Jump to content

Probleme macara geam


Recommended Posts

Am și eu o ĂŽntrebare, de coborât merge sĂŁ cobor geamul la șofer, de urcat doar pânĂŁ la jumĂŁtate, schimb macaraua cu totul sau ? Se aude cum pocnește dar degeaba, și cel din dreapta pocnește dar merge f bine, ce poate sĂŁ fie ?<br style="color: rgb(20, 24, 35); font-family: Helvetica, Arial, 'lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif; font-size: 14px; line-height: 19.3199996948242px;">Mulțumesc.
Link to comment
Share on other sites

Am și eu o ĂŽntrebare, de coborât merge sĂŁ cobor geamul la șofer, de urcat doar pânĂŁ la jumĂŁtate, schimb macaraua cu totul sau ? Se aude cum pocnește dar degeaba, și cel din dreapta pocnește dar merge f bine, ce poate sĂŁ fie ?<br style="color: rgb(20, 24, 35); font-family: Helvetica, Arial, 'lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif; font-size: 14px; line-height: 19.3199996948242px;">Mulțumesc.

 

alta macara :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

te lasa macaraua ,alta sau chit de reparatie se rup rolele de plastic si posibil clema de pe sine,eu am schimbat kitul singur si sa rezolvat,sau poate sufa ca se inlocuieste si aia ,ori o schimbi tu ori platesti man si esti rezolvat,succes,daca esti interesat iti dau nr tipul are si monteaza si contra cost avantajul e ca vine la tine daca vrei sa tio monteze :frantics:naspa nu esti din buc ti le trimite si prin curierat,apropoo iti da rotita si cu pop nitul iti trebuie o menghina ,dorn ciocan si indemnare are ce vrei si se rezolva,faci cum vrei,daca o mai ti asa te trezesti cand vine frigul ca iti cade geamul :goodjob: Edited by danwmb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Astazi dimineata cand veneam de la serviciu, prin mijlocul orasului, deschid geamul din dreapta sa intre putin aer. Cand sa il inchid, surpriza, a urcat putin si a ramas acolo. Am ajuns acasa, si m-am apucat sa demontez fata usii, deoarece trebuia cumva sa inchid masina. Am constat ca geamul urca foarte greu (se aud pocnituri de pe sinele de ghidare) si nici nu urca drept parca; un alt aspect este ca daca prinzi cu mana de geam, spre extrema cu stapul mijloc, geamul are joc 3-4 cm cu tot cu clema de care se fixeaza geamul.

Intrebarea mea ar fi: merita kit de reparatie sau trebuie macara noua? Second parca nu as risca, ca poate am surpriza sa faca la fel dupa o luna. Link-uri cu exemple:

1) http://olx.ro/oferta/kit-reparatie-macara-geam-bmw-seria-3-tip-e46-pt-an-98-01-ID26iQb.html#b48299b02e

2) http://olx.ro/oferta/mecanism-macara-geam-fata-stg-dr-bmw-3-e46-ID9ddW.html#d1327087f4

Link to comment
Share on other sites

Astazi dimineata cand veneam de la serviciu, prin mijlocul orasului, deschid geamul din dreapta sa intre putin aer. Cand sa il inchid, surpriza, a urcat putin si a ramas acolo. Am ajuns acasa, si m-am apucat sa demontez fata usii, deoarece trebuia cumva sa inchid masina. Am constat ca geamul urca foarte greu (se aud pocnituri de pe sinele de ghidare) si nici nu urca drept parca; un alt aspect este ca daca prinzi cu mana de geam, spre extrema cu stapul mijloc, geamul are joc 3-4 cm cu tot cu clema de care se fixeaza geamul.

Intrebarea mea ar fi: merita kit de reparatie sau trebuie macara noua? Second parca nu as risca, ca poate am surpriza sa faca la fel dupa o luna. Link-uri cu exemple:

1) http://olx.ro/oferta/kit-reparatie-macara-geam-bmw-seria-3-tip-e46-pt-an-98-01-ID26iQb.html#b48299b02e

2) http://olx.ro/oferta/mecanism-macara-geam-fata-stg-dr-bmw-3-e46-ID9ddW.html#d1327087f4

Problema rezolvata, este o clema de plastic rupta (chiar partea de fixare a sufei) si de aceea are geamul joc, nu mai este fixat. Mi-am dat seama dupa bucata ce am gasito rupta pe interiorul portierei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Salutate tuturor,sunt nou pe forum si fericitul posesor (sper) al unui 316i 1.9 benzina din 2001.Problema este ca masinuta a stat pe tusa ceva timp si dupa cum era de asteptat am de bagat si ceva bani in ea.Sa revin la subiect.Geamul pe spate stanga si astazi dreapta fata nu se mai deschid in sus,in jos merg fara probleme.Am fost la un service si mi-a zis ca sunt rupte clemele si ca recomanda macaraua intreaga.Am vazut ca se pot cumpara doar kiturile pentru a rezolva problema.Intrebarea mea este daca se merita,tin in timp si daca este cineva din Iasi care ma poate ajuta sa le schimb...sau un nume,cineva priceput.Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.