Jump to content

MICHELIN CrossClimate - prima anvelopa din lume de vara cu omologare de iarna


D_A_N

Recommended Posts

Michelin urmeaza sa lanseze anvelopa care se comporta perfect atat vara, cat si iarna. Pretul nu este inca anuntat, dar probabil va fi pe masura performantelor (clasa A de aderenta, atat pe uscat cat si pe asfalt umed).

 

Mai multe detalii aici: http://www.michelin.com/eng/media-room/press-and-news/press-releases/Products-Services/MICHELIN-CrossClimate-confronting-changing-weather-conditions

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de aceasi parere, ori sunt de iarna ori sunt de vara, nu am crezut niciodata in all-season, difera atat de mult design-ul cat si profilul incat sunt de parere ca este imposibil sa faci anvelopa perfecta all-season.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ei spun ca a trecut omologarile pentru iarna.

 

 

probabil e destinat unor piete specifice gen franta, unde in afara de o portiune mica din nord, aia nu vad temperaturi sub 0 decat 3 dimineti pe an..

oricum o sa apara review-uri si teste independente cat de curand..

 

Link to comment
Share on other sites

probabil e destinat unor piete specifice gen franta, unde in afara de o portiune mica din nord, aia nu vad temperaturi sub 0 decat 3 dimineti pe an..

 

Asa e in Timisoara de cativa ani :(

 

Probabil ca performantele pe timp de iarna mai slabe sunt compensate de faptul ca nu iti mai bati capul cu schimbatul lor de doua ori pe an.

Link to comment
Share on other sites

pai iti reduc niste cheltuieli, ori iti trebuie 2 perechi de jante ori le tot invarti pe aceasi pereche..si bani si timp de aiurea..

eu as putea trai linistit cu asa ceva daca nu as face vacantele de iarna prin zone unde ninge la greu...

iarna asta in belgia am gasit in vreo 2 dimineti niste balti inghetate si atat.. in schimb cand am venit prin ro si am traversat austria m-a luat dracul, si in austria si in romania, am prins zapada aia mare de tot si gerul ala cumplit de la sf de decembrie inceput de ianuarie..

sunt convins ca prin franta, spania, si alte tari dinastea mai calde o sa se vanda ca painea calda.. unde sunt probleme mai mult cu ploia decat cu zapada.. in timpul iernii.

De exemplu prin belgia multi merg cu all seazon la greu, dinalea ieftineaua sau exclusiv numai cu roti de vara.. in special pe masini mici de oras..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In Franta numai in anumite zone sunt obligatorii anvelopele de iarna, in rest nu sunt necesare.Sunt zone chiar in nordul Frantei unde nu vezi zapada deloc, ceva polei de cateva ori, sau poate 2-3 cm de zapada o data pe an(dar atunci e plin de bolovani ce ies in decor), dar te descurci cu anvelope de vara decent.

Probabil e o anvelopa all-season care sa creasca vanzarile, si care va prinde bine pe piata pentru ca este scump pe de o parte sa tot schimbi anvelope (10-15 euro/roata cu echilibrat), iar pe de alta parte poate nu ai spatiu sa depozitezi anvelopele de schimb.

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu cred ca existau anvelope "all season" care sa aiba clasa A de aderenta, sau cel putin eu n-am gasit pentru 225/45/17.

Profilul arata foarte bine.

 

http://content.screencast.com/users/satwien/folders/Snagit/media/85d5eca2-02fd-441a-a174-fc062589c3e6/2015-03-03_11-51-38.png

Link to comment
Share on other sites

A...si sa nu uitam sper ca cei de la Michelin s-au gandit sa puna vizibil toate insemnele specifice M+S si fulguletul de nea plus vre-o 3-4 hartii de omologare intr-un "buzunar" al anvelopei, la cum arata nenea politistu nu iti va drumul neam fara o amenda pentru anvelope necorespunzatoare in sezon.

 

Mai ramane de vazut pretul, nu m-as mira sa te incadrezi cu 2 anvelope de clasa medie.

Link to comment
Share on other sites

am vazut intr-un articol legat de michelin astea ca spuneau ca la o citadina pretul la alea de vara e cam de 60-80 de euro si alea de iarna 70-90 deci daca zice ca e intre ele probabil va fi vreo 80...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

A folosit cineva cauciucurile astea? Se merita? Un review ceva?

 

Mi s-a cam luat cu schimbul asta de cauciucuri vara-iarna de doua ori pe an. Un pic de atentie atunci cand ninge, lanturi in portbagaj si aia e.

 

 

Salut. Le am eu, de vreo douĂŁ luni. Pana acum le-am ĂŽncercat pe asfalt uscat, pe asfalt acoperit cu apa, și pe mâzgĂŁ. Comparându-le cu anvelopele ce le-am avut anterior( Dunlop BluResponse) , pot spune ca deși au declarat același nivel de zgomot la rulare (68 dB), par a fi un pic mai gĂŁlĂŁgioase. Ca și aderențĂŁ nu am simțit diferențe pe uscat, ĂŽnsĂŁ pe umed și pe mâzgĂŁ stau mai bine pe sosea.... RĂŁmâne de vĂŁzut cum se vor comporta la iarnĂŁ. Pana acum am fĂŁcut vreo 6-7000 km

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.