Jump to content

CIC retrofit pe E93 2008 - terminat


Recommended Posts

Ai vazut aici vreun sfat pe bani?

 

Intreaba si iti raspund, eu aici nu vand nimic.

Am cateva anunturi in sectiunea de mica publicitate cu diverse piese care mi-au ramas de la masina personala in urma diverselor retrofituri.

 

In alta ordine de idei poti inchide oricand topicul asta.

 

Vad ca te roade rau, si da ai dreptate, asta este parerea mea despre tine.

 

Salut

 

Combox-ul merge in locul TCU ? mai tre facute ceva modificari ?

 

 

Merge, trebuie doar codat, sunt mici modificari la conector, daca te intereseaza pot posta aici schema de la conectorul de combox si tcu pentru comparare.

 

Schema de la combox e in rusa dar se intelege dupa simboluri, daca nu e clar, intreaba-ma si iti explic.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Iar optiunile pe care le ofera Combox se codeaza sau se activeaza tot cu coduri ?!

 

 

Aici e urmatoarea poveste:

 

Pentru CIC software version pana la V41 inclusiv merge activate optiunile direct din codare (internet, connected drive, bmw apps), de la versiunea 42 in sus BMW a introdus FSC code pentru Apps si Connected Drive.

 

Trebuie sa vezi ce versiune de CIC ai, si daca ai V41 sau mai jos le poti activa, dar trebuie sa tii minte ca daca treci cu masina pe la BMW si iti fac un update de soft la CIC le poti pierde iar activarea ulterioara va fi posibila doar cu FSC Code.

 

Cic-ul in unitatea de DVD citeste doar DVD-Video standard adica Video_TS, nu citeste MPEG4 sau AVI doar DVD-uri video standard.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Pai si eu am avut CCC, si am trecut la CIC. :) Deci update la CIC la BMW nu se poate face.

 

 

Aaah, scuze am crezut ca ai CIC factory fitted si vrei sa pui Combox.

 

DVD-uri normale, de alea de care cumperi din comert cu filme. Nu rippuri sau compresate cu ceva.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Daca merg copiate pe hdd fara cod :)

 

 

Nu merg fara cod, si daca ai retrofit iti trebuie FSC de la VIN-ul de pe care provine CIC-ul.

Eu le-am luat de la un tip din Rusia pe net, i-am platit cu PayPal, i-am dat VIN-ul din CIC si mi-a generat FSC pentru hartiel 2012 in 10 minute. M-a costat 100 euro. La Bavaria am inteles ca sunt vreo 950 ron, cel putin alea 2011 costau atat nu cred ca la 2012 au modificat pretul.

Link to comment
Share on other sites

ai PM.

 

Mai stiu pe unii in Canada care vand FSC oficial luat de la BMW Canada cu 190 dolari canadieni.

Rusul de care ti-am zis le genereaza cu o aplicatie care am inteles se vinde pe net pentru vreo 3,000 euro pentru cei care vor sa faca un business din asta.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Nu ii stiam pe astia, e bun pretul daca merge.

Tre sa cauti pe forumuri afara daca au ceva referinte de la clienti care au cumparat de la ei, am inteles ca sunt si multe tzepe.

 

Rusul de care iti ziceam l-am gasit pe multe forumuri mai ales din Rusia si Lituania (eu vorbesc rusa) si avea referinte bune.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu. La Email apare shr4all sau Andrius Sukys :)

 

 

Il stiu pe Andrius, e din aceasi gasca de coderi cu Tadas.

Sunt foarte buni, m-au ajutat si pe mine cu o groaza de informatii referitoare la codare.

 

Astia din Lituania si un tip din rusia cu nick-ul MEN pe multe forumuri sunt printre cei mai buni coderi de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Nu am vazut nicaeri ceva legat de PDC. Din ce stiu eu, daca ai PDC pe professional, la trecerea la CIC trebuie schimbate modulele de PDC. Este corect?

 

Ah, si inca o intrebare: daca imi pun modul TV pe CCC, la trecerea la CIC, va trebui sa-l schimb?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.