceva :bye: ar fii excelent sa ma avertizeze !!

daca ai navi 16:9 trebuie sa ai si tu. mai bun decat avertizarea aia e tempomatul. 95 in fiecare localitate si gata.

Link to comment
Share on other sites

Ce masina ai ? Eu nu pot activa asa ceva :bye: ar fii excelent sa ma avertizeze !!

E39 cu navi 16:9.

Eu evit sã folosesc pilotul În localitãÞi. Nu vreau sã-mi fie piciorul cine ºtie pe unde, În cazul În care trebuie sã frânez de urgenÞã.

PĂŁrerea mea, riscul de accident creÂşte exponenĂžial cu viteza.

Eu nu m-aº simÞi În siguranÞã sã conduc pe naÞionale sau europene cu vitezã mai mare de 150km/h, maxim.

Eu pot controla maºina ºi mã simt Încrezãtor În reflexele mele ºi În pãstrarea sângelui rece, atunci când situaÞia o impune.

Dar nu pot controla starea drumului, prezenĂža animalelor, pietonilor, bicicliÂştilor, cĂŁruĂželor, etc. la fel cum nu pot controla prezenĂža unor Âşoferi imbecili care nu se asigurĂŁ, nu acordĂŁ prioritate, la care poate nu le funcĂžioneazĂŁ stopurile, etc.

Pt mine, o vitezã maximã de pânã În 140 În afara localitãÞilor, este arhisuficientã.

Link to comment
Share on other sites

=)) si-o zice cu atata seriozitate

 

 

ai dreptate in cazul de fata. am totusi o retinere in a spune prea multe public.

 

 

daca ai navi 16:9 trebuie sa ai si tu. mai bun decat avertizarea aia e tempomatul. 95 in fiecare localitate si gata.

 

 

pai in rest am recunoscut ca sunt baiat finut si respect regulile impuse,ca dovada ca nu mi au saltat inca permisul. :flowers:

 

am tot respectul pt. politia romana,chiar unul dintre cei mai buni prieteni ai mei e militian.

 

stai linistit,nu prea fac eu declaratii necalculate.de obicei :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Cum puteti unii sa faceti haz de necazul omului ... :console:

Obligatoriu fa contestatie !!!

Daca e ceva in neregula cu intocmirea procesului verbal ai mari sanse sa scapi :download:

Poate ca radarul hingherilor nu avea atestarea metrologica valabila

Edited by SML
Link to comment
Share on other sites

iar faza cu sustinerea examenului pt. reducerea pedepsei stiu ca este valabila:

 

pt. reducere de la 3 luni la o luna. Termenul minim pt. aceasta "extraoptiune" este 30 zile.

pt. conducatori auto fara incidente majore in x ani (permis sustinut, accident cu/fara vatamari, amenzi viteza recente)

 

 

 

ieri

jegosii neamului stateau pe A2 catre constanta, dupa OMV, dupa un pod al unui canal de irigatii (in spatele barierei si al unui pomisor). si alaltaieri tot acolo erau.

in sens invers, unde e reducere de viteza la 60 km/h teoretic din cauza podului denivelat intre Lehliu si Fundulea. Stateau sub pod cu radarul iar benzile de mers erau blocate de conri si fie vinovat sau nevinovat trebuia sa faci un detour prin parcare. Sa le iau basca-n ..... de neonazisti.

Link to comment
Share on other sites

iar faza cu sustinerea examenului pt. reducerea pedepsei stiu ca este valabila:

 

pt. reducere de la 3 luni la o luna. Termenul minim pt. aceasta "extraoptiune" este 30 zile.

pt. conducatori auto fara incidente majore in x ani (permis sustinut, accident cu/fara vatamari, amenzi viteza recente)

 

 

 

ieri

jegosii neamului stateau pe A2 catre constanta, dupa OMV, dupa un pod al unui canal de irigatii (in spatele barierei si al unui pomisor). si alaltaieri tot acolo erau.

in sens invers, unde e reducere de viteza la 60 km/h teoretic din cauza podului denivelat intre Lehliu si Fundulea. Stateau sub pod cu radarul iar benzile de mers erau blocate de conri si fie vinovat sau nevinovat trebuia sa faci un detour prin parcare. Sa le iau basca-n ..... de neonazisti.

Acum 3 zile am dat eu in radar in curba aia mica inainte de Lehliu

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg "maicutzele". Si eu mi-am luat-o de 3 ori am vreo 14 pcte acum parca. Ultima oara veneam la CT si am accelerat de la 60-la 100 la iesirea din ovidiu unde pac era radar. Am luat amenda si puncte. Asta e...amenzile se iau. Stai si tu mai mult pe net 3 luni si gata.

Dar sa insisti ca esti conducator de masina sport si mergi regulamentar inseamna ca nu depasiti niciodata 130 km/h? La ce v-ati mai cumparat bmw? de siguranta sau sa va dati mari? luati-va oameni sandero si gata nu va dati mari cu sute de cp sub capota si inecati masinile cu 50km/h. Intr-adevar condamn nesabuinta dar si exagerarile ca Doamne eu merg la indicatoare mereu. Have fun

Link to comment
Share on other sites

De 4 ani folosesc statia si inca nu am luat nici o amenda.Am avut detector cobra 9950 si l-am folsit doar o data.In rest il tineam in torpedo si in final l-am vandut....In frecventa CB la antene cel mai mult conteaza lungimea.Cu cat antena e mai mare cu atat receptia si implicit emisia sunt mai bune....Dar nu zice nimeni sa nu folosesti o antena de 70cm.Nu bate mai mult de 5-10 km,dar e mai mult decat suficient! Pana acum am avut o antena de 1.80m si tocmai pentru ca loveam peste tot cu ea am schimbat-o cu una de 1 m si acum sunt super multumit.Si daca pui si o talpa de 160mm tine garantat antena pe masina pana la 220km/h.Pentru cine are masina de aluminiu sunt vreo 20 de feluri de prinderi ale antenei,asa ca mod de a o pune pe masina se gaseste.

E o vorba romaneasca mare "prostu nu e prost destul daca nu e si fudul" !!! Nu fac aluzie la nimeni si nici nu fac pe nimeni prost,dar intre a platii o amenda sau a ramane fara permis si a umbla cu o antena pe masina,prefer varianta a doua.Plus ca aflii si o gramada de informatii utile(drumuri blocate,aglomeratie...etc)!Ca sa nu mai zic ca se poate folosii si in afara tarii!

p.s: daca vrea cineva mai multe informatii dati-mi un pm si va ajut cu placere!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.