Jump to content

M-a lovit putin unul in bara si mi-a spart si farul...


hornetb

Recommended Posts

Salutare :twoup: Acasa la Severin fiind, m-a sunat mama pe la 10:00 sa ma trezeasca si-am zis ca mai stau 2 min cu capul in perna, cand aud "poc" de jos, din parcare. Sar la geam (nu ca n-as fi fost convins ca in masina mea intrase cineva, ca de asta eram sigur, doar s-a mai intamplat o data asta, parcata fiind in acelasi loc, lovita tot in stanga barii din fata; si-mi zisese mama chiar seara ca de ce-am lasat-o iar acolo, poate Doamne fereste mai da vreunul in ea :) ) sa vad cine-i faptasul, ca sa nu fuga ca data trecuta. Era un vecin, un mos nascut prin 1944, care vroia si el sa iasa din parcare si-a dat cu spatele pana s-a oprit intr-a mea :twoup:

http://img218.imageshack.us/gal.php?g=11oct10a3652.jpg

Sunt fericit ca n-a fost lovita tabla (aripa sau usa), ci doar bara din fata, in partea stanga...si mi-a spart si farul putin.

Am fost la asigurari, o sa-mi schimbe farul si bara.

 

Mi-as pune bara M daca tot o schimb ( desi un prieten zicea ca se repara/vopseste foarte usor asta asa cum e si ca n-ar fi neaparat nevoie sa o schimb, eventual sa aranjez sa-mi iau banii de la asigurari, dar pe mine nu ma intereseaza sa fac bani din treaba asta...) si intrebarea mea ar fi (eventual daca-mi poate spune user-ul grozadan sau altul care se ocupa cu vanzari piese) cat costa o bara originala normala pentru masina asta si cat costa una M, ca sa vad cam care ar fi diferenta, diferenta pe care o s-o platesc din buzunar, desigur.

 

Am observat si faptul ca la bara M, proiectoarele sunt altfel, sunt rotunde, nu mai au aceeasi forma ca la a mea. Presupun ca trebuie sa cumpar si ambele proiectoare, separat...si tot asa, m-ar interesa cam cat ar fi unul daca-mi poate spune cineva.

 

Si farul cat costa ? Far cu xenon si angel eyes.

 

Deci ca sa recapitulez, m-ar interesa preturile pentru: far stanga fata, cu xenon si angel eyes; bara fata si bara fata M, proiectoare care sa se potriveasca la bara M.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pe langa bara mai ai nevoie de urmatoarele:

 

 

-scut plastic sau prelungire scut actual

 

-canale aer frana

 

-proiectoare

 

-grile proiectoare

 

-grila centrala

 

-aparatoare noroi pasaje roti

 

-cleme,suruburi etc

 

Daca pui fauri cu xenon cum se regleaza?

 

 

Per total e bine sa faci conversia cu tot pachetul m,iesi mult mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa bara mai ai nevoie de urmatoarele:

 

 

-scut plastic sau prelungire scut actual - prelungire scut actual...? Trebuie schimbat sau prelungit scutul de sub ea ?

-canale aer frana - nu se mai potrivesc astea ?

-proiectoare - de astea stiu...

-grile proiectoare - nu vin cu bara cu tot, daca e bara M completa ?

-grila centrala - nu vinE cu bara cu tot, daca e bara M completa ?

-aparatoare noroi pasaje roti - se poate modifica am inteles...dar n-am inteles ce-nseamna ca se poate modifica smile.gif

-cleme,suruburi etc - nu sunt bune astea de la bara asta ?

 

Daca pui fauri cu xenon cum se regleaza? - PAI CE SA SE REGLEZE ? AM FARURI CU XENON PE EA, DOAR CA ALA DIN STANGA E SPART.

 

VEZI POZELE TE ROG.

 

 

Per total e bine sa faci conversia cu tot pachetul m,iesi mult mai ieftin. - CUM ADICA ? SA IAU SI SPATELE ?

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

pui masina si invers, poate te ajuta 'nenea' :twoup:

 

Eh... :)

 

Eu zic sa ceri banii in regie proprie si dupa aia te descurci tu. O bara de M gasesti si second hand.

asa am facut si eu.am ramas cu mai mult de jumate din suma plus ca am pus pe ea bara m3 look in loc de aia normala care o aveam

 

 

Pai da...dar trebuie sa dai niste facturi la asigurari totusi...dar ma mai ganndesc, ms...

Link to comment
Share on other sites

Pai ce faci incepi sa modifici in spatele blocului?

 

 

Bara fata este iesita mai in afara,deci scutul nu mai ajunge la ea.

 

Bara fata m inseamna un plastic fara nimic.(vezi ca accesoriile de la ea sunt cam scumpe)

 

Ca idee o bara m pachet cu tot ce trebuie te va costa minim 500 euro.Un pachet m maxim 800 euro.

Link to comment
Share on other sites

Absolut nimic, nu au ei treaba ce faci cu banii, poti sa nu repari masina daca asa vrei tu.

 

Pai treaba e cam asa, eu le zic s-o repar in regie proprie, ei imi zic ca toata reparatia ma costa cam 1000 E sa zicem, iar ei o sa-mi dea 700 E daca o fac in regie proprie, in niciun caz n-o sa-mi dea 1000 E ...

 

Pai ce faci incepi sa modifici in spatele blocului?

 

 

Bara fata este iesita mai in afara,deci scutul nu mai ajunge la ea.

 

Bara fata m inseamna un plastic fara nimic.(vezi ca accesoriile de la ea sunt cam scumpe)

 

Ca idee o bara m pachet cu tot ce trebuie te va costa minim 500 euro.Un pachet m maxim 800 euro.

 

Iti dai seama ca n-as vrea sa fac nimic in bataie de joc...

Daca comanzi bara M, nu vine cu toate accesoriile alea automat ...?

Daca diferenta e doar 300 E (intre bara M si un pachet M complet), ar fi bine, pun de la mine, nu-i o problema.

Link to comment
Share on other sites

Absolut nimic, nu au ei treaba ce faci cu banii, poti sa nu repari masina daca asa vrei tu.

 

Pai treaba e cam asa, eu le zic s-o repar in regie proprie, ei imi zic ca toata reparatia ma costa cam 1000 E sa zicem, iar ei o sa-mi dea 700 E daca o fac in regie proprie, in niciun caz n-o sa-mi dea 1000 E ...

 

Nu, ei iti stabilesc dauna totala, adica inlocuire X, vopsit X, indreptat X, trag linie, stabilesc suma X si tot suma X iti da. Singura chestie este ca au tarif standard la manopera si preturile de la piese sunt fara TVA. Daca zice ca iti da 1000 euro, atunci 1000 euro iti da. Daca vrei sa ti le repare ei, atunci nu e treaba ta ce intelegere au ei cu service-ul unde ti-o fac, poate pe ei ii costa 2000 de euro sau poate ii costa doar 500, asta nu e problema ta.

 

Sfatul meu, avizat, e sa vezi cat te despagubesc, si apoi te orientezi ce ai putea sa faci cu banii, si te decizi daca vrei regie sau reparatie.

 

100% cu regie iesi foarte bine.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

buna seara

daca nu te superi pot sa-ti ofer maine toate informatiile cerute(cred ca putem sa gasim o solutie ca totul sa se faca cum vrei tu cu pachet M fara sa mai platesti foarte mult)

dar am si eu o conditie sa stai langa masina pana se va finaliza lucrarea (nu deasupra,nu dedesubt nu vorbesti,nu faci nimic)

 

era o gluma desigur.

Deci daca nu te grabesti foarte tare putem sa-ti facem maine o propunere avantajoasa. (pe pachet M) sau daca vrei ceva mai tare.

De la 01.10.2010 suntem colaboratori oficiali AC- Schnitzer,G-Power,Hartge, si urmeaza Hamann.

Link to comment
Share on other sites

buna seara

daca nu te superi pot sa-ti ofer maine toate informatiile cerute(cred ca putem sa gasim o solutie ca totul sa se faca cum vrei tu cu pachet M fara sa mai platesti foarte mult)

dar am si eu o conditie sa stai langa masina pana se va finaliza lucrarea (nu deasupra,nu dedesubt nu vorbesti,nu faci nimic)

 

era o gluma desigur.

Deci daca nu te grabesti foarte tare putem sa-ti facem maine o propunere avantajoasa. (pe pachet M) sau daca vrei ceva mai tare.

De la 01.10.2010 suntem colaboratori oficiali AC- Schnitzer,G-Power,Hartge, si urmeaza Hamann.

sa inteleg ca lucrezi la service BMW?

as vrea si eu sa vb cu tine.da-mi un PM cu un contact ceva.

Link to comment
Share on other sites

buna seara

daca nu te superi pot sa-ti ofer maine toate informatiile cerute(cred ca putem sa gasim o solutie ca totul sa se faca cum vrei tu cu pachet M fara sa mai platesti foarte mult)

dar am si eu o conditie sa stai langa masina pana se va finaliza lucrarea (nu deasupra,nu dedesubt nu vorbesti,nu faci nimic)

 

era o gluma desigur.

Deci daca nu te grabesti foarte tare putem sa-ti facem maine o propunere avantajoasa. (pe pachet M) sau daca vrei ceva mai tare.

De la 01.10.2010 suntem colaboratori oficiali AC- Schnitzer,G-Power,Hartge, si urmeaza Hamann.

sa inteleg ca lucrezi la service BMW?

as vrea si eu sa vb cu tine.da-mi un PM cu un contact ceva.

 

Da chiar la service BMW sunt reprezentantul Contempo Cars Brasov

alexandru.hubert@contempocars.ro

Link to comment
Share on other sites

buna seara

daca nu te superi pot sa-ti ofer maine toate informatiile cerute(cred ca putem sa gasim o solutie ca totul sa se faca cum vrei tu cu pachet M fara sa mai platesti foarte mult)

dar am si eu o conditie sa stai langa masina pana se va finaliza lucrarea (nu deasupra,nu dedesubt nu vorbesti,nu faci nimic)

 

era o gluma desigur.

Deci daca nu te grabesti foarte tare putem sa-ti facem maine o propunere avantajoasa. (pe pachet M) sau daca vrei ceva mai tare.

De la 01.10.2010 suntem colaboratori oficiali AC- Schnitzer,G-Power,Hartge, si urmeaza Hamann.

 

Seara buna,

N-am de ce sa ma supar, ba chiar iti multumesc din nou pentru raspunsul foarte prompt, ca de fiecare data :twoup:

Sper sa-mi aprobe inlocuirea barii din fata si sa nu-mi aprobe doar vopsirea ei...

N-o sa stau prea mult langa masina, ca presupun ca bara se poate vopsi fara sa fiu eu acolo, eu venind doar cand se monteaza si asta ma gandesc ca nu dureaza mai mult de cateva ore :twoup:

De grabit nu ma grabesc, ca nu e asa de grava situatia :)

 

As prefera totusi pachetul M, Ac Schnitzer si G-Power nu-mi plac, prefer totusi ceva mai simplu, mai finut, mai clasic :twoup:

Iar Hartge cam seamana cu cel original de pe masina...

 

M paket-ul mi se pare cel mai ok, finut, suficient :twoup:

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Zi de 13, vesti noi si "bune" :twoup:

 

Astia de aici de la Drobeta Turnu Severin, trimit dosarele la Craiova, spre aprobare, daca dauna depaseste 20 de milioane. Astazi am primit un raspuns, sau ma rog, nu mi-a zis ala de la asigurari mie direct, ca nu prea am vorbit cu el, a vorbit mai mult un prieten, director la un service unde astia fac constatarile, etc.

Omu` a sunat-o pe mama (dar i-a zis sa nu-mi spuna mie, cica rezolva el :) ) si i-a zis ca aia de la Craiova au respins dosarul, cica n-ar vrea sa plateasca nimic, pentru ca eram parcat intr-o parcare in care n-aveam voie sa intru si/sau sa fiu :twoup:

E parcare CU EXCEPTIA RIVERANILOR si s-au legat de asta. Acu`, eu nu stiu daca conteaza unde eram sau cum eram sau nu (am sunat un prieten politist sa-l intreb, dar mergea la un accident, ma suna el mai tarziu...oricum nu ma grabesc), dar oricum o sa-i fac sa se razgandeasca, pentru ca, chiar daca am domiciliul pe Bucuresti, sunt proprietar si aici la Drobeta Turnu Severin unde s-a intamplat, sunt proprietar la acea adresa in a carei parcare ma aflam, deci consider ca ma aflam "legal".

 

O sa ma duc maine, ca azi n-am pofta, ca-i 13...si daca nu s-a rezolvat ceva, o sa-i dau frumos o copie dupa actul doveditor ca-s proprietar acolo, deci prin urmare am tot dreptul sa parchez acolo, intrucat o persoana poate detine 10 proprietati, dar nu poate avea decat un singur domiciliu.

 

Niste nesimtiti si zdrentze ordinare, ca de obicei, ce poti sa mai zici :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pai ce faci incepi sa modifici in spatele blocului?

 

 

Bara fata este iesita mai in afara,deci scutul nu mai ajunge la ea.

 

Bara fata m inseamna un plastic fara nimic.(vezi ca accesoriile de la ea sunt cam scumpe)

 

Ca idee o bara m pachet cu tot ce trebuie te va costa minim 500 euro.Un pachet m maxim 800 euro.

 

Nu cred ca un pachet M e doar 800 de euro :twoup:

Parerea mea e ca sub 1000 euro nu il gasesti .. la asta mai adaugi montaj si vopsit.

Link to comment
Share on other sites

Da, cam 1000 cred si eu ca e...de fapt grozadan mi-a zis 1140 E, pachet aerodinamic, nu M...dar cam aceeasi chestie am inteles, ma rog, hai sa nu intram in dezbateri pe tema asta, deocamdata am alte "probleme" :twoup:

scurt si la obiect:6100 lei fara vopsit si montat la BMW.

asiguratorii sa le trag la m..... stiu doar sa ia banii

Link to comment
Share on other sites

Da, cam 1000 cred si eu ca e...de fapt grozadan mi-a zis 1140 E, pachet aerodinamic, nu M...dar cam aceeasi chestie am inteles, ma rog, hai sa nu intram in dezbateri pe tema asta, deocamdata am alte "probleme" :twoup:

Cum 1140 euro?Bine stiu ca are adaosuri imense dar totusi http://www.salesafter.eu/product_info.php/...amik-paket.html

Link to comment
Share on other sites

Cum 1140 euro?Bine stiu ca are adaosuri imense dar totusi http://www.salesafter.eu/product_info.php/...amik-paket.html

 

Pfff... f bun linkul :twoup: ... ms ms :)

Atentie sa nu cadeti in capcana(6100 RON de la BMW este pachet complet bara fata , bara spate, praguri si difuzoare de aer.

In acest site este altceva si restul se comanda pe bucati.

Link to comment
Share on other sites

Cum 1140 euro?Bine stiu ca are adaosuri imense dar totusi http://www.salesafter.eu/product_info.php/...amik-paket.html

 

Pfff... f bun linkul :twoup: ... ms ms :)

Atentie sa nu cadeti in capcana(6100 RON de la BMW este pachet complet bara fata , bara spate, praguri si difuzoare de aer.

In acest site este altceva si restul se comanda pe bucati.

cristian pretul este foarte bun intr-adevar,dar te mai costa transportul destul de mult si nu este convenabil,crede-ma ca m-am interesat eu.

pcs.

 

----------------------

Article Article- No.Single price Total price 1xBMW 3 series E90 sedan M Package

51950409695 1 833,00 EUR 833,00 EUR

1xBMW 3 series E90 E91 M Diffuser up to 09/2008

51127906504 53,55 EUR 53,55 EUR

Subtotal: 886,55 EUR

Self Pickup (Self Pickup from our company.): 0,00 EUR

Total, No Tax: 745,00 EUR

incl. 19% MwSt.: 141,55 EUR

Total: 886,55 EUR

 

 

--------------------------------

Hello

 

You don't need other parts. Only m pack and diffuser. Payment when pick up the parts! Understand?

 

Regards

D.Eckert

 

----------------------

Hello

 

Good. But better would be 7-10 days. Sometimes packages take a little bit longer from bmw...

 

Regards

D.Eckert

 

 

asta era in cazul in care le ridicam eu de la ei.

 

Contempo maine ne auzim la un tel pentru detalii.Astazi am avut ceva probleme.Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.