Jump to content

E46 nfl schimbare amortizoare


CodrinMarius

Recommended Posts

Salut,

 

Am un 320d E46 NFL. In ultima vreme se apleaca cam tare cand fac curba.Il simt, spatele parca tine dar fata se lasa tare.

Masina o am de 4 ani. Acum 3 ani am schimbat amortizoarele spate, ambele, Monroe. Poate au vreo 25.000 km.

 

Pe fata nu am schimbat. Stiu opinia generala, Sachs, cu tot cu flanse si protectii. La Iasi, ma costa 900 lei tot (din care 100 e manopera, flansele si protectiile nu sunt Sachs, doar amortizoarele). Dupa ce le schimb pe astea ma gandesc sa ma duc la o statie RAR sa vad ce numere scoate spatele, daca mai sunt bune de ceva.

 

Intrebarea mea este, cum stiu daca trebuie schimbate si arcurile? Chestia e ca nu as vrea sa le schimb daca nu trebuie, gen, hai sa aruncam bani, dar nici nu as da 900 de lei pe amortizoare ca sa ma trezesc dupa ca ar mai trebui schimbate arcuri, alti bani, alta manopera.

 

Voi ce parere aveti?

 

PS. Stiu de treaba cu schimbat toate 4 amortizoarele, ca dupa alea pe fata sunt mai tari, alea pe spate mult mai slabe. Pe principiul sa nu aruncam banii, eu am sa ma duc sa le fac un test dupa ce schimb fata sa vad daca numerele sunt apropiate. Daca distanta e mare, le schimb si pe spate.

Edited by CodrinMarius
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Intrebarea mea este, cum stiu daca trebuie schimbate si arcurile? Chestia e ca nu as vrea sa le schimb daca nu trebuie, gen, hai sa aruncam bani, dar nici nu as da 900 de lei pe amortizoare ca sa ma trezesc dupa ca ar mai trebui schimbate arcuri, alti bani, alta manopera.

 

Voi ce parere aveti?

 

 

(hai sa iti spun tot eu parerea mea; ;) )

o

Nu vreau sa iti bag mortu' in casa, si e bine ca ai intrebat, pentru ca la mine s-a rupt un arc pe fata in fata casei..

De ce s-a rupt?

Din cauza RUGINEI!

 

Deci daca vezi rugina pe arcuri (si uita-te bine!) fa-ti un serviciu, SCHIMBA si ARCURI.

Daca nu, atunci trebuie sa platesti din nou, manopera, si cine stie pe unde te prinde. si crede-ma daca un amortizor nu mai lucreaza esti ok, te duci la service pe alese!

Daca arcul pe fata se rupe, ajungi PE PLATFORMA de cele mai multe ori, la primul service din drum si poate chiar astepti sau comanzi la plezneala..

 

Am pus Bilstein, amortizoare si arcuri. Sta putin mai inalta pe fata, cam cu trei degete, dar "tinuta" e ok.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Da, cam asa pare treaba, cred ca ar fi cazul sa mai pun un ban. Am sa ma uit foarte atent la arcuri.Ma baga la ceva cheltuiala treaba asta.Asta e

 

Pe mine faza cu "sta putin mai inalta pe fata" nu m-ar lasa sa dorm noapte pana nu ii schimb si arcurile spate.

Imi place cum sta acum, asa aplecata un pic pe fata

Edited by CodrinMarius
Link to comment
Share on other sites

 

Pe mine faza cu "sta putin mai inalta pe fata" nu m-ar lasa sa dorm noapte pana nu ii schimb si arcurile spate.

Imi place cum sta acum, asa aplecata un pic pe fata

 

Ai dreptate, nici mie nu imi place cum sta; ..sa dea primavara-vara si poate umblu si la spate.

a.asta daca nu sa vina o perioada ocupata cu deplasari..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pana la urma am schimbat:

- pe fata, amortizoare, flanse si kit protectii Sachs (cele de pe ea chiar nu mai lucrau deloc);

- pe spate am schimbat arcurile (KYB), cele de pe masina se pare ca erau rupte si bucata era acolo in taler; pe spate mai merg amortizoarele Monroe, au vreo 25.000 km;

As fi schimbat si arcurile fata, le aveam cumparate (KYB, autokarma), dar nu se potriveau. Ca sa intre in taler ar trebui sa fie curbate cumva jos si astea nu erau. Arcurile mele fata date jos aratau chiar bine.

 

Cu ocazia asta am mai schimbat si placute fata-spate si lichidul.

Se simte fain acum masina. :)

 

Masina sta normal. Parca s-a ridicat proportional.

Edited by CodrinMarius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.