BMWClub: Scoala de instructori auto - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Scoala de instructori auto Informatii? Rate Topic: -----

#1 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii
  • Group: Members
  • Interests:profit minim 90%

Posted 12 July 2012 - 15:06

M-ar bate gandul pe viitor pt a face acest curs de intructor auto,si faza e ca nu prea stiu nimic despre asa ceva, gen unde se face (am auzit ca in bucuresti,mai sunt si alte orase?), conditii necesare,acte, cat ar costa...etc. Aveti cunostinte sau informatii despre asa ceva?
0

#2 User is offline   manolica1 

• Pasionat

Posted 12 July 2012 - 16:59

inseamna ca stai bine cu nervii, pt unul pasionat de bmw...pe mine daca vrei sa ma omori, instructor auto sau bodyguard(pazic la usa) sa ma pui...
0

#3 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 12 July 2012 - 17:34

View Postmanolica1, on 12 July 2012 - 16:59, said:

inseamna ca stai bine cu nervii, pt unul pasionat de bmw...pe mine daca vrei sa ma omori, instructor auto sau bodyguard(pazic la usa) sa ma pui...

:laugh: Stau f bine cu nervii,si sigur ar fi ceva care mi-ar placea...
0

#4 User is offline   miculitd 

• Începător
  • Interests:Toti suntem egali

Posted 12 July 2012 - 20:05

si mie avind in vedere ca am vb cu un instructor auto si mi-a spus ca 80 la suta din cursanti sunt femei sau fete!asta pt categoria B

This post has been edited by miculitd: 12 July 2012 - 20:06

0

#5 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 12 July 2012 - 20:08

View Postmiculitd, on 12 July 2012 - 20:05, said:

si mie avind in vedere ca am vb cu un instructor auto si mi-a spus ca 80 la suta din cursanti sunt femei sau fete!asta pt categoria B

Pai si nu ti-a dat ceva detalii, gen cum si ce fel se intra la scoala?
0

#6 User is offline   miculitd 

• Începător
  • Interests:Toti suntem egali

Posted 12 July 2012 - 20:27

nu,dar am inteles ca a facut ceva curs la Autoritatea Rutiera Romana si a primit un atestat. apoi a trebuit sa se afilieze la o scoala de soferi pt ca elevii sa fie instruiti si didactic. nu stiu daca pt atestatul asta e nevoie ca tu ca instructor sa fii sofer profesionist sau doar amator,deoarece eu de cite ori il intilneam intram in polemica cu el despre invatarea cursantilor pe care tot timpul ii vedeam pe banda a 2a si vesnic semnalizau schimbarea directiei de mers in curba pe un drum cu prioritate. cred ca el tot timpul era cu ochii la picioarele sau gura elevei. vai de ei instructori! cind am facut eu scola pt B stiam sa conduc si instructorul nu m-a lasat pe banda a2a niciodata si chiar de vroiam sa merg mai tare nu ma lasa mai mult de 40 la ora
1

#7 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 12 July 2012 - 20:43

e nevoie de atestat , am eu prieten care l-a luat , a practicat ceva dar a renuntat pt ca-si manca zilnic creierii ori cu prosti ori cu fete Apoi dupa ce aproape l-a omorat un cursant a renuntat :))))) . salariu 1500 ron

This post has been edited by Myx: 12 July 2012 - 20:44

0

#8 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 13 July 2012 - 16:04

Trebuie sa faci niste cursuri, apoi se da un examen (scris si oral) cu ARR. Trebuie sa-ti faci o fisa medicala mai cuprinzatoare si o testare psihologica, cu siguranta rutiera si alte blabla-uri. Cursul asta poti sa-l faci de exemplu la Autogeneral, costa cateva milioane, iti pot da ei mai multe detalii. Din ce stiu, trebuie sa ai minim 5 ani de categorie (in cazul tau B).

Daca ai mult timp liber si vrei sa o faci ca hobby sau pentru socializare, probabil e fun pana la un punct...desi o sa-ti toace nervii grav. Cred ca ai iesi mai castigat cu facebook :p

Daca o faci pentru a-ti asigura traiul, cum zicea si Myx se plateste extrem de prost, nu mai poti sa fii independent acum, trebuie sa fii afiliat la o scoala de soferi. Daca faci pe masina ta, tre sa-i faci modificari, ITP la 6 luni parca, plus ca ti-o vor face elevii muci instant :)

PS: era o vreme cand asta era un business bun, pentru ca erau multi tineri care implineau 18 ani...asta a tinut cam pana prin 2008 asa. In 2008 toate scolile de soferi au luat o lovitura grava, pentru ca dupa caderea lui Ceausescu, s-a legalizat si avortul si pe fondul incertitudinii sociale, lumea efectiv nu prea a mai facut copii. Asadar, dupa 2008 a scazut drastic numarul tinerilor care implineau 18 ani si erau eligibili pentru carnet...plus ca a venit si criza financiara, o alta lovitura pentru firmele mici.
0

#9 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 14 July 2012 - 00:48

View Postmikken, on 13 July 2012 - 16:04, said:

Trebuie sa faci niste cursuri, apoi se da un examen (scris si oral) cu ARR. Trebuie sa-ti faci o fisa medicala mai cuprinzatoare si o testare psihologica, cu siguranta rutiera si alte blabla-uri. Cursul asta poti sa-l faci de exemplu la Autogeneral, costa cateva milioane, iti pot da ei mai multe detalii. Din ce stiu, trebuie sa ai minim 5 ani de categorie (in cazul tau B).

Daca ai mult timp liber si vrei sa o faci ca hobby sau pentru socializare, probabil e fun pana la un punct...desi o sa-ti toace nervii grav. Cred ca ai iesi mai castigat cu facebook :p

Daca o faci pentru a-ti asigura traiul, cum zicea si Myx se plateste extrem de prost, nu mai poti sa fii independent acum, trebuie sa fii afiliat la o scoala de soferi. Daca faci pe masina ta, tre sa-i faci modificari, ITP la 6 luni parca, plus ca ti-o vor face elevii muci instant :)

PS: era o vreme cand asta era un business bun, pentru ca erau multi tineri care implineau 18 ani...asta a tinut cam pana prin 2008 asa. In 2008 toate scolile de soferi au luat o lovitura grava, pentru ca dupa caderea lui Ceausescu, s-a legalizat si avortul si pe fondul incertitudinii sociale, lumea efectiv nu prea a mai facut copii. Asadar, dupa 2008 a scazut drastic numarul tinerilor care implineau 18 ani si erau eligibili pentru carnet...plus ca a venit si criza financiara, o alta lovitura pentru firmele mici.

Ms mult mikken, in legatura cu permisul nu e niciun fel de problema, am peste 11 ani (fara niciun accident) + toate categoriile, deci as putea sa ma inscriu si pt profesionisti. Cand ajung in tara am sa ma informez mai bine,eventual chiar sa si incep cursurile.
0

#10 User is offline   Billy e36 

• Membru

Posted 14 July 2012 - 01:30

View Postmiculitd, on 12 July 2012 - 20:05, said:

mi-a spus ca 80 la suta din cursanti sunt femei sau fete!asta pt categoria B

Ce motiv mai bun vrei pentru a fi instructor auto ? :sorcerer:
0

#11 User is offline   Bmw32oCi 

• Membru
  • Interests:Learn about cars.

Posted 14 July 2012 - 01:42

View PostBilly e36, on 14 July 2012 - 01:30, said:

Ce motiv mai bun vrei pentru a fi instructor auto ? :sorcerer:

ASta e motiv bun? sa suporti toate proastele :))
0

#12 User is offline   DOMI 

• Fan dependent
  • Group: Contributors

Posted 14 July 2012 - 07:57

renteaza daca ai o masina a ta, ca angajat esti prost platit.
cat despre ce masina, iti trebuie ceva cat mai mic si usor de intretinut.

te afiliezi unei scoli, si normal, le dai si lor ceva la fiecare elev.

This post has been edited by DOMI: 14 July 2012 - 07:57

0

#13 User is offline   E90 Aplinweiss 

• Începător
  • Interests:BMW la infinit.

Posted 25 July 2013 - 13:26

Eu am fost instructor auto pentru, aproape, 6 ani, iar concluzia mea este: NU AȘ MAI FACE ACEIAȘI GREȘEALĂ A DOUA OARĂ!!!
0

#14 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 25 July 2013 - 13:36

View PostE90 Aplinweiss, on 25 July 2013 - 13:26, said:

Eu am fost instructor auto pentru, aproape, 6 ani, iar concluzia mea este: NU AȘ MAI FACE ACEIAȘI GREȘEALĂ A DOUA OARĂ!!!

De ce?
0

#15 User is offline   E90 Aplinweiss 

• Începător
  • Interests:BMW la infinit.

Posted 25 July 2013 - 20:46

Pentru că ai de a face cu toČ›i Č™i toate nebunele!

Sent from my iPhone using Tapatalk 2
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro