Jump to content

Martorii luminosi la bordul de e36


Catalin BMW

Recommended Posts

Salut. Dati-mi si mie va rog o poza ceva cu martorii aprinsi(absolut toti) de la bordul de e36,pt ca eu am cautat de cateva ore bune si nu am gasit nimic pe net;sau macar niste informatii cu fiecare martor. Caut in disperare o poza ca vreau sa compar cu bordul meu sa vad ce nu merge la mine si sa inlocuiesc beculetele. Sau daca ma poate ajuta cineva cu o foto de la bordul lui in care sa arate martorii aprinsi,s-o posteze aici;chiar si un site m-ar ajuta.

Si as mai avea o problema:de curand am montat obc-ul cel cu 7 butoane,si nu pot sa-i reglez intensitatea luminii la fel cum o fac la ceasuri si la panoul de clima,pur si simplu sta aprins la intensitate maxima,iar din rotita aceea reglez intensitatea doar pt panoul de bord si cel de clima(inclusiv butoanele pt geamuri si cel de avarii). Intrebarea e cum fac sa-mi functioneze si intensitatea iluminatului pt obc,mai trebuie sa leg vreun fir din cele ramase libere pe undeva?aveti idee de asa ceva?

Multam pt raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Uite aicipost-29565-0-40454000-1302038805_thumb.jpg

Referitor la poza care mi-a dat-o colegul boom87,as mai avea o intrebare STRICT pt cei ce au e36 si anume:la punerea contactului ce beculete vi se aprind pt ca la mine lipsesc vreo cateva cum ar fi martorul pt proiectoare(asta-i separat pt lumini),injectorul,CHECK ENGINE,rotita dintata cu "!" in mijloc,CHECK,catalizatorul si triunghiul cu sageata intoarsa. Deci voua vi se aprind astea in momentul in care puneti contactul?pe celelalte nu le-am enumerat pt ca nu e cazul(nu am cabrio,nu am diesel,nu am remorca,etc).

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se referea la testeru normal de facem teste la masina el cred ca se referea sa faci testul de bord parca si la e36 merge ca la e46 sa ti se arpinda toate becurile pe rand sa vezi ce si cum..

Daca m-ai ajuta putin in legatura cu ce-ai spus... :thumbsup: chiar nu am nici-o idee!

Link to comment
Share on other sites

 

 

uitate la video asta cum se face testul de bord la e46 merge parca si la e36 aici veti toti martori luminosi din bord..cauta pe net DIY cum se face nici eu nu ma pricep prea bine..

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

La testul ala nu se aprind toate beculetele .Inafara de asta nu stiu la ce iti trebuie atatea becuri ,oricum bordurile sunt la fel si pentru disel si acolo ai becuri speciale numai pentru disel .Daca chiar vrei scoate ceasurile afara si umplele de becuri .Cat despre obc vezi daca ai becurile schimbate si sa lumineze mai tare ,daca nu oricum nu poti schimba intensitatea. Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

 

 

uitate la video asta cum se face testul de bord la e46 merge parca si la e36 aici veti toti martori luminosi din bord..cauta pe net DIY cum se face nici eu nu ma pricep prea bine..

Fan,nu merge la e36,acolo imi da doar informatii in display si la urma se rotesc acele,atat...am incercat asta de mai multe ori,deci nu se aprind martorii,e diferit fata de e46. Oricum am rezolvat problema,insa e o adevarata lupta:tre' sa scoti volanul pt a scoate tabloul de bord,app cine a spus ca se scoate intr-o parte?la mine n-a mers,a trebuit sa demontez volanul,si toate astea(o grama' de munca!!)pt doua amarate de beculete,cel pt centura si altul pt proiectoare :bashwall: ! Restul nu sunt compatibile,deci nu se aprind,defapt sunt locasuri pt montarea de beculete.

Link to comment
Share on other sites

La testul ala nu se aprind toate beculetele .Inafara de asta nu stiu la ce iti trebuie atatea becuri ,oricum bordurile sunt la fel si pentru disel si acolo ai becuri speciale numai pentru disel .Daca chiar vrei scoate ceasurile afara si umplele de becuri .Cat despre obc vezi daca ai becurile schimbate si sa lumineze mai tare ,daca nu oricum nu poti schimba intensitatea.

Cum i-am spus si lui Fan4BMW,am rezolvat problema si am vazut ca nu toate se aprind pt ca nu sunt compatibile cu modelul meu. Problema la mine e ca sincer vorbind,am o obsesie pt beculete,sunt obsedat de ceea ce inseamna luminite prin bord,dar nu ma refer la orice fel de lumini(gen tunning,sau alte "minuni")ci DOAR cele din fabrica(imi place sa le vad "cum isi fac treaba")...stii cum e,unii sunt innebuniti dupa jante,altii dupa culori,altii dupa tunning sau chip-uiri,eu dupa beculete :crazy: :hi:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tu esti ca mine am avut 1 beculet ars am daramat 3 sfert de masina sal fac sa mearga am un fix pe beculete gen nu mi a mers becu de la butonu de la geam repede am loat alt buton ... imi pare rau ca nu merge si la e36 eu stiam ca merge..
Link to comment
Share on other sites

tu esti ca mine am avut 1 beculet ars am daramat 3 sfert de masina sal fac sa mearga am un fix pe beculete gen nu mi a mers becu de la butonu de la geam repede am loat alt buton ... imi pare rau ca nu merge si la e36 eu stiam ca merge..

App ca tot veni vorba de schimbatul beculetelor si de obsesie,ma crezi ca am schimbat intreg blocul de lumini din cauza becului?cand am luat-o,blocul de lumini era ok doar ca nu era iluminat;l-am dat jos si am incercat sa schimb becul insa nu am reusit pt ca nu puteam sa-l scot din cauza piulitei aceea mare din plastic,si daca am vazut ca nu pot face nimic,m-am dus si am luat alt bloc de lumini.

Link to comment
Share on other sites

App ca tot veni vorba de schimbatul beculetelor si de obsesie,ma crezi ca am schimbat intreg blocul de lumini din cauza becului?cand am luat-o,blocul de lumini era ok doar ca nu era iluminat;l-am dat jos si am incercat sa schimb becul insa nu am reusit pt ca nu puteam sa-l scot din cauza piulitei aceea mare din plastic,si daca am vazut ca nu pot face nimic,m-am dus si am luat alt bloc de lumini.

te cred si eu vreau sa fac asta ca si mie mi sa ars becul de la blocul de lumini si nu stiu sa il schimb si cu siguranta o sa iau alt bloc de lumini si la panou de la aer sa ars becul nu stiu din ce cauza pica toate becurile de pe masina..

 

apropo cat te a costat blocu de lumini?

Link to comment
Share on other sites

Fan,eu am dat vreo 5€ pe el,acum nu stiu cat costa in romanica,dar pot sa-ti spun cum sa scoti becul ala:desfaci blocul de lumini(are un surub dedesubt)si vezi ca este o mufa care e prinsa cu ajutorul unei piuliti mari de plastic iar in partea de jos a piulitei se afla beculetul care e bagat intr-un suport;ideea e sa desurubezi piulita pt ca apoi sa scoti beculetul din locasul respectiv si sa-l inlocuiesti. Am incercat si eu asta doar ca la mine nu a mers pt ca a fost piulita blocata,altfel n-as fi schimbat blocul de lumini.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.