Jump to content

E 39 - 523i .RK total


wolf

Recommended Posts

Masina o am de vreun an si jumatate, adusa din Spania,inmatriculata pe Bulgaria si am folosit-o in interes de serviciu mai mult. Nu am vrut sa o pun aici pe forum deoarece dupa cum o sa vedeti din fotografii,nu prea aveam ce sa arat.Acum m-am hotarat sa o aranjez ,,un pic" deoarece din cate masini mi-au trecut prin mana,asta a reusit sa ma faca sa ma atasez de ea. Masina este E39 model 523i fabricata in ianuarie 1997, dotata cu motor M52B25-vanos si cutie automata steptronic. Ca si dotari as putea sa spun ca sunt cele de baza de la vremea aceea: clima dubla,pilot automat,perdeluta electrica,magazie cd,radiocasetofon bmw business,comenzi volan,4 airbag-uri,4 geamuri actionate electric,pachet exterior crom,jante originale stil 31, culoare aspensilber 339 si cam atat!

Acum se afla intr-un service auto demontata intr-o proportie destul de mare pentru urmatoarele modificari:am schimbat tot ce inseamna partea de brate,bucsi,bielete, amortizoare, un arc rupt, inclusiv discuri(ATE) si placute de frana(Textar)fata-spate,senzori ABS,etc.

Urmeaza sa inlocui urmatoarele:

-motor 256S3(M52B25 - crapat) cu 256S4 (M52B25TU)

-cutia automata A5S310Z cu cutie automata A5S325Z,inclusiv instalatia electrica aferenta cu tot ce inseamna calculatoare,imobilizator, module,clima,etc de pe o masina adusa din Anglia fabricata in 1999.

-de schimbat capota motor, haion portbagaj,indreptat aripa dreapta spate

-dezechipare completa si vopsire integrala in culoarea originala 339.

Upgrade:

-a primit faruri xenon cu angel eyes oem si triple oem facelift (semnal alb)

-jante pachet M style 66 dedicat E39

-ornamente exterior-interior shadow (negru)

-urmeaza (sunt interesat si astept oferte)pachet exterior M,volan M, ornamente praguri,este posibil sa primeasca interior de M5 negru full electric(inclusiv tetiere),plafon negru de M5,bandouri exterioare M5(pentru astea am o oferta si sunt in negocieri).

Mai jos voi pune niste fotografii de anul trecut ,pe unde am fost cu ea la niste lucrari(nu am fotografii dedicate) si cateva cu procesul de dezmembrare la service. Voi mai pune fotografii pe parcurs si bineinteles la final,pana atunci o sa mai cer pareri si de la cei care vor sa aduca un ajutor si un sfat just ,iar pe carcotasi o sa incerc pe cat posibil sa-i lamuresc foarte scurt,(de ce,ce,cum si cand?).

post-28899-0-42109300-1302381655_thumb.jpgpost-28899-0-32937600-1302381667_thumb.jpgpost-28899-0-95257200-1302381756_thumb.jpgpost-28899-0-90295000-1302381855_thumb.jpg

post-28899-0-92702200-1302381781_thumb.jpg

post-28899-0-89244200-1302381802_thumb.jpg

post-28899-0-96007300-1302381827_thumb.jpg

Edited by wolf
Link to comment
Share on other sites

Foarte rari oamenii care baga bani intr'un E39 nonfacelift :D

 

Ai gasit om priceput sa fac schimbul de motor ? :hyper:

 

 

Daca vrei sa pui si interior sport sau de M 5 si exterior pachet M iesi mult mai ieftin daca iti aduci o masina donatoare si dezmembrezi tu ce ramane duoa ce scoti piesele care le vrei !

 

Spor la munca !

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Daca vrei sa pui si interior sport sau de M 5 si exterior pachet M iesi mult mai ieftin daca iti aduci o masina donatoare si dezmembrezi tu ce ramane duoa ce scoti piesele care le vrei !

 

Spor la munca !

am luat deja una!

 

Ai gasit om priceput sa fac schimbul de motor ? :hyper:

sper ca da. :pardon:

 

Foarte rari oamenii care baga bani intr'un E39 nonfacelift :D

mai stiu eu unul. :frantics:

Edited by wolf
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru incurajari. Astazi am inceput sa punem instalatia electrica.Sa speram ca nu o sa avem probleme de la atatea fire innadite.E greu sa pui o instalatie electrica de Anglia pe o masina europeana.Se pare ca vom reusi!A fost o munca de chinez timp de o saptamana,numai pe genunchi.
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa punem instalatia electrica pe masina,toate mufele au venit la locul lor,mecanicul(un pusti de 20 de ani,student la inginerie mecanica auto)isi merita toata cinstea.

Am vazut un DIY de adaptare instalatie pentru oglinzi cu rabatare electrica. Cumpar un panou comanda cu butonul de rabatare oglinzi. Vreau sa cumpar oglinzi de tip M de pe E-bay merita?

Link to comment
Share on other sites

bafta sa ai! o sa arate super! la sfarsit sa pui daca poti estimativ suma la care a ajuns investitia in reconditionare.successss!!!!

Multumesc!I|ti spun de pe acum ca depasesc 3000 de euro.Voi face ca sa nu-ti para rau ca jantele tale au ajuns la mine, sunt impecabile,ai avut cuvant,esti baiat serios.Multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Merita oglinzile de pe E bay ! Si eu vreau sa cumpar ! 220 dolari alea cu rabatare electrica . Modulul plus butonul cauta'l la baietii care dezmembreaza sau cumperi un buton special ! cel acre vinde oglinzile vinde si butonul , daca vrei mai sprea seara caut link si iti dau !
Link to comment
Share on other sites

Salut. Cat ar costa transportul oglinzilor, stii cumva? Da-mi te rog linkul cu ele. Ms

Inca nu am primit link-ul de la sax,dar nici nu am solicitat.Mai am pana ajung si la ele,plus ca vreau sa cumpar si barile de M si aici tot stau in cumpana ,astea vreau neaparat sa fie plastic abs de calitate.Majoritatea cu care am vorbit mi-au spus ca ceea ce vad pe net sunt facute in china si nu vin prea bine pe masina.La fel si cu oglinzile nu vreau sa fie niste fake-uri care nu au nici o legatura cu cele de M originale,adik macar sa fie copiate cat mai bine,cu sticla electrochrome,etc.Nu ma grabesc!

Link to comment
Share on other sites

Vezi masina lui Ciupanezu :rolleyes: El are oglinzi replica si arata destul de bine . Am inteles ca mai adus pentru cativa membrii .

Cu barile e dificil ... Ele sunt din plastic dar nu toate vin perfect pe masina ...

 

Mai ai rabdare si urmareste anunturile de la dezmembrari poate pica ceva ! Daca vad ceva te anunt !

Link to comment
Share on other sites

Vezi masina lui Ciupanezu :rolleyes: El are oglinzi replica si arata destul de bine . Am inteles ca mai adus pentru cativa membrii .

Cu barile e dificil ... Ele sunt din plastic dar nu toate vin perfect pe masina ...

 

Mai ai rabdare si urmareste anunturile de la dezmembrari poate pica ceva ! Daca vad ceva te anunt !

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.