Jump to content

X5 2006


bruce45

Recommended Posts

Am achizitionat recent acest BMW X5 cu un pret bun , zic eu, si datorita faptului ca nu m-am lasat pacalit de bisnitar. Am avut deja o surpriza, se pare ca cheile nu pot fi facute decat de cei de la BMW. Desi baiatul din Bu la care am mers a spus ca poate sa faca chei pentru E53, se pare ca a mea are deja un alt sistem de codare, fiind fabricata in nov 2006.

In rest, ce sa spun..Am si un Audi dar reactia masinii asteia m-a lasta masca. Nu imi imaginam ca o masina la tonajul asta poate sa decoleze in felul asta..si diesel..

Am ceva bani de bagat in ea dar e normal, uzuri firesti pentru anii ei. Nu a fost prea ingrijita, insa sper sa reusesc eu sa o resuscitez.

Cand o sa fie gata, o sa pun si o poza.

Edited by bruce45
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Partea buna si cea rea deopotriva este ca e o masina puternica si poate fi foarte periculoasa, in acelasi timp adrenalina si tintuitul in scaun sunt de necrezut. Nu credeam ca un diesel poate sa faca asta..

Dar e primul meu BMW asa ca nu prea am cu ce sa fac comparatie. Imi da senzatia de siguranta, se manevreaza incredibil de usor. Cred ca si un copil de 5 ani ar putea sa o conduca..

Inca nu i-am testa limitele. Ma refer la scartait de roti. Dar se prinde destul de bine de sosea, avand in vedere inaltimea. Si daca treci pe sport chiar ai impresia ca esti la rally. Nush ce setari au pentru sport dar am observat ca si franeaza mai eficient, cred ca intervine si o frana dinamica.. Franele sunt ceva de speriat, te arunca in parbriz, distanta de franare cred ca e mai scurta decat la o masina mica.

Am cateva probleme mecanice, sper sa le rezolv saptamana viitoare.

Senzatia pe care o am e de tanc agresiv. Sunt uluit de cum se misca la greutatea ei. Dar asta este meritul BMW.

Link to comment
Share on other sites

fa drive test cu ultimele modele BMW cu active steering si sa vezi atunci surprize.Eu am ramas efectiv surprins de usurinta si manevrabilitatea transmisa din volan.Asta m-a impresionat cel mai mult.

Cand m-am urcat in e46-le meu,parca aveam un volan de tractor in maini.

Link to comment
Share on other sites

Partea buna si cea rea deopotriva este ca e o masina puternica si poate fi foarte periculoasa, in acelasi timp adrenalina si tintuitul in scaun sunt de necrezut. Nu credeam ca un diesel poate sa faca asta..

Dar e primul meu BMW asa ca nu prea am cu ce sa fac comparatie. Imi da senzatia de siguranta, se manevreaza incredibil de usor. Cred ca si un copil de 5 ani ar putea sa o conduca..

Inca nu i-am testa limitele. Ma refer la scartait de roti. Dar se prinde destul de bine de sosea, avand in vedere inaltimea. Si daca treci pe sport chiar ai impresia ca esti la rally. Nush ce setari au pentru sport dar am observat ca si franeaza mai eficient, cred ca intervine si o frana dinamica.. Franele sunt ceva de speriat, te arunca in parbriz, distanta de franare cred ca e mai scurta decat la o masina mica.

Am cateva probleme mecanice, sper sa le rezolv saptamana viitoare.

Senzatia pe care o am e de tanc agresiv. Sunt uluit de cum se misca la greutatea ei. Dar asta este meritul BMW.

 

Serios ?!?!?!?!

 

Ce ar putea sa fie periculos la o masina de 2 tone si ceva? Iar legat de scartait roti, cred ca trebuie sa ii pui pauza.

 

 

Luand in considerare descrierea de mai sus probabil este un M, altfel exclus sa iti ofere astfel de senzatii orice alta motorizare diesel care sa aiba pe deasupra si o franare pe masura.

 

Topicul asta miroase ciudat.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor!

Am fost in Bulgaria sa inscriu masina.

Ca sa va lamuresc.. am condus anterior masina personala un Audi A4, 2000 cu motor de 1,6L, benzinara.

Despre directie, o poate manevra si un copil de 3 ani dar am observat ca la viteze mari directia se intareste putin.

Motorul e de 2993 cmc.euro3 Am condus masini de serviciu diesel anterior dar nu un BMW. Parerea mea despre Diesel era ca sunt puturoase. Mi-am schimbat-o de cand conduc masina asta.

Am facut deja vreo 3000 km cu ea si i-am si testat unele calitati. De exemplu, am facut-o sa scartaie rotile, cineva se indoia de asta. Dar cred ca ne refeream la scartaituri diferite. Eu ma refeream la acel scartait care apare atunci cand esti cu masina la limita de viteza posibila pentru curba pe care o iei. Kathalin probabil ca se gandea la plecarea de pe loc. Nu mai am 20 de ani sa fac liniute, dar imi place sa simt uneori cativa G atunci cand iau curbele. Am luat-o usor ca inca nush ce poate masina la limita.

Cred ca trebuie sa vad cum pleaca de pe loc cu cutia pe manual ca sa vad daca scartaie rotile de pe loc.. :thumbsup: :thumbsup:

Pe sosea se lipeste bine, neasteptat de bine pentru inaltimea si gabaritul ei.

Si apropo, nush daca are active steering dar pe mine m-a bucurat sa vad ca directia se intareste la viteze mai mari. E mai putin riscant sa o rastorni dintr-o greseala de atingere.

Cat despre frane, cu siguranta masina asta are distanta de franare mai scurta decat a mea Audi. I-am testat de cateva ori ABS si era sa ma arunce in parbriz.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

E absolut normal sa simti o diferenta mare intre motorul ala 1,6 benzina fara turbo si cel de 3.0 cu turbo. E cu totul alta senzatie. Prietena mea are la fel un Audi 1,6 si e diferenta de la cer la pamant intre masina ei si a mea. Si eu am abia un 2.0..... Edited by John92
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.