Jump to content

fluierat turbina


grassu_tgv

Recommended Posts

Am si eu nevoie de cateva pareri referitor la fluieratul acela de la turbina ... acum 6 luni cand am cumparat masina se auzea acel fluierat de la turbina (zgomot care imi placea), acum nu se mai aude nimic, tin sa precizez ca turbina functioneaza.Ce sfaturi imi puteti da pentru curatarea tubinei, ca banuiesc ca de aceea nu se mai aude.
Link to comment
Share on other sites

Consider ca e invers... la un motor in mintiile lui nu ar trebuii sa auzi turbina din habitaclu - e un lucru de calitate asupra ei.

Eu acum la 320d-ul actual mi se aude turbina la rece, discret la cald si ma lupt sa scot fluieratura asta, pentru ca nu este normal !

 

Cred ca ai pus un ulei bun care a lubrifiat in timp axul turbinei si toate componentele ei, iar acum se afla intr-o stare foarte buna. (asta urmeaza sa fac si eu saptamana viitoare cu un flacon de dura lube intr-un ulei proaspat)

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca si eu mai aud acest fluierat dar nu intotdeauna . Atata timp cat nu pierzi putere dai bice inainte si consider ca cea mai buna curatare e putina forja din cand in cand .
Link to comment
Share on other sites

 

 

Cred ca ai pus un ulei bun care a lubrifiat in timp axul turbinei si toate componentele ei, iar acum se afla intr-o stare foarte buna. (asta urmeaza sa fac si eu saptamana viitoare cu un flacon de dura lube intr-un ulei proaspat)

... o sa readuca duralube cota axului la normal?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu asta e ideea, ideea e sa scape de fluieraturi. Aici intervine partea frumoasa referitoare la modul in care actioneaza duralule.

 

Dupa cum stie orisicine, duralule innobileaza metalul. Dupa cum iarasi stie orisicine, un nobil nu fluiera niciodata. Ca nu-i frumos. Tinand cont ca metalul a fost innobilat, este logic ca nu va mai fluiera.

Si uite asa scapi de fluieraturi!

Link to comment
Share on other sites

Nu asta e ideea, ideea e sa scape de fluieraturi. Aici intervine partea frumoasa referitoare la modul in care actioneaza duralule.

 

Dupa cum stie orisicine, duralule innobileaza metalul. Dupa cum iarasi stie orisicine, un nobil nu fluiera niciodata. Ca nu-i frumos. Tinand cont ca metalul a fost innobilat, este logic ca nu va mai fluiera.

Si uite asa scapi de fluieraturi!

 

+1 Paul

 

Din 2005 il folosesc in toate motoarele care mi-au trecut prin mana... la toate reviziile pun si cate un flacon DL. Am numai feedback pozitiv din partea lui (nu ma intreseaza ce spun altii atata timp cat prin experienta personala am putut testa live atributele produsului) - cu siguranta isi va face treaba si pe proaspatul 320d achizitionat la care inca mai am muuulte de pigulit la el pentru a-l aduce in stare foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.