Jump to content

simeringuri supape


Recommended Posts

Salutari,e careva dintre voi care ma poate ajuta cu ceva info.....as vrea sa schimb simeringurile de la supape la un 318i e46 din 98,e o treaba de DIY,daca da si a mai facut careva imi poate arata sau spune unde gasesc o schema explicativa?mersi mult

Vrei sa le schimbi tu sau doresti sa mergi sa le schimbe cineva? nu e chiar simplu, iti trebuie cel putin o trusa de cale sa pui la punct distributia, iar daca demontezi chiulasa...clar garnitura aferenta(plus garnitura capac)

Link to comment
Share on other sites

Ce legatura au simeringurile cu planeitatea chiulasei?

 

Poate stii tu pe cineva sa le schimbe prin toba de esapament, fara sa desfaca chiulasa; dupa orice demontare a chiulasei, mai ales la un motor care are ceva ani, se reface planeitatea pt a nu avea probleme de etanseitate.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum este la motorul lui, insa sunt motoare (cum este N42) la care poti schimba semeringurile fara sa demontezi chiulasa.

Scapi vreo supapa din neatentie si dupa aia tot acolo ajungi. Se demonteaza frumos si fara batai de cap cu chiulasa data jos de pe masina. Nu mai stai aplecat pe masina pana crapi. Si da, trebuie facuta planeitatea pentru ca risti la montare sa faci o laie. Poate merge si fara dar de ce sa nu fii prevazator? Cel mai bine e sa faci tot ca sa nu mai dai jos a doua oara.

Link to comment
Share on other sites

Scapi vreo supapa din neatentie si dupa aia tot acolo ajungi. Se demonteaza frumos si fara batai de cap cu chiulasa data jos de pe masina. Nu mai stai aplecat pe masina pana crapi. Si da, trebuie facuta planeitatea pentru ca risti la montare sa faci o laie. Poate merge si fara dar de ce sa nu fii prevazator? Cel mai bine e sa faci tot ca sa nu mai dai jos a doua oara.

 

la mine nu a desfacut nimic , nu a scapat nici o piesa e adevarat ca omul nu lucra dupa diy , e o reparatie grea la care e nevoie de experienta .Parerea mea e ca daca nu te pricepi nu ai mai facut nu ai treaba cu mecanica , mai bine torni ulei in ea si mergi asa cu costuri 50 Ron la 1000 km . Sau o vinzi :D

Link to comment
Share on other sites

dupa orice demontare a chiulasei, mai ales la un motor care are ceva ani, se reface planeitatea pt a nu avea probleme de etanseitate.

De unde va tot vin ideile astea crete?

Auzi la el ca dupa orice demontare a chiulasei se reface planeitatea!

 

Nu e nici o problema ca nu te pricepi, dar stai in banca ta, nu-i mai incurca si pe altii.

Edited by bimmer
Link to comment
Share on other sites

Poate stii tu pe cineva sa le schimbe prin toba de esapament, fara sa desfaca chiulasa; dupa orice demontare a chiulasei, mai ales la un motor care are ceva ani, se reface planeitatea pt a nu avea probleme de etanseitate.

 

Nu-i adevarat. E doar parerea ta personala.

Link to comment
Share on other sites

Daca m-as duce sa le schimb undeva fara demontare chiulasa as avea totusi o garnitura de chiulasa preventiv in portbagaj :)

Totusi daca e unul destept si invarte motorul astfel incat sa aibe cilindrul de sub supapele respective la PMS nici nu are cum sa le scape.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

De unde va tot vin ideile astea crete?

Auzi la el ca dupa orice demontare a chiulasei se reface planeitatea!

 

Nu e nici o problema ca nu te pricepi, dar stai in banca ta, nu-i mai incurca si pe altii.

 

Mai intreaba si tu lumea "buna" cum procedeaza; nu spun ca e obligatoriu sa se ia din ea dar macar o verificare. De ce exista garnituri de chiulasa pe diferite grosimi pt acelas model, in functie de nr reparatiei?

Referitor la "priceput", eu am facut operatiunea de inlocuire a simeringurilor plus refacerea scaunelor supape/supapelor la masina personala deci se presupune ca stiu despre ce este vorba, cred...

Edited by DYC88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.