Jump to content

Volanta LUK contrafacuta


kristal_madness

Volanta LuK contrafacuta  

70 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu am patit-o! Am platit pentru o volanta de e60 suma X la un magazin de piese din Timisoara, volanta LUK si am primit o chinezarie fara stanta fara serie nimic. Deci e posibil.

Abia la service au vazut baietii ca nu e volanta originala.

Link to comment
Share on other sites

Volanta la 1022 de ron, putin probabil sa fie una OK. Varianta de aprox. 3000 de ron pare mai apropiata de adevar, dar si acolo trebuie cumparat dintr-un loc sigur sau de la persoana de incredere. Sunt cativa colegi pe forum care vand piese si sunt de incredere(claudiubwr,grozadan etc) deci poti incerca si la ei.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu la passat acum vreo 2 ani volanta si dupa 1 an si ceva facea cam la fel. Sunt probabil refacute cine stie pe unde , ideea e daca ai putea sa iei noua sau ceva original ar fi mai bine, sub 3.000 ron probabil greu de crezut ca iei ceva bun.

 

 

La VAG e mare problema cu ambreajele la diesel-uri

eu am un client care a ramas fara volanta si kit ambreaj la 38.000 km, masina noua luata de el asa ca.... nu e ok comparatia

ai dat volanta veche la schimb? daca nu nu era piesa reconditionata ;)

 

votat nu

 

 

@kirstal_madness autokarma e tata pieselor ? :lol2:

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

La VAG e mare problema cu ambreajele la diesel-uri

eu am un client care a ramas fara volanta si kit ambreaj la 38.000 km, masina noua luata de el asa ca.... nu e ok comparatia

ai dat volanta veche la schimb? daca nu nu era piesa reconditionata ;)

 

votat nu

 

 

@kirstal_madness autokarma e tata pieselor ? :lol2:

 

nu e tata pieselor, dar ei au modificat pretul de la 30 mil la 10, asa ca banuiesc ca au schimbat si sursa de aprovizionare.

Link to comment
Share on other sites

@kirstal_madness

dar ca poate a schimbat producatorul pretul te-ai gandit? :scratchchin:

atata timp cat ai garantie 18 luni la piesa nu cred ca ar putea fi de contrabanda

daca nu ai garantie ar trebui sa te puna pe ganduri

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Eu daca bine am vazut, un volant (varianta corecta) original costa 1300 lei, poate ma insel dar am gasit asa: Twin Mass Flywheel part no. 21207573047 (up to 01/2007), asta e codul pentru 320d 163cp si m-am interesat de pret.

PS: Este doar volantul, fara disc de ambreiaj, placa de presiune si rulment, astea trei la un loc mai costa aprox 1900 lei.

Link to comment
Share on other sites

@kirstal_madness

dar ca poate a schimbat producatorul pretul te-ai gandit? :scratchchin:

atata timp cat ai garantie 18 luni la piesa nu cred ca ar putea fi de contrabanda

daca nu ai garantie ar trebui sa te puna pe ganduri

Complicat si cu garantia asta eu am vrut sa o schimb dupa un an si ceva si nu prea am reusit pe motiv ca trepida iar masina , cica avea 1 an garantie. Iti trebuie acte la tot ce ai luat,service autorizat, constatari etc .

 

Eu daca bine am vazut, un volant (varianta corecta) original costa 1300 lei, poate ma insel dar am gasit asa: Twin Mass Flywheel part no. 21207573047 (up to 01/2007), asta e codul pentru 320d 163cp si m-am interesat de pret.

PS: Este doar volantul, fara disc de ambreiaj, placa de presiune si rulment, astea trei la un loc mai costa aprox 1900 lei.

De unde ai luat pretul de pe realoem.ro? Posibil sa fie mai mic pretul decat cel real ....eu cred ca originala nu scade sub 3.000 ron bine fara placa de presiune si disc de amreiaj .....fara sa schimbi si asta nu ai garantie...la volanta o pui pe riscul tau.

Link to comment
Share on other sites

@silviu2004

ce e aiurea sa ai un montaj intr-un service autorizar RAR cu drept de lucru BMW?

daca le montezi singur sau la coltul strazii e normal sa nu ai garantie

nu e complicat deloc

totul se reduce la suma pe care vrei s-o dai pentru servicii

 

L.E. garantia pieselor este conform legilor in vigoare de 18 luni de la data vanzarii

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

@silviu2004

ce e aiurea sa ai un montaj intr-un service autorizar RAR cu drept de lucru BMW?

daca le montezi singur sau la coltul strazii e normal sa nu ai garantie

nu e complicat deloc

totul se reduce la suma pe care vrei s-o dai pentru servicii

Eu asa am procedat dar piesele le-am luat pe firma si ca sa rezolvi probelema cu ei trebuia sa le intentez proces pt ca la Opc te poti duce il calitate de persoana fizica nu juridica.Posibil sa dai o gramada de bani si tot sa nu fie oke treaba....eu cel putin nu am incredere in cele reconditionate adica cele gen 1.500 lei.

Link to comment
Share on other sites

daca ai avut actele in regula nu puteai fi refuzat

indiferent ca e persoana fizica sau juridica

tebuia sa te adresezi RAR OPC

Am fost la ei si au zis asa : ca persoana juridica nu puteti face plangere ci doar ca persoana fizica. Remedierea neintelegerilor intre firme se va face pe cale juridica intentand proces pe care avand tot in regula l-as fi castigat. Asta insemana sa pierd mult timp preferand a 2 -a varianta adica vanzarea masinii cat probelema nu devenea una mare.

Link to comment
Share on other sites

Traind in Romania nu prea stii ce cumperi.....ideea e ca nu am idee daca se poate diferentia una refacuta fata de una nou nouta.

 

 

cum am spus si mai sus in cazul pieselor reconditionate se cere piesa veche la schimb

da' e mai usor sa spui ca ot ce se vinde in Romania e contrafacut , nu? :D

Link to comment
Share on other sites

Daca nu schimbi kitul de ambreaj la timp , se poate duce volanta ? ( nu ma prea pricep ) nu demult mi-am luat si eu un kit de ambreaj SACHS la 5 mil , problema la mine e ca daca o calc bine pana in 3000 ture merge bine dar dupa 3000 ture merge aproape in gol ... mai ales daca merg cu TR 5 la 130 klm/h si o calc urca turometru dar viteza ramane cam tot pe la 130-140 pana ia putina viteza :getlost: . Urmeaza sa schimb luna asta kitul de ambreaj , sunt curios cum merge dupa si ce consum voi avea .
Link to comment
Share on other sites

Daca nu schimbi kitul de ambreaj la timp , se poate duce volanta ? ( nu ma prea pricep ) nu demult mi-am luat si eu un kit de ambreaj SACHS la 5 mil , problema la mine e ca daca o calc bine pana in 3000 ture merge bine dar dupa 3000 ture merge aproape in gol ... mai ales daca merg cu TR 5 la 130 klm/h si o calc urca turometru dar viteza ramane cam tot pe la 130-140 pana ia putina viteza :getlost: . Urmeaza sa schimb luna asta kitul de ambreaj , sunt curios cum merge dupa si ce consum voi avea .

 

Daca e volanta cu masa simpla nu cred ca are ce sa pateasca. Am ars si eu 2 ambreiaje la masini pe benzina si niciuna nu a avut probleme cu volanta.

Ba chiar la una dintre ele a trebuit schimbat doar discul, fara placa. Avea aceleasi simptome cu a ta la 50 mii km si acum are 90 mii (a fost doar discul schimbat) si merge perfect. Discul s-a dus la 50k de la f multe plecari cu scartait. Nu era BMW ci Opel.

Link to comment
Share on other sites

Eu am patit-o! Am platit pentru o volanta de e60 suma X la un magazin de piese din Timisoara, volanta LUK si am primit o chinezarie fara stanta fara serie nimic. Deci e posibil.

Abia la service au vazut baietii ca nu e volanta originala.

 

 

Deci n-ai inteles nimic... Nici pe esti lume esti. Si ca sa-ti dai seama ca afara ploua cred ca scoti mana pe geam... Nici nu ma mir ca ti-ai luat tzeapa. Ce ma mira e faptul ca ai E60...Ar fi fost o mare performantza sa ai si o tricicleta. Bine ca nu ai platit un E60 si sa primesti un E23...

Nu trebuie sa ai 2 masterate sa te prinzi dar se pare ca unora trebuie sa le desenezi sa inteleaga...

Punctul A alineatul 1.

- Ai platit volanta Luk

Punctul A alineatul 2.

- Ai primit o "maciuca" chinezeasca...

 

Punctul B alineatul 1.

- Volanta aia nu e LUK nici originala nici falsa.

Punctul B alineatul 2.

- E doar o volanta no-name...

 

Punctul C alineatul 1 .

- Magazinul ala a luat banii la un gushter pt o volanta Luk si i-a dat un rahat pe post de volanta.

 

 

Daca n-are sigla si cod pe ea de unde stii ca e volnta LUK FALSA ? Poate e o volanata Sachs falsa... Dar la asta nu te-ai gandit. Cred ca ti-a scapat....

 

Concluzie :

Cand esti neatent de dai in gropi... strambi jantele...

 

Dar e foarte bine ca ai o parere. Fiecare are dreptul la asta. Da , se pare ca exista si volante Luk false in opinia ta....( Si votul tau conteaza. Si asta de pe forum si ala politic...) Au vazut si baietii de la service ca nu era originala . ( asta fiind autoritatea suprema in domeniu). Acum sunt linisitit . Daca ei asa au zis inseamna ca asa era... Ce ma mira e faptul ca nu te-au convins ca era originala. Macar au incercat?

 

@paul

Hai tată , fa ce-ai invatzat...

Edited by topgear
Link to comment
Share on other sites

Deci n-ai inteles nimic... Nici pe esti lume esti. Si ca sa-ti dai seama ca afara ploua cred ca scoti mana pe geam... Nici nu ma mir ca ti-ai luat tzeapa. Ce ma mira e faptul ca ai E60...Ar fi fost o mare performantza sa ai si o tricicleta. Bine ca nu ai platit un E60 si sa primesti un E23...

Nu trebuie sa ai 2 masterate sa te prinzi dar se pare ca unora trebuie sa le desenezi sa inteleaga...

Punctul A alineatul 1.

- Ai platit volanta Luk

Punctul A alineatul 2.

- Ai primit o "maciuca" chinezeasca...

 

Punctul B alineatul 1.

- Volanta aia nu e LUK nici originala nici falsa.

Punctul B alineatul 2.

- E doar o volanta no-name...

 

Punctul C alineatul 1 .

- Magazinul ala a luat banii la un gushter pt o volanta Luk si i-a dat un rahat pe post de volanta.

 

 

Daca n-are sigla si cod pe ea de unde stii ca e volnta LUK FALSA ? Poate e o volanata Sachs falsa... Dar la asta nu te-ai gandit. Cred ca ti-a scapat....

 

Concluzie :

Cand esti neatent de dai in gropi... strambi jantele...

 

Dar e foarte bine ca ai o parere. Fiecare are dreptul la asta. Da , se pare ca exista si volante Luk false in opinia ta....( Si votul tau conteaza. Si asta de pe forum si ala politic...) Au vazut si baietii de la service ca nu era originala . ( asta fiind autoritatea suprema in domeniu). Acum sunt linisitit . Daca ei asa au zis inseamna ca asa era... Ce ma mira e faptul ca nu te-au convins ca era originala. Macar au incercat?

 

@paul

Hai tatĂŁ , fa ce-ai invatzat...

 

Ti-a dat Dumnezeu IQ de 653 :)

Se pare ca vorbesti in necunostinta de cauza. Am primit volanta in cutie da? Din graba nu am desfacut-o sa vad ce contine, poate era plina cu pietre dar totusi greseala mea, m-am referit ca am platit pretul unei volante LUK si am primit una falsa, nu ca am primit una LUK falsa, desi nu stiu daca asta e falsa poate doar reconditionata.

Nu-ti fa tu griji ca mi-am primit banii inapoi de la magazin. Bine tu traiesti pe Marte si acolo intre hoti, sa nu ma intelegi gresit nu te fac pe tine hot, doar ca traiesti intr-o lume unde toata lumea "ia tzapa".

Dar lasa ca esti tu destept, mai bine iti vezi de treaba ta si taci. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.