Jump to content

PDC e87


Andreitks

Recommended Posts

Salut,

 

Am cumparat de curand un BMW 116i din 2010.

 

Singura problema e ca nu are senzori de parcare si mamei mele ii trebuie neaparat.

 

In primul rand,ar fi perfect daca ar avea cineva de vanzare tot kit-ul,dar dupa cat am cautat nu prea cred ca gasesc,de aceea pun si urmatoarele intrebari:

 

Ce contine acest kit? Senzori,cablaj,computer PDC si butonul acela de sub radio?

 

Computerul PDC se conecteaza in ECU?Daca da unde este ECU?

 

Trebuiesc facute improvizatii sau e plug and play?Bineinteles in afara de montarea cablurilor,ma gandeam la marsarier daca se leaga vreun cablu/senzor in plus sau are/stie deja.

 

Sistemul PDC e acelasi ca la E90?

 

Cam care ar fi pretul corect la mana a doua?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

am inteles. fa rost de piese si te pot ajuta cu montajul. cred ca pe la dezmembrari le poti gasi mai ieftine ca noi......te duce cam mult. o sa ma interesez si eu sa vad ceva preturi. am o instalatie dar e de e60.

 

modul pdc:

 

http://olx.ro/oferta/modul-pdc-bmw-e90-e91-e92-e93-e87-e81-cod-66206982403-ID2ITBt.html#cc2f80c906

 

 

daca vrei sa iei cablurile de la bmw iti pot da codurile

Link to comment
Share on other sites

am inteles. fa rost de piese si te pot ajuta cu montajul. cred ca pe la dezmembrari le poti gasi mai ieftine ca noi......te duce cam mult. o sa ma interesez si eu sa vad ceva preturi. am o instalatie dar e de e60.

 

modul pdc:

 

http://olx.ro/oferta/modul-pdc-bmw-e90-e91-e92-e93-e87-e81-cod-66206982403-ID2ITBt.html#cc2f80c906

 

 

daca vrei sa iei cablurile de la bmw iti pot da codurile

 

Merci mult! Am sunat si eu la Bavaria si instalatia noua completa costa in jur 1100 EUR...

 

Butonul si firele se gasesc greu,o sa intreb cat costa separat.

 

Apropo vad ca pe ebay sunt niste senzori foarte ieftini chinezesti la vreo 25 de dolari bucata, noi,o merita riscul sa cumpar?

Link to comment
Share on other sites

1100 eur e SF! O sa ma uit eu diseara pe coduri! Senzori din aia chinezesti am mai cunparat si eu la diversi clienti, sunt ok dar original e original! Tinand cont ca ai de cumparat 8....... E destul de scump pe original

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Vreau doar pe spate senzori si se pare ca ii are.Initial am crezut ca sunt doar capace la bara pentru senzori(ca e gaurita deja) dar azi dimineata am bagat mana putin pe sub bara si am dat de niste fire.Astept sa vina masina acasa sa ma uit mai bine si sa caut daca are si modulul PDC desi nu cred.Ai idee pe unde este localizat?

Banuiesc ca a fost masina lovita in spate si au schimbat bara originala cu una cu senzori?!Cam ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca are PDC spate,am verificat sigurantele din torpedou si sunt ok.La modul PDC nu am ajuns.Am inteles ca e sub stopul din dreapta dar nu se vede...trebuie scoasa mocheta din portbagaj.Probabil ca nu are buton din cauza ca are doar spate?

 

E cineva care poate verifica de ce nu merge PDC-ul pe OBD,in caz ca nu este activat,poate e modulul faulty?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am stricat modulul cum am ajuns acasa :)).L-am curatat,dar avea si un pin de la un chip rupt,am incercat sa-l lipesc dar am topit chip-ul.

 

Am comandat un modul SH,de pe Ebay de la un user din Suedia,a costat 250 de lei cu tot cu transport.Astept sa vina.

Am apelat la metoda asta fiindca am sunat la doua persoane de pe OLX si nu numai ca la ei costa 300 lei modulul,dar mai sunt si foarte ocupati si vorbesc la telefon cu o nesimtire crunta...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

salutare, am si eu aceeasi problema, adica modulul PDC este defect. am cautat la dezmembrari si nu am gasit pt. e87.

stie cineva daca se potriveste de la alt model gen seria 3 sau 5. am probat un modul de la seria 5 dar nu a functionat, poate trebuia codat modulul???

Edited by bogdansv
Link to comment
Share on other sites

multumesc pt raspuns. am gasit pe olx un modul de e90 si sunt tentat sa-l achizitionez dar te rog daca poti sa-mi spui pasii cum se codeaza modulul sau unde gasesc pe net. la o cautare simpla pe google nu am gasit inca. am un cablu de diagnoza bmw inpa achizitionat de curand si nu cunosc prea bine programul. mercy
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Salut, de carand am achizitionat un bmw e87 118d 2006 cu pdc(spate) initial am crezut ca are vre-un senzor defect dar ajuns acasa din germania a treia zi am constatat la o cercetare mai amanuntita ca ii lipsea complet modulul PDC,erau doar cei doi conectori iar modulul 'lipsa' si bineinteles ceva apa in acel loc unde ar fi trebuit sa stea modulul. In fine ,am cumparat un modul PDC (doar spate)de la un e91 dar care coincide cu una din seriile care mi s-ar potrivi ,l-am montat dar tot imi da avarie PDC desi acum imi afiseaza imaginea cu masina/senzorii cind bag in marsarier chestie care pana sa montez modulul nu imi afisa nimic ,la diagnoza imi aparea ca am defect senzorul stanga ,l-am schimbat dar la fel imi da aceeasi eroare(am probat senzorii toti si 'palpaie/ticaiesc' toti) ,oare TREBUIE CODIFICAT acest modul sa poata functiona corect ?? Edited by black_emu
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns SKW,intentionez sa cumpar o interfata inpa pentru a recodifica eu insumi modulul achizitionat dar nu stiu exact care m-i s-ar potrivi pentru seria 1(e87) 2006 si ce soft/uri sa contina mai exact...Daca iti poti face timp pentru o indrumare ,sfat ..raman recunoscator. Multumesc anticipat

 

BMW K + DCAN USB modificat - produs nou. - 1996 - 2010 E34 E36 E38 E39 E46 E53 E60 E61 E65 E66 E67 E68 E83 E87 E90 E91 E92 E93 E70 R56 Ediabas INPA DIS

post-52760-0-89946200-1476989384_thumb.jpg

:

 

  • Modificat USB BMW DCAN - produs nou. - BMW diagnostic complet 1996 - 2010 - OBD OBD2 INPA Ediabas NCSexpert DIS SSS Progman
  • Toate modelele acceptate: E34, E36, E38, E46, E39, E53, E60, E61, E65, E66, E67, E68, E83, E87, E90, E91, E92, E93, E70, R56
  • Vă rugăm să rețineți că este posibil pentru a avea acces noul F-Series BMW cu acest scop DCAN citirea codului de interfață. Noua versiune a software-ului este tot ceea ce este necesar. Aceasta interfata intentionez sa o cumpar . Este ok pentru ce intentionez sa fac cu ea,adica sa pot recodifica modulul PDC ?
Edited by black_emu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.