Jump to content

Dilema discuri frana


AndreiJOY

Recommended Posts

Salut,

 

In luna ce urmeaza sunt nevoit sa schimb discuri de frana fata, au ajuns sub dimensiunea inscrisa pe disc.

De cateva zile ma documentez, am ajuns la StopTech,DBA,ATE,Zimmerman,EBC,Tarox si inca vreo 10 nume de brand-uri din toate colturile lumii.

 

Problema se pune in felul urmator,nu sunt foarte multumit de kitul de franare BMW OEM, placutele originale sunt extrem de prafoase si pe langa asta la franari de la 200km/h+

atentie, nu franari repetate, una singura 200-100 de exemplu, apare un fenomen de incalzire accentuat ori a discurilor , ori a placutelor, nu-mi dau seama exact

 

Bani pentru un Big Brake Kit nu vreau sa aloc, in schimb vreau sa caut un set de discuri peste cele OEM, cred ca voi merge pe striate, impreuna cu placute de frana ceramice.

 

 

Imi plac mult si probabil ar presta conform asteptarilor mele ,

http://www.dba.com.au/products/clubspec-t/4000-t3/

impreuna cu niste placute ceramice ATE sau cu

http://www.dba.com.au/products/ds-performance-pads/

 

Poate cineva sa ma ajute cu niste pareri, altceva decat m-am gandit eu?

Link to comment
Share on other sites

Orice disc/placuta ai pune, tot se va incalzi la o franare 200-100, insa cele OEM nu au fading la o singura astfel de franare. Acum mai depinde si ce masina ai si, mai ales, in ce fel o folosesti. Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

solutia sunt big brakes. altfel cauta pe ebay, erau niste firme in taiwan care vindeau niste kit-uri mai bune decat cele stoc (din ce se laudau ei). tot alea le gasesti rebranduite la tuneri europeni. asa e cu franele la bmw, scot mult jeg si la viteza parca ar fi din sapun.

p.s. vezi ca placutele si discurile trebuie imperecheate, altfel se duc prematur ori unele ori altele. brembo sigur sunt bune dar ff scumpe.

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=bmw+brakes+kit&_sop=16

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

1. Vezi ca placutele alea "ceramice" nu-ti ofera franarea eficienta pe care o cauti decat dupa ce se incalzesc cat de cat. Practic la drumuri prin oras s-ar putea sa fii "dezamagit".

2. Nu cred ca are sens sa cauti producatori de peste Ocean, exista si la "noi" furnizori de echipamente de franare foarte buni.

 

Pe langa ce ai enumerat tu acolo, m-as mai uita si la discurile Brembo.

Link to comment
Share on other sites

ATE powerdisc combinate cu placute ATE Ceramic. aici as mai adauga furtunele de frana (partea finala care intra in etrier) schimbate cu unele ce au camasa metalica si lichid de frana MOTUL RBF600/660. daca nu schimbi furtunele macar schimba lichidul de frana, conteaza foarte mult punctul de fierbere.
Link to comment
Share on other sites

lichidul de frina a fost schimbat?nu am avut niciodata probleme cu frinele 200-100 km la nici un bmw-u care l-am avut.atentie,daca montezi frine prea puternice frina va fi prea brusca,transferul de greutate de pe puntea spate se va misca prea repede in fatza rezultat va fugi de spate.nu intodeauna frine mai mari/puternice=frinare mai buna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

lichidul de frina a fost schimbat?nu am avut niciodata probleme cu frinele 200-100 km la nici un bmw-u care l-am avut.atentie,daca montezi frine prea puternice frina va fi prea brusca,transferul de greutate de pe puntea spate se va misca prea repede in fatza rezultat va fugi de spate.nu intodeauna frine mai mari/puternice=frinare mai buna

Sti tu ceva, dar nu complet.

 

Cand faci upgrade la frane, trebuie in primul rand avut in vedere asa numitul BRAKE BIAS( distributia fortei de franare intre punti). De fabrica e setat intr-un anume fel, la un upgrade de frana ce pastreaza proportiile de fabrica franarea va avea aceasi eficienta, nu va fi mai brusca sau mai periculoasa decat daca se pun discuri mai mari doar pe fata...

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.