Jump to content

320 d schimbator de viteze


Recommended Posts

a avut vre o data cineva probleme cu schimbatorul de viteze ? am un 320 d din 2001 mi se pare cateodata ca intra cam greu in viteze IN SPECIAL IN A PRIMA VITEZA...TREBUIE SA SCHIMB CEVA LA CUTIE MA REFER LA ULEI SAU CEVA DE GENU ASTA??? :blink:

169682[/snapback]

 

Cred ca trebuie schimbat kitul de ambreiaj... asta in conditia in care ai verificat uleiul si este OK...

Edited by b16juv
Link to comment
Share on other sites

a avut vre o data cineva probleme cu schimbatorul de viteze ?

 

  am un 320 d din 2001 mi se pare cateodata ca intra cam greu in viteze IN SPECIAL IN A PRIMA VITEZA...

 

TREBUIE SA SCHIMB CEVA LA CUTIE MA REFER LA ULEI SAU CEVA DE GENU ASTA??? :blink:

169682[/snapback]

NU SCHIMBA ULEIUL nu se schimba niciodata

Link to comment
Share on other sites

:)

la cutie daca esti mandu posesor de bmw uleiul e garantat pe viata si si daca ai vrea nu ai putea schimba uleiul

cat despre ambreaj pana nu patineaza nu ai ce schimba :)

Stiu ca este garantat pe viata "LIFETIME OIL".... dar cred ca nu esti bine informat... si si daca ai vrea nu ai putea schimba uleiul :blink: ... vrei sa spui ca daca am o pierdere de ulei, NU MAI POT sa completez sau sa fac un schimb ???? stiu multe persoane care au schimbat uleiul la cutie... este garantat pe viata, dar asta nu inseamna ca nu se poate schimba...

 

P.S. cum ar trebui sa interpretez "mandu posesor de bmw"...???? :)

Edited by b16juv
Link to comment
Share on other sites

subscriu... e foarte simplu si usor de facut trebuie doar sa ai la dispozitie o rampa ca e cam naspa sa te chinui pe sub masina altfel... si chiar daca e garantat pe viata... e un ulei... in timp isi pierde din proprietatile de lubrifiere si cand ai sa-l scoti pe ala vechi si il compari la aspect cu ala nou vei vedea o mare diferenta...

De schimbat uleiul sunt parca niste DIY-uri pe aici... La cutie trebuie sa ai un surub pe care il scoti si se scurge uleiul si pe acolo cu o pompita trebuie sa il bagi pe cel nou... Va trebui sa dai jos probabil vreun esapament intermediar... ceva de genul... dar sigur se poate schimba si parca din ce tin eu minte chiar BMW spune mai nou ca uleiul de cutie se schimba la vreo 170.000 de km... Cumpara Castrol... e cel mai recomandat ptr BMW... Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.