Jump to content

Cooper S - sfat achizitie


cat_c

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Sunt tentat sa cumpar un Cooper S 2007, 59,000 km din Germania, de la un dealer autorizat BMW/Mini.

Am cautat foarte multe informatii despre modelul S si as vrea sa lamuresc 2 probleme:

- am auzit de diverse probleme la distributie - ca ar sari sau rupe lantul. Urmarile sunt evidente. Este adevarat? Exista anumite modele din anumiti ani de fabricatie la care s-au intamplat mai des astfel de necazuri?

- vorbesc acum de taxa de mediu..... Are 1600 cm3, 175 HP si pe documente este trecut 164 grCO2/km. Daca introduc datele in calculatoarele existente pe site-uri obtin o frumoasa suma de ~650 euro... Sa fie vreo greseala undeva, sau chiar asta e realitatea?

 

Multumesc oricui ar putea sa ma ajute... mai ales la punctul 1

Link to comment
Share on other sites

Am S 2007 automat 174 cp si mi s-a bulit distributia. Costuri 120 milioane. La 35k km !!!

 

Urata treaba, intr-adevar.

Dar dupa reparatie, ce garantie o fi ca nu se face praf iar dupa inca 40k km? Sau kit-urile noi nu mai au problemele celor din 2007? Ca ma gandesc sa-i intreb pe nemti daca a fost schimbata distributia si daca nu, eventual sa le cer sa faca schimbarea ca o conditie a cumpararii. Inca odata zic, vorbesc de un dealer autorizat, nu samsari turci.

 

Pe de alta parte, mai am a doua optiune, un Cooper din 2007, 77k km. Nu S, varianta clasica, 120HP. De la un alt dealer.

Link to comment
Share on other sites

Mai, un prieten are tot un S din 2007 dar el s-a documentat inainte, a schimbat un rahat de surub de 100 lei si nu are nicio problema. In conditiile in care l-a ultra modificat, a pus si etanol, cu cel mai agresiv soft ajunge la 280 cp. Mini nu merita altceva in afara de S. Concluzie, daca-ti faci temele nu ai nicio problema cu S-ul. Acum si al meu e ok, nu se va mai rupe nimic.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

am un Cooper S automat de un an de zile, cumparat Germania,90000km, fabricatie 2005...s-a defectat compresorul...altul la BMW m-a costat aprox 8000 ron...alta problema nu am avut in 100000km pe care i-am facut...Cooper S este de luat...

 

Am S 2007 automat 174 cp si mi s-a bulit distributia. Costuri 120 milioane. La 35k km !!!

nu e pe lant distributia?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare!

 

Sunt si eu interesat de achizitia unui Cooper S - mai exact JCW... Masina va fi folosita ca track-day car si in oras cand nu mai sunt alte variante.

 

Dar tot citind, observ ca sunt unele probleme (si nu atat de simple pe cat as fi crezut - cum e distributia)

Tema este sa fie modelul de dupa 2008, cu km sub 100k, sa aiba franele, sasiul si ce mai vine default sau in plus pe un JCW...

 

Acum, nedumeririle mele sunt:

Problemele cu distributia au aparut la toate modelele de pe piata (adica s-a vazut diferenta intre Europa de est si cea de vest?)?

JCW vine cu diferential MECANIC by default?

Care sunt diferentele dintre un Cooper S normal si un JCW? Stiu ca puterea difera dar sunt si alte injectoare/turbina/admisie/ic...?

 

Ce alte probleme mai sunt vestite ca sunt la modelul cu pricina si cum sau daca se pot remedia.

Ce latime maxima de janta incape pe sistemul de franare cu 4 pistonase (cu care vine JCW). Stiu ca vine cu latime de 7 pe care sunt puse gume de 205. Dar merge si mai mult? Adica 7,5-8, pentru a se putea pune 225,235?

 

Se pot pune bare transversale/longitudinale pentru a pune un portbagaj suplimentar (dat fiind dimensiunile masinii :) )?

 

Astept si linkuri (daca e mai simplu) pentru a gasi raspunsurile la intrebarile mele :)

 

Multumesc!

Edited by zyx13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.