Jump to content

Petitie catre BMW AG cu privire la nemultumirea referitoare la nivelul de detaliu pentru harta Romaniei


d-rive

  

232 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ar fi bine ca dupa o perioada de timp, un coleg de pe forum sa faca un e-mail in germana si engleza care sa fie remis celor de la BMW AG si sa primim din partea lor un raspuns oficial.

aici va pot ajuta eu... :)

 

Dar, sa platesti mai mult aceeasi piesa, ti se pare corect? Si ma refer la pretul fara TVA. [...] De ce preturile pe piata noastra sunt mai mari??!!

pt ca legislatia permite adaosuri de la 0-300% :blink:

 

dar mai e putin si vine 2013, cand orice magazin poate vinde piese originale si iti poti intretine/repara masina ORIUNDE, fara sa mai pierzi garantia... :goodjob:

 

Va fi disponibila din anul 2012 (lansare octombrie 2012) sau din versiunea 2012 (octombrie 2011) ?

am inteles ca va fi o noua versiune... un fel de upgrade :D

 

nu stiu exact, eu am toate localitatile la zi cu... iGO & Dynavin!

Link to comment
Share on other sites

Acusica am vazut, rog frumos un moderator sa modifice titlul din harta Romania in harta Romaniei. Scuze dar nu am observat in timpul editarii ca e restrans textul care-l poti vedea.

Am adunat in cateva ore aproape 50 de voturi. Sper sa se stranga cateva sute peste alte cateva zile si cu ajutorul lui XXL sa trimitem catre colegii BMW din Germania rezultatul.

 

Multumesc tuturor celor care au votat pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Pune-ma si pe mine cu un vot-DA.Nu cred ca o sa primim raspuns,dar daca nici nu facem ninic......Asa or afla si astia ca in Romania se vand masini cu navigatie pe care nu prea o poti folosi la fel ca in vest.Felicitari pentru initiativa.
Link to comment
Share on other sites

Acusica am vazut, rog frumos un moderator sa modifice titlul din harta Romania in harta Romaniei

 

done

 

Pune-ma si pe mine cu un vot-DA.Nu cred ca o sa primim raspuns,dar daca nici nu facem ninic......Asa or afla si astia ca in Romania se vand masini cu navigatie pe care nu prea o poti folosi la fel ca in vest.Felicitari pentru initiativa.

 

Raspuns vom avea. Sunt aproape convins, insa efectul sa-l vedem.

 

Cum se face scrisoarea? Semnam toti, nume prenume + adresa contact? Pentru ca daca suntem doar niste useri pe un forum poate suntem irelevanti.

Link to comment
Share on other sites

Eu ce sa zic care am Business? :mellow:

Pentru Business nu cred ca au de gand sa faca harta pt RO...

 

Exista harta cu Romania pentru Business...eu am varianta 2010...dar,numai partial,adica orasele si drumurile principale...

Cu cat vom fii mai multi petitionari,poate reusim sa sensibilizam BMWGROUP....

Link to comment
Share on other sites

Exista harta cu Romania pentru Business...eu am varianta 2010...dar,numai partial,adica orasele si drumurile principale...

Cu cat vom fii mai multi petitionari,poate reusim sa sensibilizam BMWGROUP....

 

Nu stiam ca exista harta Romaniei pe business... e prima data cand aud.

Pe versiunea 2010 spui nu?..... sa o caut si eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Votat DA, nu am navi la masina, dar mi se pare anormal ca la o masina premium, la banii pe care ii dai PENTRU asa ceva, sa nu iti ofere decat un praf in ochi ..... o harta obosita cu 3 drumuri ... unde mai pui ca romania este totusi un client bun al bavarezilor, daca luam in considerare numarul de BMW-uri din romania, fie ele noi sau sh.

Sunt curios cine a votat nu :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Pai neoficial asa o vreau si eu :)).

Eu am varianta 2011 si nu am RO :|

La fix.

Pe un topic in care CLIENTII de BMW-uri cu navigatie ar trebui sa-si manifeste dorinta ca fabricantul sa tina cont si de doleantele lor vad ca pirateria e in floare!

 

Cui crezi ca-i va pasa de doleantele unora care nu vor sa cumpere, ci doar au pretentia sa primeasca gratis ceva. Potentialii cumparatori de harti de navigatie de pe forum sunt probabil mai putin de 10.

 

Votat DA, nu am navi la masina, dar mi se pare anormal ca la o masina premium, la banii pe care ii dai PENTRU asa ceva, sa nu iti ofere decat un praf in ochi ..... o harta obosita cu 3 drumuri ... unde mai pui ca romania este totusi un client bun al bavarezilor, daca luam in considerare numarul de BMW-uri din romania, fie ele noi sau sh.

Romania e probabil o piata nesemnificativa pentru BMW. Ce circula la noi pe strazi a iesit probabil de mult din evidenta BMW :). Si cu atat mai putin e o piata in care clientii CUMPARA software-ul de navigatie.

 

Ma indoiesc ca va tine cineva cont de cerintele unora care vor ca produsul sa fie disponibil nu pentru a-l cumpara, ci pentru a-l pirata.

 

Pentru ca cererea sa aibe ceva sanse de a fi bagata in seama, ar trebui facuta de oameni care pot atasa la petitie factura de cumparare pentru navigatie si pentru harti.

Link to comment
Share on other sites

La fix.

Pe un topic in care CLIENTII de BMW-uri cu navigatie ar trebui sa-si manifeste dorinta ca fabricantul sa tina cont si de doleantele lor vad ca pirateria e in floare!

 

Cui crezi ca-i va pasa de doleantele unora care nu vor sa cumpere, ci doar au pretentia sa primeasca gratis ceva. Potentialii cumparatori de harti de navigatie de pe forum sunt probabil mai putin de 10.

 

 

Romania e probabil o piata nesemnificativa pentru BMW. Ce circula la noi pe strazi a iesit probabil de mult din evidenta BMW :). Si cu atat mai putin e o piata in care clientii CUMPARA software-ul de navigatie.

 

Ma indoiesc ca va tine cineva cont de cerintele unora care vor ca produsul sa fie disponibil nu pentru a-l cumpara, ci pentru a-l pirata.

 

Pentru ca cererea sa aibe ceva sanse de a fi bagata in seama, ar trebui facuta de oameni care pot atasa la petitie factura de cumparare pentru navigatie si pentru harti.

Mie mi se pare ca romania este plina de bmw-uri noi sau relativ noi ... daca prin evidenta lor te referi la service, probabil ca ai dreptate, dar totusi nu cred ca este de neglijat cantitatea de masini vanduta in romania, precum si de piese. La partea cu pirateria, ai dreptate, dar incercarea moarte n-are! :D

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca cererea sa aibe ceva sanse de a fi bagata in seama, ar trebui facuta de oameni care pot atasa la petitie factura de cumparare pentru navigatie si pentru harti.

 

E o idee buna, insa am putea proceda asa dupa primul pas in cazul in care raspunsul din partea lor este evaziv.

 

Faptul ca iti ofera posibilitatea de a verifica acoperirea fara sa cumperi harta, nu mai le da dreptul sa vina cu o scuza de genul "oricum nu se va cumpara pentru ca pana acum nu a cumparat aproape nimeni". Practic astazi nu prea ai ce sa cumperi si vezi asta online in cateva minute.

 

Doi ani dupa ce am cumparat masina: NU A EXISTAT ROMANIA DELOC. Iar in primul an nici Ungaria. Mergeam 300de km pentru a putea folosi navigatia! Ce upgrade era sa fac pe atunci? La ce?

Link to comment
Share on other sites

E o idee buna, insa am putea proceda asa dupa primul pas in cazul in care raspunsul din partea lor este evaziv.

 

Faptul ca iti ofera posibilitatea de a verifica acoperirea fara sa cumperi harta, nu mai le da dreptul sa vina cu o scuza de genul "oricum nu se va cumpara pentru ca pana acum nu a cumparat aproape nimeni". Practic astazi nu prea ai ce sa cumperi si vezi asta online in cateva minute.

 

Doi ani dupa ce am cumparat masina: NU A EXISTAT ROMANIA DELOC. Iar in primul an nici Ungaria. Mergeam 300de km pentru a putea folosi navigatia! Ce upgrade era sa fac pe atunci? La ce?

Corect!Nici acum nu exista Romania pe Bussines oficial(din ce stiu eu)

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

@Paul, de data asta consider ca gresesti.

In primul rand nu e vorba doar de cei de pe forum care vor cumpara harta. E vorba de cei care au BMW cumparat de nou in ultimii ani si astia nu sunt deloc putini tinand cont ca BMW e no.1 la importul de auto premium din Romania. E vorba si de cei ce vor cumpara de acum incolo masini BMW din Romania si nici astia nu sunt putini.

Si chiar are mai mica importanta de unde e cumparata masina. Un utilizator de BMW care a platit pentru acea masina, are dreptul sa beneficieze de aceleasi "features" care beneficiaza si nemtii sau altii care au platit aceeasi bani.

 

Nu sunt de acord nici cu ducerea discutiei in derizoriu, a se vedea afirmatiile in legatura cu pirateria. Pana una alta, suntem multi cu masini noi cumparate din Romania iar masinile astea nu sunt "piratate" :D

 

Nu e vorba nici de cazul juridic sa aratam cu factura sau alte alea. E vorba de o actiune morala si atat. Atunci cand intra in discutie la BMQ AG si Romania, la seriozitatea nemtilor, sunt sigur ca o sa fie mentionat faptul ca sunt mai multi semnatari ai unei petitii din partea celui mai important si reprezentativ forum BMW din Romania.

 

Cred sincer, ca dincolo de topicurile de labareala de pe forum, suntem in stare si avem capacitatea intelectuala si valoarea morala sa facem o actiune corecta, o actiune in interesul nostru.

 

Noi ii apreciem pe cei de la BMW AG pentru ceea ce fac, speram ca sentimentul sa fie reciproc si sa ne considere colegii lor.

 

Eu unul, atunci cand BMW AG a facut mai multe actiuni in Romania, asa cum ei ne-au oferit fotografii sau suveniruri, asa le-am oferit si eu foto reprezentativa de la acea actiune a lor si le-am scris pe acea fotografie inmanata personal:

Voi sunteti germani, noi suntem romani, dar in piepturile noastre bate aceeasi inima, bate pentru pasiunea pentru BMW.

 

A fost un om, un neamt, de aproape 80 de ani care inca lucra la BMW, care mai ca i-au dat lacrimile cand a citit asta si a recunoscut ca nu se astepta sa fim atat de calzi. Discutasem cu el de mizeria din Romania, de modul gresit de perceptie a unor romani a masinilor BMW, etc.

Insa i-am aratat ca sunt printre noi multi bmwisti exact la fel ca si ei. Oameni care apreciaza corect si cu adevarat calitatile si virtutile masinilor si marcii BMW. Asta inseamna sa fii PASIONAT cu adevarat.

 

 

PeSe Doar prima afirmatie i se adreseaza lui Paul, restul e doar insiruirea gandurilor mele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cele mai bune si mai noi harti de navigatie din ro abia au sarit de 30% din populatie ca acoperire(vorbesc de navigatii obisnuite) .

Avand in vedere ca ce ofera BMW pentru Romania este aproape de neutilizat, ar trebui macar sa coste mai putin optiunea, daca nu altceva.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

daca vreti sa aiba efect trebuie sa faceti cateva zeci de video cu navigatia lor penibila , sa le promovati pe youtube , eventual in comparatie cu audi si MB . Asa se vor simti atacati si poate vor misca ceva . Cred ca-i doare in popou de petitii . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

 

 

Tind sa cred ca avem mai multe sanse cu vorba buna.

 

M-am mai uitat pe harta 2012 si pare destul de buna dar in niciun caz completa.

VORBA BUNA , nu uita cate plangeri si scandal referitor la politica service bavaria , reclamate in De si cu solutii execrabile . Concernul asta nu da 2 eurocenti pe vorba buna .

Link to comment
Share on other sites

treburile sunt ceva mai complicate.

Progresul este vizibil de la an la an, dar costa o groaza.

 

In Europa de vest cam orice sistem acopera peste 90%. Asta inseamna ca un sistem care l-ai luat acum 5 ani nu ai treaba cu el, sunt modificari minore si mai mult cosmetice. Nu ai nevoie de update-uri, nu sunt asa vitale ca in europa de est.

Eu am update gratuit 3 ani la sistemul mey. Anul trecut era acoperirea cam 20%, acum e peste 30. Aici e problema. Macar de ar fi mai rezonabil pretul pentru update-uri, desi nu difera enorm fata de alte sisteme. SI la un nenorocit de garmin e vreo 60 de euro un update.

 

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.