Jump to content

vand 2 cauciucuri 225/50/16


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Imi pare rau, dar acele anvelope trebuie aruncate. Au aproape 12 ani de la data fabricatiei. Foarte mult peste limita acceptabila de vechime.

Orice cauciuc de masina - fie el nou sau partial uzat - a carui vechime depaseste 6 ani prezinta un risc semnificativ de dezintegrare sau explozie. Indiferent de conditiile de depozitare si cu atat mai mult cu cat a fost folosit anterior.

Link to comment
Share on other sites

asta cu limita acceptabila de vechime imi place... eu rulez cu gume din 2000, nu am dat importanta dot ului, am 16 ani de soferie, si pot spune ca n am avut nici o explozie de cauciuc, din contra am avut o dezintegrare de cauciuc cu unul de 2 ani vechime dunlop... asa ca @leutzu lasa l pe colegu cu aberatiile, eventual sa i le arunci lui... n au treaba gumele cu anul fabricatiei, daca sunt in parametri si pastrate corespunzator mai tin 2 ani si dupa 10 ani de pastrare in dulapul cu naftalina

 

sa mi zici si mie unde scrie sa le arunci sa stiu si eu informativ in caz ca mai fac pana...

Edited by serban78
Link to comment
Share on other sites

asta cu limita acceptabila de vechime imi place... eu rulez cu gume din 2000, nu am dat importanta dot ului, am 16 ani de soferie, si pot spune ca n am avut nici o explozie de cauciuc, din contra am avut o dezintegrare de cauciuc cu unul de 2 ani vechime dunlop... asa ca @leutzu lasa l pe colegu cu aberatiile, eventual sa i le arunci lui... n au treaba gumele cu anul fabricatiei, daca sunt in parametri si pastrate corespunzator mai tin 2 ani si dupa 10 ani de pastrare in dulapul cu naftalina

 

sa mi zici si mie unde scrie sa le arunci sa stiu si eu informativ in caz ca mai fac pana...

 

Serbane, sa nu te mai lauzi niciodata ca esti sofer; nu ai nici macar cunostinte elementare, dar ......

Colegul care "abereaza", are PERFECTA dreptate: anvelopele de iarna din anul 2000 se ARUNCA. La iarna 2012-2013 vor avea cam 13 ani.

Eu as interzice vanzarea acestor relicve, macar pe un forum auto.

Link to comment
Share on other sites

serios? Atata timp cat au fost pastrate cu grija iar cauciucul nu a crapat, crede ma, ca nu ma laud dar merg inca 1 an, si o zic doar informativ...

 

Asta cu trebuie aruncate, mi se pare un snobism maxim, am mai interactionat o data cu cineva de genul asta, pana la urma fiecare face ce vrea dar pt linistea ta sufleteasca iti confirm ca gumele chiar si de 6-10 ani vechime n au absolut nici o problema atat pe carosabil uscat cat si umed...

 

Culmea e ca am rulat 2 ani si cu gume de iarna, cum zici tu trecute de prima tinerete si n am avut probleme... daca ai unele de le arunci sa mi zici si mie ca eu le folosesc... nu stiu ce mai cautati pe un forum daca va considerati atat de destepti si altii sunt asa de fraieri sa circule cu niste gume de se arunca

Edited by serban78
Link to comment
Share on other sites

serios? Atata timp cat au fost pastrate cu grija iar cauciucul nu a crapat, crede ma, ca nu ma laud dar merg inca 1 an, si o zic doar informativ...

 

Asta cu trebuie aruncate, mi se pare un snobism maxim, am mai interactionat o data cu cineva de genul asta, pana la urma fiecare face ce vrea dar pt linistea ta sufleteasca iti confirm ca gumele chiar si de 6-10 ani vechime n au absolut nici o problema atat pe carosabil uscat cat si umed...

 

Culmea e ca am rulat 2 ani si cu gume de iarna, cum zici tu trecute de prima tinerete si n am avut probleme... daca ai unele de le arunci sa mi zici si mie ca eu le folosesc... nu stiu ce mai cautati pe un forum daca va considerati atat de destepti si altii sunt asa de fraieri sa circule cu niste gume de se arunca

 

Inseamna ca toti producatorii de anvelope (si masini) sunt niste snobi.

Pot sa te intreb ce mare autoritate in domeniu esti tu ca sa confirmi ceva? Eu prefer sa merg pe sfatul, confirmarea si testele producatorului de anvelope (e posibil sa te sune cei de la Continental, Michelin etc ca sa-ti ceara sfatul. Cine stie?)

 

Si, nu vreau sa fac discutii multe decat cu cei care se pricep sau inteleg "capitolul anvelope".

Asadar, pentru cei care vor sa ia acest gen de anvelope (chiar gratis), ii sfatuiesc sa se informeze in prealabil chiar si de pe site-urile producatorilor.

Link to comment
Share on other sites

Ce spune c.sainz este perfect adevarat , cauciucurile isi pierd din proprietati dupa 5 ani (6 sau 10 ani zic altii).Acum asta nu inseamna ca nu mai franeaza sau bubuie cum le pui pe masina , doar ca nu mai sunt asa bune cum au fost proiectate sa fie.
Link to comment
Share on other sites

Si un cauciuc nou poate bubui sau sa faca galme, ca ai avut tu nesansa, asta nu inseamna ca trebuie generalizat.. astept sa se dea o lege cum este asta cu gume de iarna si vara, sa dea astia o lege sa interzica gumele mai vechi de 6 ani , sa vedem atunci cati vor fi ... pun pariu ca 90 la suta merg cu gume de 6 ani minim... dar vorbiti ca sa va aflati in treaba... n am cine stie ce pregatire in domeniu dar nu ma laud ca ar trebui sa arunc sau sa sfatuiesc pe altii care vand un produs sa ma bag in seama, sa ma dau destept sa i sfatuiesc pe toti sa arunce... poate cine stie, cel care vinde o face dintr o nevoie, nu din alt motiv...

 

Nu contest ca sunt la fel ca proprietati , dar atata timp cat drumurile sunt cum sunt, prefer sa rup 10 gume de 10 ani vechime decat unul nou. Si vorbesc din experienta, n am rupt unul de 10 ani si mi a crapat unul nou rulat 10 mii de km... sau voi le schimbati si mai des de atat...

 

In fine... din partea mea cel care vinde gumele din topicul asta voia o parere strict legata de produs in nici un caz nu un sfat sa le arunce...

Edited by serban78
Link to comment
Share on other sites

S-au impartit o gramada de pareri pe topicul meu, s-au discutat o sumedenie de nemultumiri!

 

Adaug si eu cateva: am lucrat la o vulcanizare langa oras aproape 5 ani, am schimat cand era sezonul toamna-iarna si iarna-primavara, aproximativ 20-30 cauciucuri second hand pe zi deci in 2-3 saptamani cat era perioada 250 cauciucuri, poate mai multe, 10% din ele poate ca erau noi, poate din magazin, cumparate de om, poate rezerva din masina a omului si ii gaseam alta rezerva noua la noi,( care sigur era mai veche de 10 ani), care toamna sigur le dadeam jos de pe jante, jumate, sau mai putin de jumate uzate, fara galme, sarme sarite, si alte neplaceri, si le puneam vara urmatoare inapoi. Poate 10 gume din toate veneau inapoi sa le punem altele ca dadeau in gropi, sau au incarcat peste tonaj, sau fie si vechimea lor, sa faca sa apara probleme, maxim 10!!

 

La fel cum faceam (si fac pe masina mea, doar ca eu am 2 seturi, chiar 3, de jante si nu mai le dau jos de pe janta) pun second hand, nu ma intereseaza tare dot-ul, numai sa nu fie cu sageata (cele de prin anii 90) cum de altfel sigur 'incalta' si majoritatea romanilor.Acuma am rezerva originala din 94 dunlop sp sport si am gasit inca una la fel din 95.

 

Am mers anul trecut 40.000km si nici jumate nu sunt uzate, au fost si pe fata (unde se uzeaza mai repede de obicei) vara asta sigur mai ma duc cu ele si poate pe spate si la anul!

In ultimii ani am mai citit si eu si mai m-am documentat in legatura cu ele, daca ar fi sa ne luam dupa producatrii de anvelope, am merge maxim 2 -3 ani cu ele( ceea ce nu o sa o facem in urmatorii ani, dupa nivelul de trai din Romanica!)

 

Una e ce scrie in carti si alta ce se intampla in realitate, (experienta proprie a fiecaruia)

 

Foarte multi din utilizatorii forumului utilizeaza anvelope second hand dar mai mult ca sigur nu se lauda cu asta, pt ce exista cativa utilizatori care le-ar da peste nas pt ca ei au bani si nu o fac, is cumpara noi! Poate o sa o fac si eu cand o veni vremea!

 

 

Paste Fericit in continuare alaturi de cei dragi voua!!!!

 

In continuare de vanzare 2 anvelope -10% reducere

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.