Jump to content

Service tinichigerie - nivel ridicat de daune (lonjeroane+altele)


Recommended Posts

Salut ,

 

OFF:In primul rand daca am fost babuin si s-a mai discutat sau nu este buna sectiunea unde postez topicul, rog un moderator sa o mute cu scuzele anticipate de rigoare.

 

ON: Problema se prezinta in felul urmator : BMW E36 >> coliziune frontala ...a iesit destul de urat, pentru masina. Radiatoarele +capota bara +aripa busted. In fine, am facut rost de toate piesele posibile frontale(o masina donoare + cumparate---pe calea asta as vrea sa multumesc seriozitatii baietilor de la 4turbo (admin pls, daca e reclama or smth like that ...delete, dar ar fi culmea avand in vedere ca tot de aici ii stiu)).

La inceperea stadiului 2...adica indreptarea lonjeroanelor (posibila inlocuire a unuia), am dat cu capul de un zid. Aparent sunt f putine service-uri bune care se ocupa de "heavy stuff"(operatiuni complete, nu doar indreptare minora de aripa ...sau niste kit pe o bara), si de f multe mi s-a zis sa fug de ele sau clar nu veneau cu recomandari.

Mentiuni: -Ma astept ca orice om normal sa nu mai iasa de pe poarta service-ului ca noua.

-Imi trebuie un service care de preferabil sa mai fi facut cel putin o operatie de genul asta la un E36 (experienta)

-Ma intereseaza fidelitatea calitatii in principal, nu neaparat partea materiala (m-as duce si la bavaria, dar mi-au ars pe creier niste principii in trecut)

-Bine, deja ma intrec cu masura, si rapiditate(as vrea sa-i refac intrarea pe sosele de Pasti)

 

P.S: tot in spiritul sarbatorilor ... so, daca stiti un service, sau un coleg forumist care a mai patit asa ceva, sau un prieten care a fost multumit intr-o situatie de genul... pls tell a brother

 

P.S1: am pus-o in sectiunea asta...ca(scuze de cacofonie), daca merg pe recomandare, automat se transforma in review la o posibila soc. comerciala

 

P.S2: save a kitty si un posesor prea incapatanat sa o lase la fier vechi, vanduta pe bucati...sau facuta "ieftin si bun mancati-ash"

Link to comment
Share on other sites

salut

 

cunosc pe cineva care iti poate face o astfel de operatiune. eu l am vazut cum lucreaza si la mine a fost ok. bine, mie mi a facut lucrarea acasa la mine, sunt vecin cu el, prieteni de o viata, stiu ce sa i cer si pana unde sa insist. baiatu se pricepe si este muncitor. nu stiu daca are timp insa iti las un nr de telefon il cheama florin si ii spui ca ai nr de tel de la george vecinul lui. 0720294228. lucreaza si la un service si poate face lucrarea acolo, insa vorbeste cu el si va intelegeti voi daca vrea sa ia lucrarea unde si cum. bafta

Link to comment
Share on other sites

In primul rand mersi de raspunsul prompt :).

 

-Intrebare : este din bucuresti? vad ca la location ai trecut Calarasi?. Am uitat sa mentionez ca "problema" se afla in Bucuresti

-Il sun dupa cam in 30-40 mins.

Link to comment
Share on other sites

So, ca un mic update am gasit cred ca o persoana fizica(nu sunt inca sigur) cu care voi bate palma. Are o masa de indreptat sh de la bavaria + calibrari. In cursul zilei de astazi, posibil sa ajungem la un consens cu pretul. Urmatorul post va fi cu pozele "before"" si pretul cerut.

Sper ca peste cateva zile si fac niste poze "after".

 

In rest, mersi pentru feedback tuturor,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Masina e gata, se pregateste saptamana asta sa iasa de pe portile service-ului. In limita timpului disponibil voi pune si poze before and after. Pregatesc si review-ul dar sa pun mana pe rezultatele finale.

Totusi am reinviat topicul asta cu un scop : as aprecia fff mult daca cineva m-ar indrepta spre un service in care pot sa imi fac geometria si ITP-ul (care a expirat dragul de el cand era masina in service).

De preferabil sa fie oameni seriosi, de incredere si sa le faca cel mai important pe ambele(nu prea simt nevoia de a ma plimba ff mult cu masina dintr-un loc in altul fara ITP). Orice directie este mult apreciata,

 

Mersi,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cred ca topicul asta s-ar putea tranforma intr-un thread :) la cate am fost so incep light:

 

GI euroservice :

 

Plusuri : baieti simtiti ...ieftini ,

 

Minusuri :totusi mult prea departe, probleme cu comunicarea, foarte limitati in servicii, senzatia ca fac afaceri pe spatele tau...

 

Traian(numele serviceului nu-l stiu, undeva pe la Clinceni...again ff departe):

 

Plusuri :daca ati avut vreun accident usor...ti le pune la loc si ies liniile perfect. Nu doresc nimanui ...dar tinichigerie si indreptat clar omul la care sa te duci + vopsitorie(destul de ieftin....pentru cum a iesit)

 

Minusuri : mecanica un fel de fff aproape de 0, extrem de neserios, lucreaza strict dupa programul lui, nu raspunde la telefon cu zilele in fine, nu mai vreau sa imi aduc aminte.

 

Silena auto a.k.a geometrie auto(undeva pe pallady, iesirea spre mare)

 

Plusuri: Cafeaua mocca si cam atat.

 

Minusuri :

 

1) Cu toate ca l-am sunat de 2 ori sa ma programez pentru geometrie in primul rand si in al doilea rand incarcare cu freon, cand m-am prezentat la service mi-a trantit-o pe aia cu "a venit un client cu care avem contract,imi pare rau geometrie nu se poate"

2) Nu stiu ... schimbat 2 garnituri la uscator + pus 2 becuri de 15W la numarul din spate ...de imi topeste carcasa de plastic... 180 RON..mi se pare tras de par in fine nu ma bag, a si ca bonus incerca mecanicul sa ma convinga ca nu am nevoie de geometrie ...chiar daca se vede pe spate si cu ochiul liber.

3) Cireasa de pe tort : Incercarea de a imi vinde 4 Advan-uri noi noute prin inepuizabilul argument "cauciucurile astea se folosesc numai pe "porshuri" si "bienvieuri" " la dooar 2000 de lei ... again nou noutze. Totul bine si frumos pana cand ma uit la DOT ...erau din 2003 pe la inceput :D.

 

Nu dau numere de telefon sau nume, binenteles inafara de cel a lui Traian ...sa nu se considere reclama ..sau sa contravina regulilor forumului.

 

Concluzie : Titlul topicului era exagerat ...per total cu multa rabdare si nervi de otel, masina a iesit bine...parere generala despre service-rui in BUC : incearca sa le eviti cat de mult posibil decat revizii si atat.

 

Aici nu mai metionez service-urile care refuzau din start masina ... ca e "prea mult de munca" cred ca timp real de lucru fiind cateva zile (2-3)

 

Am sa postez si liniile caroseriei pentru ochiul vostru critic... poate doar mi se pare mie treaba buna. Dar acum cu concedii...nu mi-am mai vazut masina de mult timp....am sa ma preocup mai mult de invartit volanul decat poze :frantics:

 

 

Pitici de-ai mei : am vazut un topic in care userul DOMI descria niste probleme care par al naibii de asemanatoare cu ale mele...intrebare ar fi: S-a mai bagat cineva pe forum sa sa inlocuiasca O-ring-urile de la Vanos ? daca da...unde...ce service sau cine s-ar baga? Din nou m-am lovit de ... "prea multa munca" nu conteaza ca-i platita...e pur si simplu ..preeaa multa :p

 

Sencs,

 

Mentiune: Motor M50B25

 

Urmeaza IF 63 BMW..sper sa ma primeasca cat mai repede si service-ul "Changing" ambele de aici de pe forum. Wish me luck.

Link to comment
Share on other sites

Mdap, am vorbit cu el (IF 63 BMW)...din pacate saptamana asta e in concediu :(. Pe aceasta cale...concediu si odihna placuta... :thumbsup: ca la intoarcere ai sa ai treaba :p, ...no poze, ca masina a ramas la userul.. Changing ...care l-am mai mentionat intr-un post anterior...este vorba de un service in Sema Parc... dhtauto...parca, primele impresii, cum se obisnuiete pe topicul asta :

 

Plusuri: a) Well...um... service destul de curat, locatie "centrala" din in comparatie cu service-urile care am mai fost eu recent.

B) "Diagnoza", ochiometrica binenteles, este facuta de catre un singur mecanic(ajungem si la asta) este gratis.

c) Ti se face o lista de piese si asta e...ori continuii cu ei...ori te duci in alta parte(fara suprize de genul ti-am schimbat asta...dar nu s-a rezolvat :p )

d) Lista de preturi a fost comunciata in mail(pentru piese) cu preturi comparative si tot asa.

e) Se misca bine la capitolul asta

f) Mi-a descoperit mai multe probleme decat le stiam .. 1-0

Minusuri:

 

1) Mai mult impresii generale decat minusuri -> este un service mai mult de detailing si in curand vopsitorie din cate am vazut ...aparuse si o cabina.

2) Nu-l recomand cel putin momentan pentru mecanica si chestii fine(bmw wise). Este un singur mecanic(destul de priceput cu levierul in mana)...dar aceleasi operatii de luat roata in brate si bagat levierul in articulatii ca peste tot.

3) Se uita cel putin cu neincredere la motor...ba ca trage aer fals ...ba ca galeria de admisie e sparta...ba ca e senzor ...ba ca...(totusi a zis ca nu se baga pana nu vede problema via tester....dar din experienta mea ..diagnoza e cu dus si intors...e cam 50-50 ...poate sa iti rezolve problema sau sa te trimita pe campii rau de tot) adica nimic hotarat ... de genul : "asta...e...trebuie schimbata ...am mai vazut" (problema la care ma refer e descrisa in alt topic)

 

 

Om vedea cand iese, ce si cum, se prezinta situatia. Revin cu un feedback mai complet. Pana atunci am vb cu mecanicul sa imi curete ICV-ul dar no response :p trec vineri sa vad ce si cum

Edited by XLN
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

In primul rand mersi de raspunsul prompt :).

 

-Intrebare : este din bucuresti? vad ca la location ai trecut Calarasi?. Am uitat sa mentionez ca "problema" se afla in Bucuresti

-Il sun dupa cam in 30-40 mins.

 

problema identica cu a ta,stau de 2 ani cu ea asa si cred ca renunt la tot dar nu si la masina si am sa ma apuc singur de mesterit,am reusit singur sa fac multe si cred ca voi reusi sa schimb si un lonjeron(desi cautam si nu am gasit niciunde instructiuni sigure),bafta in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.