Jump to content

PDC E46


Recommended Posts

Daca sunt doar mufele scoase, alea poti sa le bagi singur inapoi, e f simplu.

Daca e altceva poate te ajuta schema atasata. Sau cauta aici:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...003&hg=66&fg=05

 

Bafta!

190906[/snapback]

mercic de schema...dar eu stiam ca sunt doar doua mufe:una de intrare(alimentarea senzorilor) si iesirea spre unit PDC...asa e?

L.E. merci mult de schema

Link to comment
Share on other sites

nu merg,sunt disperat.Am verificat mufele,modulul PDC ...(ochiometric doar) sa nu fie arsa placa...si de cand a dat jos bara nu mai merg!!! :blink: Stie oare careva de ce suna un bep lung cand bag in marsarier ???si dupa aceea nu mai merg senzoriiE vreun sunet de eroare??Ce poate fi???
Link to comment
Share on other sites

Unul din senzori este intrerupt fizic !!!! :)

 

La mine nu functionau 2 senzori dar erau in circuit si mergeau ceilalti.

 

Intr-o zi am demontat unul incercand sa il desfac, sa vad daca se poate eventual repara. Evident sunt capsulati (si bagati in rasina), iar la desfacere s-au rupt niste fire de la o bobinuta din interior. Am zis Ok, il bag inapoi pe bara. :) . Surpriza :blink: De atuci bipaie exact ca la tine.

 

Trebuie sa iei un senzor bun si sa inlocuiesti pe rand sa vezi care e defect fizic.

 

 

Concluzia este ca desi nu functionau, electronica era fizic integra ; in momentul cand pica ceva electronic in unul singur nu mai functioneaza deloc tot PDC-ul :)

Link to comment
Share on other sites

nimeni nu stie de ce bipaie lung si nu merg???se pare ca numai eu am problema asta :blink:

193324[/snapback]

Eu am avut problema asta si avand E46 facelift, accesul la senzori este mult mai dificil. La mine era contact imperfec in cupla de la un senzor.Ca sa afli care senzor e defect cupleza marsarier cu contactul pus si mergi langa senzori. Apropie un deget de suprafata senzorului pana auzi un sunet ca o descarcare electrica mica. La senzorul care nu se aude nimic verifica-i cupla, curat-o cu spray contact.

 

Si pe mine m-a sacait problema asta dar am rezolvat-o in final.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut problema asta si avand E46 facelift, accesul la senzori este mult mai dificil. La mine era contact imperfec in cupla de la un senzor.Ca sa afli care senzor e defect cupleza marsarier cu contactul pus si mergi langa senzori. Apropie un deget de suprafata senzorului pana auzi un sunet ca o descarcare electrica mica. La senzorul care nu se aude nimic verifica-i cupla, curat-o cu spray contact.

 

Si pe mine m-a sacait problema asta dar am rezolvat-o in final.

193341[/snapback]

asta am facut si doar la unul am simtit asa ca un camp indeget...iar la restu nu am simtit nimik.Pai laso naibi de treaba, la un dat de bara jos se ard trei odata???Mercic de confirmare,o sa-i verific.

Link to comment
Share on other sites

asta am facut si doar la unul am simtit asa ca un camp indeget...iar la restu nu am simtit nimik.Pai laso naibi de treaba, la un dat de bara jos se ard trei odata???Mercic de confirmare,o sa-i verific.

193361[/snapback]

Mai mult ca sigur nu sunt defecti. N-au fost conectati corespunzatori. Foloseste spray contact sa cureti pinii

Spor!

Link to comment
Share on other sites

la tester iti poate spune cu exactitate care merge si care nu ...

 

si eu am patit'o ... aici costa vreo 90+E ... am luat din austria la vreo 60-70E ... poate in germania e mai ietfin...

 

si eu am unu care ba merge, ba....sta...... cand l'am pus inapoi avea pamant in mufa... am curatat cat am putut dar degeaba....tre sa desfac si sa curat din nou...

Link to comment
Share on other sites

la tester iti poate spune cu exactitate care merge si care nu ...

 

si eu am patit'o ... aici costa vreo 90+E ... am luat din austria la vreo 60-70E ... poate in germania e mai ietfin...

 

si eu am unu care ba merge, ba....sta...... cand l'am pus inapoi avea pamant in mufa... am curatat cat am putut dar degeaba....tre sa desfac si sa curat din nou...

193765[/snapback]

si cand nu-ti merge ala cu probleme da beep-ul ala lung ca si cum ar fi eroare sau ca iti merge unul ca este ok sistemul?

Link to comment
Share on other sites

nu merg,sunt disperat.Am verificat mufele,modulul PDC ...(ochiometric doar) sa nu fie arsa placa...si de cand a dat jos bara nu mai merg!!!  :blink: Stie oare careva de ce suna un bep lung cand bag in marsarier ???si dupa aceea nu mai merg senzoriiE vreun sunet de eroare??Ce poate fi???

193123[/snapback]

sunetul acela lung iti spune ca senzorii nu functioneaza, doar palpaie beculetu de pe butonul de PDC. asa am patit si eu si problema a fost la un senzor in fata, am avut un fir piscat sub matisaj tot de la niste mecanici grozavi :) ce poti sa faci este sa pui urechea pe fiecare senzor pe rand. activeaza butonul PDC. o sa piuie ca de fiecare data si de duci si pui urechea la fiecare senzor in parte,daca tzacane functioneaza daca nu tacane nu funcioneaza(de preferat ar fi sa fie liniste sa-ti dai seama)poate ai si tu vreun fir piscat sau ceva. nu ai cum sa gresesti la mine la e39 dor intr-un fel poti pune mufa de senzor.un singur senzor e de ajuns sa nu mearga si atunci intra in sistem de avarie(piuitul ala lung) poate ti-am fost de ajutor . bafta. daca mai ai intrebari...

Link to comment
Share on other sites

i-am verificat:unul merge,doua nu merg...iar al patrulea merge doar daca tin apasata mufa....deci e dezastru. :blink: ...si cand ma gandesc ca acu doua saptamani am vandut 4 senzori fata de E39...totusi ma incalzesc cu gandul ca nu potriveau. Edited by saplacan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.