Jump to content

E90 Lci 318D 2009


Ondy

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc. Acum iarna am consumul de 6.0 - 6.2 maxim . Mers normal nu sportiv si prind orasul si aglomerat si liber . In Constanta totusi e mai mult mai ok traficul decat in Bucuresti adica un semafor se intampla sa il prinzi foarte rar de 2 ori.

 

 

@alinys am vazut ca te-ai interesat sa iti maresti puterea la masina :D si eu vreau acelasi lucru dar mai spre vara asa. Stii cumva daca apar probleme ? Eu am vreo 2 prieteni cu Chiptunning si nu au absolut nici o problema au de 1-2 ani de zile .

 

 

@lucianWRC cred ca totusi diferenta de consum este prea mica . As fi preferat 1-2 litri in plus si 177 de cp :D . Pot sa zic ca m-am grabit putin cand mi-am luat masina nah .. prima masina cumparata din banii mei : :pirate:

Link to comment
Share on other sites

Toti care i-am intrebat au zis ca un 30-40 de CP e ok adica nu risti sa ai probleme .In schimb la mine e treaba asta cu Engine Layout care nu inteleg 143-136 de CP pana la urma o sa vad dupa resoftare si un dynotest sa vad exact cati am :D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am fost cu talonu la bmw aici in constanta si le-am cerut un filtru epurator . Raspunsul care mi l-au dat a fost ca nu am asa ceva . Voi ce ati schimbat ?

Si daca stiti cumva unde este filtru de polen pozitionat ca as vrea sa il schimb :D

Link to comment
Share on other sites

Da am doar senzori de parcare pe spate si sunt foarte ok. Pe fata sincer nici nu cred ca mi-ar fi trebuit pentru ca vad destul de bine . Eu am in talon 100 kw si sunt multumit cum trage. Pana la urma daca vrei mai mult poti sa iti maresti la 176 de cp , dar nu stiu daca merita pentru ca ai un consum mic si putere cat sa faci o depasire destul de repede.
Link to comment
Share on other sites

318d - singura masina dupa care nevasta-mea a plans cand am dat-o, o masina cu o autonomie, incredibila imi plac jantele f mult, sa o stapanesti sanatos. E intereseant modelul asta de facelift, chiar daca nu are xenon cand e pe pozitie tot se vad "angel eyes".

 

am si eu o intrebare. 318d si 320d nu consuma la fel? :blink: eu stiu ca diferenta e la pretul de achizitie de noua.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si eu am vrut 320d 177 dar nu am gasit in ce bani aveam eu si nu era atunci.Acum am vazut ca au aparut ceva pe mobile...

Da m-ar interesa o resoftare ,din ce am citit pe forum daca nu faci liniute/plecari nu cred ca ai avea probleme cu nimic

Si eu am 318d 143cp cutie manuala(resoftata la 180cp in Belgia). Asa am luat masina. Nu are nici o problema. Consumul e extrem de mic , daca merg numai in regim extraurban scot undeva la 4.7 - 5% maxim. Si cu o medie pe autostrada la ~140-150km/h , in localitati ~80km/h. Cel mai mult am facut 1250km cu un plin si mai aveam cam 40km cu rezerva (zona rosie).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
salut . dupa cateva luni m am trezit si eu sa mai intru pe net. de fapt..pe mare nu prea ai net:)) . cand ajung acasa vreau si eu sa ii fac resoftare pana la 170 de cp...am vazu ca motoarele astea au probleme cu lantul si n as vrea sa risc mai mult.
Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am un 318 asemanator cu al tau, difera doar tapiteria, jantele si faptul ca tu ai shadow-line, eu am chrome-line (vezi ca am topic cu masina daca esti curios).

Din pacate si al meu e tot fleet-edition, te asigur ca si al tau este la fel, nu mai irosi banii pe diagnoza. Tot 105kw imi apare si mie pe parts.bmwgroup, dar realitatea este ceea ce scrie in talon, adica 100kw. Sincer eu prea multumit nu sunt de putere, am un x1 20d (177cp) care trage infinit mai bine si ma incanta. In concluzie, la acea putere ~170cp as vrea si eu sa duc treiarul, asemeni tie. Oare trebuie sa dam DPF'ul jos ? Unii mi'au spus ca ar fi necesar, tu ce stii ? Ar mai fi si alte riscuri...? (inafara de consumul care ar urma sa creasca usor, dar nu ma deranjeaza).

Xenon ai reusit sa iti pui ? Ai optat pentru faruri oem sau aftermarket? Sau ti'au pus direct kit xenon, fara lupa in far ? Eu de 2 luni tot caut pe net faruri oem pe net, dat fiind faptul ca la bavaria mi'au bagat scoruri astronomice ~3600e . In ebay nu prea am incredere cu transportul.

 

 

 

LE: a da, am omis o diferenta, tu ai volan mai "jmeker" :D

Edited by opkbv
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Avand in vedere ca motoarele astea de pe E90 LCI au probleme cu lantul , am renuntat sa ii mai fac resoftare. In schimb ma intereseaza sa ii schimb farurile sa iau unele cu xenon , ma poate ajuta cineva? Stiti unde pot gasi ? ( Nu la BMW ca sunt putin cam scumpe )
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
O scurta apreciere pentru a intelege de ce masina asta are 136 cai si nu 143. Masina am inteles ca e luata din DE insa daca te uiti pe desfasuratorul BMW cu optiuni apare documentatie in Dutch asa ca masina a fost vanduta initial de BMW pentru un client din NL dupa care vanduta in DE. In NL si B impozitarea se face pe putere si nu pe capacitate. Asadar majoritatea masinilor BMW cat si alte branduri au mai putini cai pentru a evita suprataxarea.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Dupa lungi cautari de faruri cu xenon , m-am decis sa imi pun xenon cu lupa si angeleyes cu leduri.

Dar cum toate astea nu mergeau si fara niste jante , m-am decis sa imi iau si niste jante pe 18 .

post-52168-0-33012500-1362175921_thumb.jpg

post-52168-0-08113000-1362175995_thumb.jpg

Edited by Ondy
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dupa lungi cautari de faruri cu xenon , m-am decis sa imi pun xenon cu lupa si angeleyes cu leduri.

Dar cum toate astea nu mergeau si fara niste jante , m-am decis sa imi iau si niste jante pe 18 .

 

mai ai farurile??? m-ar interesa...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.