Jump to content

[DIY] INELE CROMATE


cat

Recommended Posts

urmand exemplul lui deathrow m-am gandit ca ar fi util un mic tutorial de montare inele cromate pt E39.

 

pentru ca au fost mai multe intrebari in sensul asta - in general costa 35-40 euro.

 

arata asa

 

post-2084-1163082625_thumb.jpg

 

 

scule necesare pt montare

 

* imbus 2mm

 

* surubenita in cruce

 

* cleste cu varf ascutit si "falci" ceva mai lungi ( in locul unei scule speciale pt desfacut piesele de plastic de pe spatele carcasei ceasurilor.

 

 

post-2084-1163082656_thumb.jpg

 

 

1. se scot cele 3 suruburi aflate in partea de sus a carcasei.

 

post-2084-1163082827_thumb.jpg

 

 

2. se dau jos ornamentele din stanga si dreapta volanului. acestea sunt prinse cu 2 butoni de plastic fiecare si se scot prin tragere usoara .

 

 

 

3. se scot suruburile aflate sub ornamente stanga - dreapta. rama carcasei iese f usor. eu nu a dat-o jos de tot, ci doar am scos mufele din partea stanga si am lasat rama pe bord.

 

post-2084-1163083146_thumb.jpg

 

post-2084-1163083307_thumb.jpg

 

 

4. mai sunt de scos 2 suruburi din partea de sus.

 

post-2084-1163083390_thumb.jpg

 

5. mai sunt doar 2 mufe care mai tin carcasa. se scot f usor basculand sigurantele lor.

 

post-2084-1163083495_thumb.jpg

 

 

6. am preferat sa lucrez in casa, evitand depunerea prafului in interiorul ceasurilor sau alte accidente...

 

pe spatele carcasei sunt 5 piese de plastic in forma de cruce, care trebuiesc rotite pt a permite extragerea geamului.

de asemenea pe marginea carcasei sunt 4 cleme care trebuiesc presate.

aici am folosit clestele. e mai dificil puitn, dar cu rabdare nu e o problema. cruciulitele se rotesc putin pana sunt aliniate cu fantele din carcasa. in momentul acela se preseaza cate o lamela de pe margine si se trage usor de partea cu geamul, incepand dintr-o parte si continuand de jur imprejurul carcasei

 

 

 

 

post-2084-1163083681_thumb.jpg

post-2084-1163083600_thumb.jpg

post-2084-1163084038_thumb.jpg

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7. inelele cromate ( de fapt cele puse de mine sunt din aluminiu polizat ) se introduc prin gaurile ceasurilor, apasandu-le putin pt a le ovaliza. atentie, nu prea tare :)

 

post-2084-1163085269_thumb.jpg

 

8. in acest moment mi-am adus aminte ca as fi vrut de mult timp sa fac acele indicatoare rosii. :blink:

 

cu ajutorul unui marker permanent rosu operatiunea a durat 2 minute.

am facut rosie si liniuta care indica viteza de 50 km/h.

 

post-2084-1163085455_thumb.jpg

 

 

9. se monteaza totul la loc - operatiune in sens invers si mult mai usoara :)

 

post-2084-1163085526_thumb.jpg

 

10. before and after...

 

post-2084-1163086177_thumb.jpg

 

pt cineva care face acest lucru pt prima oara, operatiunea a durat aproximativ 45 min. cred ca se poate face si in 10.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

si cum pot sa arate acele alea rosii... BMW-isti din toata lumea uniti-va... si desfaceti-va bordurile si datzi cu markeru pe ace... fain ma... fain. Mie nu ai putut sa-mi dai ideea asta? :blink: sa ma duc amu la predeal sa-i fac la ala acele rosii cu fortza :) :) :)

 

Problema ca nu se aprind rosii... e normal. Lumina care vine in ac e portocalie. Si oricum stratul pe care l-ai dat tu cu markerul e prea subtire ca sa schimbe radical culoarea. Nu te gandi sa dai in mai multe straturi pt ca atunci nu ti se mai vede acul de loc. Eu zic sa nu te stresezi. Oricum nu ai sa obtii niciodata la ace rosul acela de la VW de exemplu... Trebuie schimbata culoarea sursei de lumina si lasat acul alb... caz in care nu mai e rosu ziua :D

 

Eu zic ca e foarte bine asa. Arata beton. Inca o data BRAVO omu'...

Link to comment
Share on other sites

inca ceva... cred ca ar trebui sa postezi si pe forumuri din afara treaba asta cu acele rosii. Esti primul pe care l-am vazut sa faca asa ceva si rezultatul e incredibil de fain. Schimba total aspectul bordului... TOTAL. ce sa zic... de ce naiba nu le-o fi venit la astia de la BMW ideea sa faca acele rosii nu stiu...
Link to comment
Share on other sites

pai daca sunt alea de la proxenon, sunt exact ca cele puse de mine. nu sunt cromate, sunt din aluminiu. finisajul este facut in asa fel ( slefuire f fina + lacuire ) incat au aspect de crom.

si da, sunt cu 175 000 mai ieftine :blink:

 

daca tie ti se par mai frumoase, inseamna ca esti mana in mana cu cei de la proxenon :)

post-2084-1163102513_thumb.jpg

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Problema ca nu se aprind rosii... e normal. Lumina care vine in ac e portocalie. Si oricum stratul pe care l-ai dat tu cu markerul e prea subtire ca sa schimbe radical culoarea. Nu te gandi sa dai in mai multe straturi pt ca atunci nu ti se mai vede acul de loc. Eu zic sa nu te stresezi. Oricum nu ai sa obtii niciodata la ace rosul acela de la VW de exemplu... Trebuie schimbata culoarea sursei de lumina si lasat acul alb... caz in care nu mai e rosu ziua :blink:

 

Eu zic ca e foarte bine asa. Arata beton. Inca o data BRAVO omu'...

150074[/snapback]

 

Lumina care vine e alba. Culoarea vine de la folia care este pe spatele cadranelor daca bine imi aduc aminte. Oricum, am studiat la E34 modulul de la clima si e foarte interesant traseul pe care vine lumina, sunt niste plasticuri transparente care o "transporta" unde trebuie.

Link to comment
Share on other sites

"transportul" luminii prin tot felul de sisteme de plastic transparent cred ca e folosit cam de toti.

am desfacut pana acum borduri de opel, vag si peugeot si peste tot erau aceste canale de plexiglas.

 

intr-adevar, culoarea portocalie este data de folia prin care trece lumina.

Link to comment
Share on other sites

pai daca sunt alea de la proxenon, sunt exact ca cele puse de mine. nu sunt cromate, sunt din aluminiu.  finisajul este facut in asa fel ( slefuire f fina + lacuire ) incat au aspect de crom.

si da, sunt cu 175 000 mai ieftine  :)

 

daca tie ti se par mai frumoase, inseamna ca esti mana in mana cu cei de la proxenon  :)

150175[/snapback]

nu sunt mana in mana nu ei nu am nici o treaba doar ma gandeam ca alea sunt cromate,cel putin asa scrie pe site dar atunci de unde imi pot procura unele din crom ? si de data asta sa fie crom crom nu aluminiu :blink:

Link to comment
Share on other sites

don't worry, alea de la proxenon nu sunt din plastic.  aseara m-am uitat la un E39 lifesyle si ala nu avea cadrane cromate. erau chiar un pic gri, asa ca la M.

150579[/snapback]

e bine :blink: eu cand am luat masina am luato cu tot cu inelele alea pe ea dar sunt din alea groase si nu imi plac deloc si cred ca sunt din plastic !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.