Jump to content

Identificare rol cablu


Recommended Posts

Va salut

 

Ieri dupa ce m-am uitat pe ceva informatii cum imi pot scoate auxiliar audio, chiar daca nu am gasit tutorial pentru Cd-playerul meu am decis sa il desfac totusi sa vad ce model e si ce mufe are prin spate.

Asadar am descoperit un cablu in spatele cd-playerului (poza nr. 1, mufa incercuita cu rosu) care cred eu ca intra in spatele radioului. Are undeva loc unde nu intra nici o alta mufa.In poza cu radioul din spate am incercuit locul unde este gol si de unde cred ca a fost scoasa mufa asta.

Pe de alta parte, din parte cu torpedoul am gasit un alt cablu (poza numarul 2 - este partea cu metal am desfiletat-o din cablul celalalt care a ramas pe masina... adica era mufat la mijloc) cablu care are 2 fire, cred audio, nu stiu... oricum e de ala ca la tx coaxial sau cum se cheama doar ca mult mai subtire.

Ma gandesc sa fi avut proprietarul de dinaintea mea ceva instalatie dar nu imi dau seama cum as putea sa o potrivesc la loc si despre ce este vorba exact.

Cine are idei? Rog sa va alaturati discutiei cu sfaturi si pareri

post-33980-0-38043000-1410192358_thumb.jpg

post-33980-0-67822800-1410192366_thumb.jpg

post-33980-0-47551700-1410192374_thumb.jpg

post-33980-0-96325400-1410192380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

daca ai functia MODE la cd player se poate pune AUX,daca nu ai ,nu merge.

Nu am functia mode, insa vazusem ceva pe forum ca ma pot lipi cumva direct de pe placa de dinauntru!?

 

Nu merge AUX pe cd playerul tau. Identifica care este capatul cablului din poza 1.

Capatul cablului din poza 1 nu il pot identifica. El merge pana in dreptul tabloului de sigurante de unde intra intr/un cablaj mai gros si ii pierd urma. Mentionez ca doar 1 fir din el (aici la cap) intra in panoul de clima.

 

Apoi capatul celuilalt cablu iarasi nu il pot identifica deoarece pleaca in sus prin stalpul din dreapta fata...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

In poza 2 e mufa antena radio iar in poza 1 pare a fi mufa magazie cd. Spun ,,pare" pt. ca poza nu este prea clara sa-mi dau seama exact.

 

 

Merge aux pe CD daca este fabricatie dupa 2003

De ce sa sa fie antena radio cand el are oricum antena si totul e ok la radio?

Ce-i drept in spate la casetofon inafara de mufa normala de la antena mai are inca una mai mica..

Dar cablul asta despre care zici ca ar fi alta antena radio e lasat de izbeliste.. Adica avea capatul taiat si atat...

 

Cealalta cred si eu ca este mufa pt magazie cd. Masina e fabricatie 2001, nu stiu daca cdplayerul e ala original sau nu... Doar daca stie cineva sa imi spuna dupa seria aia daca am vreo sansa sa scot auxiliar din el...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Poate fi antena radio, pentru ca in poza 2 apare o mufa care este jack-ul de la o antena radio. Tind sa cred ca nu este aparatul original al masinii. Verifica in portbagaj, in partea stanga daca nu ai si acolo 2 mufe lasate in aer de la fosta magazie de CD-uri.

 

Dupa VIN cum apare masina: cu CD Business sau Radiocas Business?

Link to comment
Share on other sites

Poate fi antena radio, pentru ca in poza 2 apare o mufa care este jack-ul de la o antena radio. Tind sa cred ca nu este aparatul original al masinii. Verifica in portbagaj, in partea stanga daca nu ai si acolo 2 mufe lasate in aer de la fosta magazie de CD-uri.

 

Dupa VIN cum apare masina: cu CD Business sau Radiocas Business?

CA70419 = "Radio BMW Business CD". Deci e original totusi...

O sa ma uit in portbagaj sa vad daca e ceva lasat pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Vazand pozele tin sa cred ca masina are playerul schimbat cu o combinatie gen (masina NFL cu player FL) astfel cabulul de la antena are alta conexiune, cel din poza 2 e un coaxial cu pin central (tresa rupta si inutil) care nu se potriveste cu playerul si astfel cel care a facut "combinatia" a tras un alt cablu coaxial cu central socket (unitatea avand central pin).
Link to comment
Share on other sites

Cablu asemanator am gasit si eu la mine taiat.Am mers dupa el si intra in spatele torpedoului.Am dat si torpedoul jos si acolo am gasit un " modul" pe care scrie Siemens.

Din acel modul imi pleca prin stalp alt fir , am scos lampa si am gasit microfon.Deci in concluzie la mine era un car kit telefon.Posibil sa fie si la tine la fel ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.