Jump to content

Plutitor -Vas expansiune E46 316i


Recommended Posts

Salut

 

Banuiesc ca nu se stinge becul in bord. In acest caz este foarte posibil sa fie senzorul stricat care citeste pozitia plutitorului.

Am avut si eu un plutitor care nu se ridica..dupa o saptamana mi-a plesnit vasul

 

 

 

Nu se stinge nici becul.

De ce m-a sfatuit mecanicul sa fac asa? Pai am achizionat masina acum vreo 2 saptamani si am facut o revizie generala, ulei, filtre, bujii, inclusiv antigel-ul. Ce ma sfatuiti sa fac sa scap de martorul acela din bord?

Link to comment
Share on other sites

sa mergi la un service si sa verifici toata instalatia de racire...

 

 

 

Am fost la un mecanic si drumul a fost benefic, imi depistase pierdere de lichid racire (foarte putin) pe la termostat, care l-am inlocuit cu unul nou.

 

 

Chiar nu stiu cum sa ii dau de cap

 

sau e rupt si a ramas pe fundul vasului undeva.

 

 

Alex, plutitorul il vad, doar ca se misca putin cand am pus apa distilata, dar nu urca..

Link to comment
Share on other sites

Poti sa-l tragi in sus cu mana?

 

E posibil sa fie rupt si nu vine decat cu vasul de expansiune.

 

Ideea de a merge doar cu apa distilata e o tampenie pentru ca poate pica pompa de apa deoarece este lubrifiata de antigel.

In afara de asta, pot aparea probleme si pentru ca punctul de fierbere al apei e mai scazut decat punctul de fierbere al antigelului.

Cu alte cuvinte, daca-ti fierbe apa s-ar putea sa ai o presiune foarte mare in sistem.

 

In afara de asta, antigelul protejeaza si impotriva coroziunii.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Poti sa-l tragi in sus cu mana?

 

E posibil sa fie rupt si nu vine decat cu vasul de expansiune.

 

Ideea de a merge doar cu apa distilata e o tampenie pentru ca poate pica pompa de apa deoarece este lubrifiata de antigel.

In afara de asta, pot aparea probleme si pentru ca punctul de fierbere al apei e mai scazut decat punctul de fierbere al antigelului.

Cu alte cuvinte, daca-ti fierbe apa s-ar putea sa ai o presiune foarte mare in sistem.

 

 

Antigel o sa ii pun, dar avand in vedere ca masina am achizionat-o acum 2 saptamani, am zis sa ii fac o "curatare" cu apa distilata, apoi sa ii bag antigel nou.

 

Pot sa il trag cu mana in sus, daca il trag putin mai tare, ramane in sus, sta fix.

Link to comment
Share on other sites

Baga-i antigel si momentan verifica periodic daca ai pierderi, pt ca ai senzorul dus si sa nu cumva sa ramai fara apa si sa incalzesti motorul. Sa stai cu ochii si pe temperatura motorului sa nu cumva sa creasca in mers (avand senzorul de nivel al apei dus altceva nu mai are ce sa te anunte daca ramai fara apa).

 

In rest singura varianta e schimbarea vasului. Oricum un mecanic nu strica sa vada vasul poate e doar intepenit. daca esti din buc ia legatura cu @Service Premium, il recomand.

Link to comment
Share on other sites

Baga-i antigel si momentan verifica periodic daca ai pierderi, pt ca ai senzorul dus si sa nu cumva sa ramai fara apa si sa incalzesti motorul. Sa stai cu ochii si pe temperatura motorului sa nu cumva sa creasca in mers (avand senzorul de nivel al apei dus altceva nu mai are ce sa te anunte daca ramai fara apa).

 

In rest singura varianta e schimbarea vasului. Oricum un mecanic nu strica sa vada vasul poate e doar intepenit. daca esti din buc ia legatura cu @Service Premium, il recomand.

 

 

In regula, multumesc pentru sfaturi, eu sunt din Mizil, Prahova, la Bucuresti, daca ajung de 2 ori pe luna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

in cazul meu acel betisor atasat de plutitor s-a rupt si a cazut in vas, exista pericolul ca acesta sa ajunga prin motor? sau ramane blocat in vas?

 

am incercat sa scot cu o pipeta antigel din tanc pentru ai masura parametrii si in contact cu acel betisor acesta s-a rupt(nu credeam ca este atat de fragil), va rog sa-mi spuneti daca este un pericol ca acesta sa ajunga din greseala prin sistemul de racire sa blocheze vreun traseu.

Edited by catyon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.