Jump to content

duminica plec in germania sa cumpar masina


09uby

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am inteles acum. trebuie sa ma uit la tuv , sa merg cat mai in nord sa caut , sa le spun ca vreau sa inmatriculez masina in germania si sa vad ce reactie au. sper sa gasesc ceva bun pe acolo.

 

daca mai aveti alte sfaturi le astept, multumesc de sfaturile pe care le am primit pana acum.

 

dekra este cumva un service intr un loc anume sau il gasesti peste tot?

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu ar fi sa cauti ceva in tara sau sa mai strangi ceva bani. Cu 6500E nu ai foarte multe posibilitati.. :thumbsup:

P.S. Gandeste-te ca daca iei masina din tara, pe langa cei 6500E alocati pt masina poti pune si restul banilor alocati pt drum, cazare, numere, asigurare etc. Ajungi lejer la 7200-7300E. Si la banii astia ai ceva optiuni in tara. :thumbsup:

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Dekra nu e un service, e un organism de certificari, verificari, inspectii ale vehiculelor, testari etc. Nu mi-e clara exact diferenta dintre Dekra si TÃœV. Din ce vad pe Wikipedia, Dekra are filiale peste tot in Germania, 38500 locuri de verificare, si are aceleasi competente cu TÃœV in landurile care au fost in Germania de Est si competente mai mici in landurile vechi ale RFG, dar este "organism de supraveghere recunoscut" (cred ca ce nu poate sa faca e sa inscrie in cartea vehicului diverse schimbari la masina) Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Sincer, decat sa-mi iau un 316 chel, din DE fie si nou, as prefera un 320-325 dotat si cu pachet M din Ro.

 

te cred dar de 2 sapt ma tot uit cu asta dupa masini din ro si crede ma ca sunt majoritatea lovite sau au probleme la motor. si pe langa asta te mai si mint in fatza ca masina lor e belea dar mi se pare mie ca ar avea ceva.

Link to comment
Share on other sites

Cauta sa cumperi direct de la proprietar!eu mi-am cumparat un 318d 2002, 200.000km,cerea initial 6000E,dar dupa negocieri crancene am scos-o la 5200E.In general daca vorbesti limba iti spun din experienta ca negociaza bine la pret!

 

 

 

Asta e beleaua cea mare, nu cunosc o boaba in germana, sper sa ma pot intelege cu ei in engleza.

Edited by 09uby
Link to comment
Share on other sites

Te-as sfatui sa nu zici la autohaus ca esti roman, sau poti sa spui ca esti roman si stai in Belgia, Olanda, Franta unde vrei sa inmatriculezi masina.

Mie mi s-a intamplat cand m-a vazut turcu cu numere de Olanda,sa-mi zica direct ca masina e "fur export" Europa de Est, sudata din 2 , si cu nu stiu ce probleme grave. Probabil ca se aplica garantia aia (sau tragerea la raspundere) si in alte tari din Vestul Europei.

Link to comment
Share on other sites

ai gasit cu ce sa pleci, duminica sau luni asi vrea sa plec si eu, daca pleaca vreun coleg cu masina mica sa ma anunte si pe mine. mersi

 

 

 

pai unde vrei sa ajungi ca in principiu eu plec cu masina mea si cu al meu nash (viitorul proprietar al masinii) :drinks:

Link to comment
Share on other sites

TUV este abrevierea la 2 chestii.. la asocitia inpectorilor auto, care alcatuieste standardele in domeniu si mai e si firma TUV SUD care face inspectii auto printre altele. Pe langa TUV SUD, mia e si KUS si Dekra si or mai fi si altele..

In ROmania daca nu verifici la sange tot ai sanse 90 % sa cumperi o troaca. De altfel nici o verificare pe moment nu e foarte relevanta, intretinerea proasta a la long se rabufneste fix in 2-3 luni de la cumparare.. cand incepi sa bagi o groaza in ea.

 

De altfel nu prea am vazut masini intregi inca, mai vechi de 5 ani, care sa nu necesite o investitie minima de 7-800 de euro facuta imediat dupa cumparare doar sa poti merge cu ea relativ in siguranta, indiferent de marca.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

TUV este abrevierea la 2 chestii.. la asocitia inpectorilor auto, care alcatuieste standardele in domeniu si mai e si firma TUV SUD care face inspectii auto printre altele. Pe langa TUV SUD, mia e si KUS si Dekra si or mai fi si altele..

In ROmania daca nu verifici la sange tot ai sanse 90 % sa cumperi o troaca. De altfel nici o verificare pe moment nu e foarte relevanta, intretinerea proasta a la long se rabufneste fix in 2-3 luni de la cumparare.. cand incepi sa bagi o groaza in ea.

 

De altfel nu prea am vazut masini intregi inca, mai vechi de 5 ani, care sa nu necesite o investitie minima de 7-800 de euro facuta imediat dupa cumparare doar sa poti merge cu ea relativ in siguranta, indiferent de marca.

 

 

pai si eu de 2 saptamani tot caut si tot ce am vazut erau numai cazaturi.

Link to comment
Share on other sites

Hai fratie cu 6500 la mine ,iti dau masina exceptionala,nu mai bagi in ea nici un leu mullt timp de-acuma.De dotari ce sa mai vorbim....In veacul vecilor n-o sa gasesti asa ceva in Germania.Crede-ma ,ca stiu bine ce vorbesc :thumbsup:

www.bmwclub.ro/forums/topic/105117-vand-e46-330d

Edited by dee-low
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.