Jump to content

BMW scutit de taxe


Borota

Recommended Posts

Salut.Am gasit un anunt auto cu un 530 la care proprietarul zice ca nu trebuie platit impozit la el si nici taxa de poluare.

Mi-a trimis o poza cu talonul,am atasat poza respectiva.Intrebarea ar fi,daca il cumpar si ma trece pe mine proprietar si schimb numerele masinii,ramane scutita de impozite?Voi ce stiti?

 

Nu ma lasa sa pun poza pe site.Pe talon scrie (SCUTIT TAXA POLUARE CONFORM O.U.G. 50/2008 ART.3 LIT.B. ALIN.2. )

Edited by Borota
Link to comment
Share on other sites

Ai atasat poza? Unde, ca nu se vede?

Si de ce nu s-ar plati acele taxe? Ce fel de 530 este? Din ce an?

Scutiri de la plata taxelor au persoanele fizice cu handicap (taxa de poluare si impozit doar o singura masina la o perioada de cativa ani), persoanele cu decoratiuni (ex: cetatean de onoare al orasului) numai pentru impozit sau masinile ce se incadreaza in categoria retromobil sau cele apartinand unor institutii ale statului.

Taxa de poluare daca a fost platita e de inteles ca nu se mai plateste, dar impozitul de ce nu l-ai plati?

Link to comment
Share on other sites

Cauta legea respectiva

 

Am cautat-o si stiu ce zice legea,e o masina care a purtat oameni diplomatici,de aceea e scutita de impozite,dar intrebarea mea e,daca schimba proprietarul mai ramane scutita de impozite? in legea respectiva nu zice nimic despre asta.

Link to comment
Share on other sites

Salut.Am gasit un anunt auto cu un 530 la care proprietarul zice ca nu trebuie platit impozit la el si nici taxa de poluare.

Mi-a trimis o poza cu talonul,am atasat poza respectiva.Intrebarea ar fi,daca il cumpar si ma trece pe mine proprietar si schimb numerele masinii,ramane scutita de impozite?Voi ce stiti?

 

Nu ma lasa sa pun poza pe site.Pe talon scrie (SCUTIT TAXA POLUARE CONFORM O.U.G. 50/2008 ART.3 LIT.B. ALIN.2. )

autoturismele echipate si destinate conducerii de catre persoanele cu handicap fizic grav si accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile ulterioare, care poseda permis de conducere;

 

Esti handicapat cumva , sau aiun handicapat in familie de crezi ca nu trebuie sa platesti taxe ? Este o intrebare retorica.

Atata timp cat treci masina pe numele tau o sa platesti impozit, dar din moment ce nu s-a platit prima data taxa de poluare iar tu nu ai handicap atunci o sa platesti.

Edited by Gabriel.V
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

autoturismele echipate si destinate conducerii de catre persoanele cu handicap fizic grav si accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile ulterioare, care poseda permis de conducere;

 

Esti handicapat cumva , sau aiun handicapat in familie de crezi ca nu trebuie sa platesti taxe ? Este o intrebare retorica.

Atata timp cat treci masina pe numele tau o sa platesti impozit, dar din moment ce nu s-a platit prima data taxa de poluare iar tu nu ai handicap atunci o sa platesti.

 

 

Aha,deci asta e.Vreau doar sa ma asigur,pentru ca proprietarul respectiv sustine ca nu vor trebui platite taxe si impozite chiar daca schimba proprietarul.Iar daca trebuie platit impozit atunci mai bine imi iau un 520 :))...Era vorba de un 530 facelift din 2007.

 

Apropo.Ma ajuta cineva,dc nu pot atasa poze? imi zice "www.bmwclub.ro Driver Error" in momentul cand dau "Attach This File"

Link to comment
Share on other sites

Intelege odata ca ala e talonul lui, tu nu o sa primesti acelasi talon cand o treci pe numele tau, o sa treci pe la RAR/police/fisc unde o sa li se rupa ce scrie pe talonul vechiului proprietar pentru ca tu nu ai cum sa te incadrezi in legea aia.

 

 

 

Ok,dar calmeaza-te.De aceea am pus aceasta intrebare pt ca nu am stiut cum sta treaba.Acum am inteles,nu inteleg ce-i cu atitudinea aceasta :shifty: ...Dar mersi oricum pentru lamuriri :drinks:

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Care atitudine? Eu vad ca ti s-a raspuns frumos. Si ala e 525d toata ziua, de unde ai scos-o ca este 530? Scrie clar pe talon 525 daca te uiti, pe pagina unde nu ai pozat-o, evident.

 

 

EU nu vad nicaieri unde ar scrie 525.Proprietarul a zis ca e 530. :console:

Edited by Borota
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cunosc masina , am fost interesat de ea ( pentru un prieten ) ! este din ploiesti . .propietarul vrea sa para baiat finut dar e bagabont :D ! Cere ultimii bani 14000 e - pe o masina fara taxa si din 2007 ! este inscrisa pe numele unei persoane cu handicap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cunosc masina , am fost interesat de ea ( pentru un prieten ) ! este din ploiesti . .propietarul vrea sa para baiat finut dar e bagabont :D ! Cere ultimii bani 14000 e - pe o masina fara taxa si din 2007 ! este inscrisa pe numele unei persoane cu handicap

 

 

 

Uai mersi colegu :D...Si mie mi se parea un pic dubios baiatu.Mersi pt informatia utila,nu o sa o cumpar :D ...Acum a scazut un pic sub 14000.Dar tot nu merita.

Edited by Borota
Link to comment
Share on other sites

Parca din ce imi aduc aminte si daca masina e inmatriculata pe numele unui veteran de razboi/detinut politic nu se plateste impozitul, e posibil sa fie la fel si in cazul taxei de poluare / prima inmatriculare sau cum o mai tot boteaza stimatii alesi. :)

 

Dar cand tu o cumperi de la ei acest privilegiu dispare. Cred ca si preotii eventual or fi scutiti. :)

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Mai nou doar maĂâ˘inile persoanelor cu handicap locomotor sunt scutite de impozit cu condiĂâşia sa aibĂŁ modificĂŁri conforme cu handicapul fiecĂŁrei persoane in parte. Acele modificĂŁri trebuie sa fie efectuate de un service autorizat RAR.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Exceptiile prevazute la alin. (2) lit. B) se aplica numai pentru achizitionarea unui singur autoturism in decurs de 5 ani si atunci cand autoturismul este in proprietatea persoanei cu handicap.

(4) Dovada echiparii speciale a autovehiculelor o reprezinta mentionarea acestui fapt de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" in cartea de identitate a vehiculului.

 

Scrie clar in lege.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.