Jump to content

S-a rupt plasa de la incalzire scaun


Tetsuzan

Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am 11 firicele care sunt rupte si din stanga si din dreapta si de jos habar nu am care vinde unde, sunt carbonizate daca le misc se rupt nu prea vad cum sa izolez si sa mai si tina daca ma asez pe scaun:

 

Din Bacau din pacate, mie mi se pare cam imposibil de refacut ce-i acolo decat daca desfac o zona foarte mare si sa trag alte fire, astea sunt carbonizate total se rup la cea mai mica atingere.

 

http://imageshack.us/a/img41/9325/img0228jn.jpg

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

E pe tot scaunul uniforma, acuma nu m-ar deranja daca nu sar mai incalzi in zona respectiva, ca e destul de mica zona, doar sa nu arda mai tare, aia pare fi sarma, e destul de urata treaba nu cred ca ma descurc sa o fac singur la cum arata am incercat sa ating firele si se rup sunt arse se pare, ce-i de facut ?
Link to comment
Share on other sites

Decat sa cumperi o tapiterie de piele cu tot cu incalzire, eu as zice sa cumperi o incalzire aftermarket (ce te costa maxim 100 de lei) si o cosi in locul asteia.

Atentie doar la termistorul ce e prins si el in vata aia.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Uite un exemplu: http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/electronice-auto/incalzire-in-scaune/incalzire-scaune-originale-dacia-renault-pentru-11593339.html#poze

Nu te uita ca sunt pentru Logan, tu folosesti doar elementul de incalzire. Restul raman ale tale.

Pe toate forumurile auto sunt de vanzare. Poate gasesti si alte variante, eu ti-am dat doar unul.

 

Tai perna ta de pe tapiterie si o agati in cateva locuri pe asta noua. Pentru conexiuni trebuie masurat care sunt firele de termistor si care de incalzire. Cele de termistor au sute de ohmi sau kohmi, cele de rezistenta doar cativa ohmi daca e buna sau infinit daca e interupta complet.

Muti termistorul in noua incalzire, conectezi noua rezistenta la mufa ce o aveai si gata treaba. :)

Daca ai ceva cunostinte de electricitate te descurci fara probleme. Daca erai mai aproape te ajutam mai usor.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Pai banuiesc ca din asta a mea nu se mai poate face nimic nu ? eu ajung in bucuresti undeva saptamana viitoare sambata, daca e cineva sa ma ajute cu reparatia la mea (daca mai e posibil) daca nu am sa cumpar incalzirea noua cea recomandata de tine si merg la un tapiter sa mi-o descoase pe asta si sa o coase pe cea noua iar la fire merg la un service, nu stiu cum sa scot termistorul (nici nu stiu ce e ala) mufa are 3 fire, sunt cam afon co electronica.
Link to comment
Share on other sites

Am avut exact aceeasi problema cu tine si am rezolvat-o ceva mai simplu.

 

In primul rand plasa de incalzire nu se repara si nici nu am gasit sa se inlocuiasca, doarece este cusuta de tapiserie. Eu nu puteam sa schimb tapiseria, deoarece este facuta pe comanda, asa ca am cumparat un set de scaune fata (imi trebuia doar cel de la sofer, insa nu am gasit pe nimeni sa vinda asa) pt a lua folia de incalzire. Situatia este ceva mai complicata, deoarece trebuie descusuta si recusuta tapiseria, dar m-a rezolvat un baiat care se ocupa cu asa ceva pe forum si sta prin Rahova.

 

Acum pot sa zic ca merge perfect si am rezolvat-o mult mai ieftin si mai simplu, deoarece in mod normal se schimba intreg sezutul, care costa enorm.

 

PS: Daca vb de dealer-ul Mitsubishi de la iesirea din Jilava, te anunt ca sunt niste incompetenti si niste hoti de rang inalt.

Link to comment
Share on other sites

Pai exact asta vreau eu sa fac numai ca nu iau de pe E60 o iau pe cea de logan postata de Cosmin mai sus, la 100 RON nu cred ca se gaseste perna de E60 sau de E39 nici nu stiu cine o vinde. La un tapiter ma voi duce sa o descoase pe asta si sa mi-o puna pe cea noua. Am sa incerc sa caut una de E39/E60 poate gasesc dar ma indoiesc, daca nu gasesc in 2-3 zile o iau pe aia la 100 ron si vad eu cum o adaptez.
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se gaseste separat, la mine nu se gasea, si de aceea am luat un set de scaune pt a fura folia de pe unul dintre ele.

 

Solutia cu folia aftermarket imi pare un pic mai complicata si ceva mai problematic de instalat decat o folie originala, acum tu stii de ce bani dispui si ce vrei sa faci.

 

PS: Nu schimbi toata perna, ci doar folia

Edited by HArmani_vere
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iau tot scaunul ma ajunge mai mult de 100 ron + manopera la croitor si legat niste fire. Numai curierul sare destul de bine ca e foarte greu si voluminos deci exclud total varianta asta, doar daca vinde cineva doar perna, sau perna cu tot cu piele cusuta sau in cel mai rau caz doar sezutul SH la un pret rezonabil, altfel iau aftermarket e vorba doar de incalzire nu e nimic special, ba chiar sunt incalziri mai bune aftermarket decat cea OE cum sunt cele din fibra de carbon nu se rup asa usor ca astea.
Link to comment
Share on other sites

Exact. Si eu as face la fel in locul tau.

Daca nu te descurci cu conexiunile, imi spui si iti explic mai detaliat.

Termistorul e un rezistor ce isi modifica valoarea in functie de temperatura. El trimite informatia catre butonul de incalzire pentru a termostata rezistenta din scaun.

Ai 3 fire pentru ca ai o masa, o alimentare catre rezistenta si un semnal de la termistor. Masa termistorului e legata la masa incalzirii.

 

Eu n-as apela la croitor pentru asta. Nu e nevoie sa cosi noua incalzire pe scaun. E destul s-o agati cu ata in cateva locuri de tapiserie. Doar cat sa nu se miste.

Termistorul de asemenea il fixezi undeva in mijlocul plasei de incalzire.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

O sa merg la un tapiter nu la croitor, sa o dea jos pe aia arsa ca arata ca naiba si sa o puna pe cea noua si eventual poate imi mascheaza cumva acolo unde e maronie tapiteria ii da cu putina vopsea sau ceva de genu. Cu termistorul asta nu prea inteleg eu ce trebuie sa fac dar o sa intreb exact cand am perna in mana.
Link to comment
Share on other sites

Nimeni, nimic ? nici o idee ?

 

Salut, nu ai un tapiser in localitate?

Daca te pricepi la lipit fire, te poti duce la un tapiser sa iti desfaca tapiseria. Nu e necesar un mester auto.

Daca nu ai, incearca sa desfaci inbinarea intre panza si poliester, care este lipita. Cu un cutter si cu foarte mare atentie.

In permanenta urmaresti firele rezistentei, care sunt relativ subtiri. Acestea sunt intre-patrunse in materialul poliester.

Pentru si mai multe detalii de reparatie, urmareste acest link:

 

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1165042

 

Deasemenea, iti atrag atentia sa citesti toate post-urile de pe link. E foarte important, ca si aici, ce comentarii fac ceilalti!

 

Succes

 

P.S.

In ce zona locuiesti?

Edited by MihaiP
Link to comment
Share on other sites

M-am mai gandit la o varianta de izolare, daca tai capetele care se ating intre ele si izolez cu ceva sa numai faca scurt in zona respectiva oare nu e ok ? si pracitc ramane neincalzita zona aia care e foarte mica e cat o moneda de 5 bani, nu ar merge ?

 

Sunt din Bacau, da am tapiter dar firele sunt nichelate nu prea vad cum le-as putea lipi mai ales ca sunt care s-au rupt de la arusa s-au carbonizat, ma gandeam sa le tai de tot sa nu se mai atinga in scurt si sa izolez cu ceva peste zona respectiva (care rezista la caldura) nu ar fi viabil ? Vad ca ceva similar a facut cel din link-ul care mi l-ai dat, a scos firele arse si a dat cu banda izoler dar la el era destul de gros la mine sunt subtiri ca firul de par rezistentele de nichel.

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Depinde de configuratie. Daca sunt toate inseriate, n-o sa-ti mai mearga daca intrerupi intr-un loc.

Daca sunt mai multe ramuri in paralel merge asa, cu diferenta ca zona aia n-o sa mai fie activa.

Eu as fi mers linistit pe o incalzire aftermarket. Depinde de pretentiile si priceperea ta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.