Jump to content

e46 m54b22 2001 nu baga caldura la relanti


Recommended Posts

Salut, am probleme cu caldura, la relanti nu baga deloc cald trebuie sa o turez pe la 2000-3000 de ture si abea atunci incepe sa bage cald daca cineva sa mai confruntat cu aceasta problema si a rezolvat-o sa imi spuna si mie va rog mult sa rezolv problema nu de alta dar se face din ce in ce mai frig parca :) mentionez ca masina am cumparat-o de o luna si nu am stiut de aceasta problema.
Link to comment
Share on other sites

verifica daca ai destul antigel in instalatie

si aeriseste cum trebuie circuitul de racire.

probabil ai un dop de aer pe instalatie.

Lichidul de racire este la nivel iar aerisirea am facut-o in felul urmator:

Motorul oprit

Am dat drumu la caldura (la blana)

Am desfacut aerisitorul complet

Am completat antigel pana a refulat pe aerisitor fara bule de aer

Daca am gresit aerisirea va rog sa ma corectati.

Link to comment
Share on other sites

Verifica daca termostatul nu este blocat pe deschis.

Cred ca daca termostatul era blocat pe deschis ajungea (apa la jumate)foarte greu mai ales dimineata iar la drum lung ar trebuii sa se raceasca sa nu mai stea la jumate dar la mine in 5km maxim apa e la jumate si ramane acul neclintit eu cred ca e ok termostatul

 

poate sa fie si de la caloriferul din bord, daca e infundat tot cam asa se manifesta.

Cum imi dau seama daca este infundat calorifelul?Se poate desfunda intr-un fel?sau singura solutie este sa il dau jos?

Link to comment
Share on other sites

@James, chiar daca termostatul este blocat pe deschis , nu are nicio relevanta, la tine apa din motor nu trece prin radiatorul

din interiorul masinii deoarece este infundat/ruginit,la tine apa apa trece doar daca turezi motorul, deci si viteza apei

creste in acele momente,desfa caloriferul si incearca sa-l desfunzi cu ceva solutii chimice.

Link to comment
Share on other sites

@James, chiar daca termostatul este blocat pe deschis , nu are nicio relevanta, la tine apa din motor nu trece prin radiatorul

din interiorul masinii deoarece este infundat/ruginit,la tine apa apa trece doar daca turezi motorul, deci si viteza apei

creste in acele momente,desfa caloriferul si incearca sa-l desfunzi cu ceva solutii chimice.

Ok am inteles am sa incerc sa il curat sper sa mearga am sa revin cu rezultatul :)

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o am si eu dar din cat am citit azi unii au curatat cu otet altii cu tot felul de solutii dar eu cred ca cel mai bine este inlocuirea lui ceea ce se pare ca este mai greu asta nu am gasi nicaieri cum se inlocuieste schimbatorul de caldura tot asa unii cu pareri sa scoti bordul oare chiar nu este o alta metoda bine inteles fara reprezentanta si service specializat

am uitat sa spun ca la mine unu dintre furtunele care iasa din schimbator este rece

Link to comment
Share on other sites

S-a spart asa rau? Nu se poate lipi cu ceva pt ppastic?

da sa spart de sus pana jos nu se poate lipii l-am inlocuit deja, am verificat toata instalatia si nu era nimic infundat in schimb am dat electrovalva jos am desfacut-o si am observat ca ceva contacte pe acolo erau oxidate dar nu era nimic blocat(am miscat cu mana de mecanism)nu am stiut cum sa o verific electric sau mecanic am inchis electrovalva la loc si am observat ca a ramas pe deschis am montat-o la loc fara sa ii mai pun mufa si imi baga caldura de stai la pielea goala :)as vrea sa cumpar electrovalva noua am fost la unix,epiesa si mi-au spus ca nu au asa ceva si ca nu se gaseste decat originala bmw,daca stie cineva de unde as putea cumpara aceasta electrovalva noua sa imi spuna si mie.ms

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.