Jump to content

Cum instalez asa ceva pe instrumente de bord ? (E46)


flavius.paul

Recommended Posts

Urmeaza sa imi soseasca o folie carbon ce se aplica pe instrumentele de bord la e46.

Eu am experienta instalarii inelelor pentru tipul acesta, dar problema e ca la aceasta folie trebuie numai decat sa dau jos sticla transparenta jos...de aceea intreb daca a facut cineva operatiunea asta? (pentru sticla este foarte bine inchegata in rama de plastic a bordului)

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Urmeaza sa imi soseasca o folie carbon ce se aplica pe instrumentele de bord la e46.

Eu am experienta instalarii inelelor pentru tipul acesta, dar problema e ca la aceasta folie trebuie numai decat sa dau jos sticla transparenta jos...de aceea intreb daca a facut cineva operatiunea asta? (pentru sticla este foarte bine inchegata in rama de plastic a bordului)

Da am facut eu. Nu trebuie sa iei sticla jos, trebuie sa desfaci bordul exact ca si cum ai pune inelele, de altfel daca ai inele trebuiesc date jos si repuse. Inainte de a dezlipi autoclantul de pe folia de carbon, trebuie sa dai pe bord acolo unde o pui cu o solutie de apa cu sapun sau sampon dar foarte slaba, sau solutie de geamuri pentru ca lipiciul de pe folie sa nu adere la plasticul de pe bord instantaneu, si sa ai timp sa asezi folia cum trebuie.

Edited by joky
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare groaznica metoda ...tare ma tem sa nu prind colturi unde nu am dat cu detergent si sa prinda folia (eventual sa o botesc pe acele zone), apoi intervine cea mai mare problema...am toate sansele sa fac miziere in bord si nu ai acces cum trebuie ca sa stergi eventualele greseli.

 

Deci tot partea cu sticla jos ar fi cea mai eleganta si curata...dar cum se da jos si se pune la loc fara daune?

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare groaznica metoda ...tare ma tem sa nu prind colturi unde nu am dat cu detergent si sa prinda folia (eventual sa o botesc pe acele zone), apoi intervine cea mai mare problema...am toate sansele sa fac miziere in bord si nu ai acces cum trebuie ca sa stergi eventualele greseli.

 

Deci tot partea cu sticla jos ar fi cea mai eleganta si curata...dar cum se da jos si se pune la loc fara daune?

Pai cand dai cu solutia respectiva nu mai ai ceasurile de bord si nimic doar carcasa goala si dai din belsug, dupa aia cu un servetel sugativezi tot, eventual sufli cu aer, crede-ma este singura varianta, sticla respectiva nu o sa o poti da jos fara daune, eu asa am facut.

Link to comment
Share on other sites

Unde ti`ai facut volanul cu piele perforata ? si cat te`a ajuns ? :D

Volanul a fost facut de fostul proprietar la mine in oras(zalau), impreuna cu schimbatorul (tot piele preforata), manson schimbator si cotiera(piele normala), toate cu cusaturi albastru-rosu au costat 100 E in primavara 2010.

Link to comment
Share on other sites

Foarta tare a iesit volanul, iar sus si jos (unde suprafata este neteda) ti-a inlocuit pielea?

 

As face si eu asa ceva daca as gasi in Iasi/Botosani... ai idee cat l-a costat doar volanul?

 

Dupa cum am scris mai sus nu eu am facut volanul ci fostul proprietar care este un bun prieten, sincer nu l-am intrebat daca a inlocuit pielea sus si jos dar dupa parerea mea cred ca da, deoarece luciul este la fel pe tot volanul. Volanul cred ca costa aici (zalau) circa 50 euro, daca mai este pielea originala pe volan, din cate am inteles se pune peste.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.