Jump to content

F10 520d


coco1382

Recommended Posts

Sa o stapanesti sanatos ! Este ceva mai dotata decat noua mea achizitie .

Eu am vandut F25 in iulie si la 1 decembrie mi-am luat un 530 xdrive lci, de la proprietar , din Belgia.

Are si al meu cam tot ce ai tu in afara de Comfort acces, softclose, scaune ventilate /active, perdelute electrice.

Am trapa(parca nu am vazut la tine), volan M trei spite, cutie sport cu padele, scaune comfort cu 2 memorii la ambele usi, interior maro -cu mocheta si tavan negre, geamuri inchise la culoare - toate sunt mai izolate la soare dar si fonic.

Tu ai probat vreun 530 xdrive inainte de a cumpara 525 -ul ?

Edited by cornelb85
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos ! Este ceva mai dotata decat noua mea achizitie .

Eu am vandut F25 in iulie si la 1 decembrie mi-am luat un 530 xdrive, de la proprietar , din Belgia.

Are si al meu cam tot ce ai tu in afara de Comfort acces, softclose, scaune ventilate /active, perdelute electrice.

Am trapa(parca nu am vazut la tine), volan M trei spite, cutie sport cu padele, scaune comfort cu 2 memorii la ambele usi, interior maro -cu mocheta si tavan negre, geamuri inchise la culoare - toate sunt mai izolate la soare dar si fonic.

Tu ai probat vreun 530 xdrive inainte de a cumpara 525 -ul ?

 

 

 

 

Multam la fel si multi km sa te poarte sanatos !!

 

Trapa nu am :), am avut pe 520D si nu am probat 530 xdrive pentru ca din start am plecat pe ideea de 525, din ceva motive pe care nu are rost sa le enumar, dar sunt ferm convins ca toata lumea este multumita cu alegerile pe care le face :)

Link to comment
Share on other sites

Ce face mai exact optiunea S5ATA - DRIVING ASSISTANT PLUS ? :) Pe stilul meu de condus si anume venit pentru depasire tare in spatele masinii pe care vreau sa o depasesc si apoi ies, m-am trezit pe hud cu o ''masina'' inrosita, un beeppp lung si pe langa asta masina a franta brusc, relativ puternic si scurt, suficient cat sa ma tina centura, altfel imprimam volanul pe frunte.....
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce face mai exact optiunea S5ATA - DRIVING ASSISTANT PLUS ? :) Pe stilul meu de condus si anume venit pentru depasire tare in spatele masinii pe care vreau sa o depasesc si apoi ies, m-am trezit pe hud cu o ''masina'' inrosita, un beeppp lung si pe langa asta masina a franta brusc, relativ puternic si scurt, suficient cat sa ma tina centura, altfel imprimam volanul pe frunte.....

 

Ai ACC pe masina si vis-a-vis de intamplarea ta, atunci cand conduci in afara iti sugerez sa dezactivezi franarea de urgenta in caz de impact. Este de altfel butonul din stanga volanului, grupul de 5 butoane cu HUD, etc. Eu doar in oras activez aceasta optiune, doar in oras isi are aplicabilitate. Cand trebuie sa ies in afara, dezactivez optiunea. Are o denumire specifica, doar ca-mi scapa. Pe de alta parte sa nu o confundam cu ACC-ul in sine, pilotul automat cu functie de franare. Fac parte din acelasi sistem, dar functioneaza independent. In afara daca lasi acel buton activ, asa cum a ai si constatat, iti va frana atunci cand te bagi in depasire si asta pt ca sunt viteze destul de ridicate si te apropii destul de mult de cel din fata, sistemul crezand ca-i risc de impact. Turn it OFF outside :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Nimeni ? :)

 

Doar o vizita la un mecanic iti poate spune ce s-a intamplat exact cu sistemul de soft-close. Altfel, vei primi doar presupuneri si supozitii. Si atunci ce faci, te apuci sa schimbi piese pe baza acestor recomandari care nu au nici un fel sustinere?!?! Trebuie sa faci o evaluare la MECANIC. Printre altele, n-am prea auzit sa pice sistemele soft-close, cred ca sunt destul de fiabile, desi asa cum e si cazul tau, posibil totusi sa mai cedeze cand si cand.

Link to comment
Share on other sites

Doar o vizita la un mecanic iti poate spune ce s-a intamplat exact cu sistemul de soft-close. Altfel, vei primi doar presupuneri si supozitii. Si atunci ce faci, te apuci sa schimbi piese pe baza acestor recomandari care nu au nici un fel sustinere?!?! Trebuie sa faci o evaluare la MECANIC. Printre altele, n-am prea auzit sa pice sistemele soft-close, cred ca sunt destul de fiabile, desi asa cum e si cazul tau, posibil totusi sa mai cedeze cand si cand.

 

 

Nu ai auzit sa pice deoarece trebuie sa recunoastem ca nici nu sunt prea multe masini dotate cu aceasta optiune :) De aici si foarte multe raspunsuri ... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ai auzit sa pice deoarece trebuie sa recunoastem ca nici nu sunt prea multe masini dotate cu aceasta optiune :) De aici si foarte multe raspunsuri ... :) :) :)

 

Hmm...nu cred ca esti totusi singurul cu soft-close, sa nu ne umflam totusi in pene aiurea. Stai calm ca nu-i optiune de Individual. Eu nu am pe F10-le meu, desi recunosc ca mi-ar fi placut sa am si asta, dar sunt totusi destul de multi useri si aici pe forum care au masinile cu optiunea de soft-close. Plus ca am mai vzt si pe la altii.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Povestea mea continua in randul familiei BMW, tot seria 5, dar nu, nu tot F10( asta dupa ce am avut doua 520d- si 525xdrive Lci) ci G30 2.0d M Sport.

Masina inca nu a ajuns in tara,sper ca fix peste o saptamana sa ajunga si abia o astept. Este achizitionata de la dealer BMW, Premium Selection cu garantie inca 2 ani, 78.000 km 04/2017 si cam atat momentant, revin cu impresii cum imi ajunge in curte. :)

 

S337M Sports Package

S704M Sports Suspension

S7R7Innovation Package

S710M Leather Steering Wheel

S7XPNavigation Package Connected Drive

S715M Aerodynamics Package

S420Sun Protection Glazing

S481Sports Seat

S4K7Interior Trim Alu.Rhomb.W.Accent Strip

S4T8Outside Mirror With Auto Dip

S423Floor Mats Velours

S465Through-Loading System

S494Seat Heating Driver/Passenger

S428Warning Triangle And First Aid KitS4URAmbient Interior Light

 

Multimedia

S6AMReal-Time Traffic Information

S609Navigation System Professional

S6ACIntelligent Emergency Call

S650CD Drive

S6APRemote Services

S6NWTelephony With Wireless Charging

S610Head-Up Display

S6AKConnected Drive Services

S6WBMultifunctional Instrument Display

S6U8BMW Gesture Control

S676HiFi Speaker System

S6AETeleservices

S6ANConcierge Services

S6WDWLAN Hotspot-Bavsound Speaker Upgrade Available

S548Kilometre Speedo

S5ASDriving Assistant

S5ACHigh-Beam Assistant

S5A1LED Fog LightsS552Adaptive LED Headlight

S5DMParking Assistance System

S575Additional 12V Sockets

S5ALActive Protection

S534Automatic Air Conditioning<

S2VBTyre Pressure Display

S230Extra Package, EU-Speciifc

S21NBMW Lt-All.Wheel Dbl.Sp.

662M FG/GG/Runfl

S2TEAutomatic Transmission W/ Shift Paddles

S258Tyres With Runflat Properties

S8TFActive Pedestrian Protection

S3DSBMW Display Key

S322Comfort AccessS879On-Board Literature, German

S801National Version Germany

S8KADummy-SALAPA

S320Deleted, Model LetteringS851Language Version German

S302Alarm System

S8R9Refrigerant

S760High Gloss Shadow Line

S775Headlining Anthracite<

S9BDBusiness Package

S1CBCO2 Equipment

S1CASelection Of COP-Relevant Vehicles

S9AAOuter Skin Protection

S934Dummy-

post-1068-0-08097000-1580391252_thumb.jpeg

post-1068-0-27305900-1580391262_thumb.jpeg

post-1068-0-31162000-1580391286_thumb.jpg

post-1068-0-60388500-1580391303_thumb.jpg

post-1068-0-52964800-1580391329_thumb.jpg

Edited by coco1382
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Tocmasi ce mi-a ajuns masinuta si as avea nevoie de o recomandare de reprezentanta BMW in Bucuresti pentru revizia la masina, G30 2.0d. Eu sunt din Craiova,dar as vrea sa ii fac revizia la Bucuresti. :)

 

Multam

Edited by coco1382
Link to comment
Share on other sites

O programez la MHS Craiova si iar se sperie baietii de acolo ca ma vad, cu vechiul F10 mereu ii sacaiam cu cate o inchipuire de-a mea ca masina are ceva... :)

 

Coco,

 

sunt lucrari de service pe care eu stiu, la nivel de teoretic, sa le fac mai bine decat oricare reprezentanta BMW din Bucuresti.

deci nu e nicio virtute sa faci service-ul aici.

 

apropo, cat ai platit pe masina?

 

31.600 plus 1200 adusul in Craiova, la mine in curte.

Link to comment
Share on other sites

O programez la MHS Craiova si iar se sperie baietii de acolo ca ma vad, cu vechiul F10 mereu ii sacaiam cu cate o inchipuire de-a mea ca masina are ceva... :)

 

 

 

31.600 plus 1200 adusul in Craiova, la mine in curte.

 

Sa te bucuri de ea, cum si eu ma voi bucura de fosta ta masina, ma bucur tare ca a ajuns la mine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.