Jump to content

118i probleme injector. bobina inductie


Recommended Posts

buna seara.

am un bmw 118i 2005. 129 cai. problema pe care o am cu el este urmatoarea: mergand cu masina tot perfect normal. m-am oprit la un semafor cand am observat ca tremura la relanti.

am mers la un tester care mia dat cilindru 3 nu functioneaza.

dupa care am duso la service. acolo a verificato si nu da curent la bujie.a schimbat si bobina de inductie insa la fel....mecanicul a zis ca e computerul de vina.... mi-a dat computerul de pe masina..l-am dus acasa l-am deschis si am masurat tranzistorii de pe placa responsabili cu aprinderea.....toti sunt buni...

acum nu stiu ce sa mai fac..ma gandesc daca nu cumva este injectorul defect. si din cauza ca este injectorul defect sa nui dea scanteie..asta e doar o presupunere.

va rog dati-mi niste sfaturi ce ar putea fi...daca ati mai intampinat probleme de genu asta.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Inaite sa ma uit la computer eu as verifica ca toate firele care conecteaza la bobina fac contact. Poti sa te uiti aici pentru o schema care iti arata cum sunt conectate:

 

www.bmw-planet.com/diagrams/release/en/e87/index.html

 

Fiecare conector care merge la bobina are trei pini. Doua dintre astea sunt comune la toate Pin #2 este impamantarea si cu un ohmmetru poti sa masori daca face contact cu celelalte conectoare.

Pinul #3 este conectat la acelasi releu si iarasi toate trebuie sa faca contact intre ele. In final fiecare bobina pe pinul 1 merge la computer la pini diferiti. Poti sa masori ca ajunge la pini de la computer.

 

Schema arata ca bobina de la cilindru unu este pe pin #1 la DME, 2 este pe pin 2, 3 pe 3, si 4 pe 4.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca injectorul este devina dar merita testat oricum. Daca ai o sursa de 12 volti pune pe pini de la injectorul care crezi ca e dus dar nu tine contactul. Trebuie doar o fractiune de secunda. Trebuie sa auzi un clic. Daca nu se aude injectorul nu se mai deschide. Poti sa si schimbi injectoarele intre ele dar va trebui sa scurgi benzina, trebuie descis clipurile trase injectoarele si reinstalate.

 

Nu ai specificat daca dupa ce ti sa intimplat a sters cineva eroarea. Computerul daca sesizeaza misfire face fuel cutoff. Adica taie benzina complet la acel cilindru. Nu am gasit informatie despre scanteie dar sar putea sa opreasca si scanteia la acel cilindru. Cilindrul nu se mai activeaza pana cand este stearsa eroarea de pe computer.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea daca este uda bujia cu benzina inseamna ca injectorul merge si ajunge benzina la cilindru. Daca cu eroarea stearsa nu da scanteie la bujie atunci este clar computerul sau un fir devina. S-ar putea sa nu se aprinda decat cu eroarea stearsa.

 

Daca este scanteie alta posibilitate poate sa fie ca intra destul de mult aer nemonitorizat doar in cilindru 3 (pe la garnitura de la injector sau garnitura de la intake manifold). Se poate determina cu un intake smoke test unde sufla fum in intake.

 

Presupun ca bujia nu era uda cu ulei ca atunci sunt alte probleme :-(. Mecanicul ti-ar fii spus.

 

Daca nu a ajuns apa la computer nu as cumpara altul pana nu este sigur ca el este devina. Si daca este devina merita incercat sa ii faci un update sa vezi daca nu cumva incepe sa pulseze pinul cum trebuie.

Edited by vali02
Link to comment
Share on other sites

multumesc de raspuns....indeea e ca el a verificat firele si sunt in regula eu am verificat computerul adica l-am desfacut si am masurat tranzistorii responsabili pentru bobine si sunt buni.....

acum ori computerul e defect ..ori ceva conditie nu i se indeplineste si inhiba scanteia.....am vorbit cu mecanicul si iam zis ca eu nu cred ca e computerul.. si ca nu am chef sa dau banii pe unu si pecand sa nu fie...mia zis sa stau linistit ca merge el la dezmembrari ia un computer il pune si doar daca e in regula continuam daca nu il da inapoi......sper sa rezolv problema..oricum destul de nasol...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.