Jump to content

duminica plec in germania sa cumpar masina


09uby

Recommended Posts

Hai fratie cu 6500 la mine ,iti dau masina exceptionala,nu mai bagi in ea nici un leu mullt timp de-acuma.De dotari ce sa mai vorbim....In veacul vecilor n-o sa gasesti asa ceva in Germania.Crede-ma ,ca stiu bine ce vorbesc :thumbsup:

www.bmwclub.ro/forums/topic/105117-vand-e46-330d

 

 

acum ma uit

Edited by 09uby
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa crezi tu ? :))

 

@Bogdan15RAM, poti sa dai si detalii? Vad ca ai la locatie Wiesbaden, oras in care am stat si eu de altfel 3 luni acum cativa ani, poate stii despre ce vorbesti :)

 

N-or mai fi nici nemtii ca inainte, dar daca nu cumperi de la turc, arab, rus si are TÜV recent sau e de acord cu verificare la momentul cumpararii (Dekra, TÜV etc) (asta presupunand ca masina corespunde in urma drive-test-ului), sunt sanse mult mai mari ca masina sa fie intreaga decat daca o iei din Romania.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Hai fratie cu 6500 la mine ,iti dau masina exceptionala,nu mai bagi in ea nici un leu mullt timp de-acuma.De dotari ce sa mai vorbim....In veacul vecilor n-o sa gasesti asa ceva in Germania.Crede-ma ,ca stiu bine ce vorbesc :thumbsup:

www.bmwclub.ro/forums/topic/105117-vand-e46-330d

masina e 316 benzina? ca in anunt scrie ceva de 330.

Edited by 09uby
Link to comment
Share on other sites

Pai tu cum te duci in Germania?Te urci in avion si pleci?Acolo cu ce te misti?din A in B?Si unde anume pleci in Germania...ca e destul de mare tara..nu de alta! :console: Daca te duci la Munchen iti spun eu cateva platz-uri de autohouse-uri!

 

 

merg cu masina mea si cu cel care vrea sa cumpere masina( eu am deja un e46) si da pe langa munchen as vrea sa ajung, am inteles ca si pe acolo ar fi ceva masini bune. Poti sa mi dai niste adrese de acolo sa vad ceva?

Link to comment
Share on other sites

Salutare lume , duminca voi pleca in gemania sa cumpar un bmw, se poate sa ma ajutati cu o adresa sau o locatie de unde as putea sa iau o masina buna. Am citit pe aici in topicurile mai vechi dar ma gandesc ca este ceva mai nou pe acolo. Astept si eu un sfat, va multumesc anticipat.

 

plec duminca pe 23.10.2011, scuze ca am uitat sa pun si data cand plec

Salut!daca ajungi in zona de vest(Dortmund,Dusseldorf,Wupertal,Essen)te pot ajuta eu intr-un fel sau altul.sunt stabilit de ceva timp aici.si cochetez oarecum cu domeniul cumparari-vanzari auto.nu o sa las nr de tel pt a nu fi sunat de oricine.

Sfat:

-cumpara daca poti de la cetateni germani,parcuri auto PREMIUM BMW.

-nu te lasa impresionat de preturi sub pretul pietii,sigur ascund ceva.

-de preferat masinile care au T.U.V-ul valabil sau chiar recent efectuat(daca masina nu are T.U.V. nu poti lua numere de zoll adica cele cu fractie rosie care au o valabiltate de la 15zile la 6luni,poti obtine doar cele provizorii cu fractie galbena cu valabilitate de5zile pretul fiind de 90-120e).

-ascunde faptul ca masina e pt Romania,poti afirma ca o inscrii in Italia,Franta,Olanda etc.

-vezi in acte numele si varsta fostilor propietari(poate fi relevant cum a fost intretinuta).

-masina sa nu fie importata din EU.(in acte data fabricatiei sa fie oarecum apropiata de cea a inmatricularii).

 

daca iti pot fi de ajutor cele de mai sus ma bucur pt mai multe pe ne gasim pe privat .

 

SUCCES!

Link to comment
Share on other sites

In parcurile auto mai mult gioarse gasesti , eu am rascolit tot Munchenul si tot din Frankfurt mi-am luat...nu cred ca mai e Germania ce a fost , cel putin nu in parcurile auto.

 

 

voi vedea ce gasesc in munchen ptr inceput, daca nu gasesc nimic bun plec in frankfurt, sau pe unde mai gasesc masini de vizionat.

Link to comment
Share on other sites

masina e 316 benzina? ca in anunt scrie ceva de 330.

nu as cere mai mult de 4000 de euro pe un 316i :laugh:

masina este un 330d si nu mai ai ce dotari sa-i pui,e cam la maxim acuma... si are badge-le 330d original pe spate,aia cu 316 i a fost un infantilism ieftin :blush: ,se pare ca a avut dreptate cine a zis ca dai in mintea copiilor la batranete :angel: .Mi-am revenit repede :D

Link to comment
Share on other sites

nu as cere mai mult de 4000 de euro pe un 316i :laugh:

masina este un 330d si nu mai ai ce dotari sa-i pui,e cam la maxim acuma... si are badge-le 330d original pe spate,aia cu 316 i a fost un infantilism ieftin :blush: ,se pare ca a avut dreptate cine a zis ca dai in mintea copiilor la batranete :angel: .Mi-am revenit repede :D

 

 

sincer mie imi place la maxim la masina, arata super si sper ca si merge la fel, acum trebuie sa o vada si cel care vrea sa cumpere masina, o va vedea in 3 ore sau ceva de genul asta, atunci ajunge la mine.

Link to comment
Share on other sites

Landsberger strasse -strada e foarte lunga si gasesti multe autohouse-uri incearca si tu cu numarul 196;

Bodenseestrasse - la fel de lunga ,la fel de multe autohouse-uri,incearca dupa numarul 132 parca;

Truderinger 227 - incearca si zona aia;

Frankfurter Ring - da nu mai tin minte exact numarul da incearca 80

Sunt foarte multe,daca mergi cu masina prin oras prin zone marginase ale orasului ai sanse mari sa gasesti destule,dar cele mai mari zone sunt cele mentionate mai sus!

 

Ai mare grija, am observat ca sunt foarte multi care se dau drept proprietari,iti dai seama ca sunt handleri dupa faptul ca masina nu are numere sau are una din cele doua buline aplicate pe numarul spate strearsa chiar daca se afla in fata casei lui si nu in curtea parcului.Indiferent de la cine cumperi masina sa ii spui sa iti treaca numarul de KM pe contract,ca altfel,stii cu siguranta ca masina nu ii are reali.

Link to comment
Share on other sites

sincer mie imi place la maxim la masina, arata super si sper ca si merge la fel, acum trebuie sa o vada si cel care vrea sa cumpere masina, o va vedea in 3 ore sau ceva de genul asta, atunci ajunge la mine.

Daca iei masina de afara,vino la Deva cu masina aia pe care o s-o cumperi din germania,sa o punem la un metru de a mea,in paralel,si sa incepem sa le comparam .La toate capitolele.Nu mi-e frica ca as putea pierde la niciun capitol.Am fost prea maniac cu masina aia ,de cand o am.De aproape doi ani,fac upgrade-uri la ea,nu m-a interesat niciodata cati bani am bagat in ea.Acuma mi-a intrat in cap ca tre' s-o vopsesc complet .De-aia,si as vinde-o,nici n-as da-o ...Senzatie ciudata rau.

Link to comment
Share on other sites

Daca iei masina de afara,vino la Deva cu masina aia pe care o s-o cumperi din germania,sa o punem la un metru de a mea,in paralel,si sa incepem sa le comparam .La toate capitolele.Nu mi-e frica ca as putea pierde la niciun capitol.Am fost prea maniac cu masina aia ,de cand o am.De aproape doi ani,fac upgrade-uri la ea,nu m-a interesat niciodata cati bani am bagat in ea.Acuma mi-a intrat in cap ca tre' s-o vopsesc complet .De-aia,si as vinde-o,nici n-as da-o ...Senzatie ciudata rau.

 

 

nu contest nimic, se vede din poze cum arata masina. ti am zis mie imi place la maxim cum arata masina, dar nu sunt banii mei , nu pot sa decid eu, eu am deja un e46 si sunt multumit de el(oricum nu se compara cu al tau). oricum masina arata super misto, sincer.

Link to comment
Share on other sites

gaseste bmw bun cu 6500...dar trebuie sa faca compromis la dotari!

 

Depinde ce inseamna bun, ca ajunge cu el acasa? La banii astia cu greu iti cumperi un golf acceptabil sub 200kkm.

P.S-Initiatorul topicului nici nu a specificat despre ce model,motorizare,etc este vorba...

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Depinde ce inseamna bun, ca ajunge cu el acasa? La banii astia cu greu iti cumperi un golf acceptabil sub 200kkm.

P.S-Initiatorul topicului nici nu a specificat despre ce model,motorizare,etc este vorba...

 

 

Caut un seria3 si sincer sper sa gasesc ceva bun pe acolo chiar daca ar avea peste 200 mii de km.

Edited by 09uby
Link to comment
Share on other sites

Caut un seria3 si sincer sper sa gasesc ceva bun pe acolo chiar daca ar avea peste 200 mii de km.

 

La banii astia eu unul as cauta un 318i benzina de prin 2003 facelift 143cp,taxa este cat de cat acceptabila,euro4.

316i este prea puturos si 320i are motor de 2.2(deci taxa mare) iar diesel nu as cumpara nici in ruptul capului SH la banii astia,km foarte multi,majoritatea au peste 250.000km manarite(diferenta aia de consum intre 318i si 3 dizal o bagi in reparatii).

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

@ dee-low nu ai dat-o pe a ta, intr-un schimb? e din nou de vanzare?

man,am mai relatat povestea pe forum de cateva ori,nu mai am nervi sa mai scriu odata ce s-a intamplat cu schimbul ala.Una peste alta,prietenul meu care mi-a dat un vw 3,2i neinmatriculat,dupa cateva zile m-a rugat sa nu mai facem schimbul,ca vine sa-mi aduca masina inapoi ,deoarece s-a speriat zilele alea de "taxa aia la prima revanzare", ca se tot vehicula la TV ca statul va percepe o taxa de prima inmatriculare la prima vanzare,pt masinile aduse in Ro inainte de 2007 parca,chiar daca ele sunt inmatriculate.Iti amintesti discutiile alea.Taxa la masina mea ar fi fost 3200 de euro :hyper: ,daca legea aceea imbecila,ar fi fost aprobata :unsure:

Link to comment
Share on other sites

man,am mai relatat povestea pe forum de cateva ori,nu mai am nervi sa mai scriu odata ce s-a intamplat cu schimbul ala.Una peste alta,prietenul meu care mi-a dat un vw 3,2i neinmatriculat,dupa cateva zile m-a rugat sa nu mai facem schimbul,ca vine sa-mi aduca masina inapoi ,deoarece s-a speriat zilele alea de "taxa aia la prima revanzare", ca se tot vehicula la TV ca statul va percepe o taxa de prima inmatriculare la prima vanzare,pt masinile aduse in Ro inainte de 2007 parca,chiar daca ele sunt inmatriculate.Iti amintesti discutiile alea.Taxa la masina mea ar fi fost 3200 de euro :hyper: ,daca legea aceea imbecila,ar fi fost aprobata :unsure:

 

Da, f putin probabil sa se aprobe, Nici nu stiu ce sa zic, bine ca inca ai bmw-ul, sau mai bine sa fi facut schimbul, am mers de curand cu un phaeton, alta viata oricum, comparabil cu seria 7, parca nu asa de mare. Bafta daca totusi vrei sa o vinzi.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

normal ca e plin de gioarse, doar se vand si alea pe bani, ce crezi ca le lasa cineva in strada cu cheile in contact la autoservire ? dar au un pret corepunzator.

Dar o sa vedeti, ca masini cu TUV nou si in mintile lor cat de cat nu exista sub 3000 de euro, indiferent de an de fabricatie si marca.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.