Jump to content

Bmw 120d 2007 , zgomot ciudat la distributie.


Recommended Posts

Buna,

 

Am un bmw 120d lci si 2007 si am doua probleme cu el.

 

1. in 09.2015 am aduso in tara, de vreo cateva luni parca am auzit un zgomot ciudat la plecare de pe loc (1300-1800rpm) ca un croncanit de metal, dupa ce trecea de bariera aia nu se mai aude absolut nimic , trage bine , suna bine .

De 2 zile parca se aude mai tare croncanitul ala( tot la plecare) .... Nu stiu ce sa zic, mecanicul a zis ca inca nu da semne sa se duca intradevar masina are 210000 km real si nu cred ca s-a schimbat distributia niciodata.( maine ma duc iarask la mecanic sa vad ce zice)

Ce ziceti? Este ceva grav? Este distributia sau altceva? Care sunt simptomele de o distributie uzata care trebuie inlocuita?

Toate revizile sunt facute de bmw si doar cu uleiul lor 5w30.

 

2.cand am luato avea galeria de admisie defecta si am schimbata ( am curatat si dpf si mecanic si chimic) dar din pacate toba este tot plina cu funingina si calamina.

Masina nu papa ulei ,dar cand accelerez si o duc in ture parca scoate umpic de fum negru si cand schimb vitezele cel mai frecvent din a 2 a in a 3 a da un norulet mic de fum negru ..nu foarte dens. Pe toba tot timpul este funingina dinaia si dupa spalare.... Ce pot sa fac sa scap de ea? Nu cred ca e ceva grav... Repet nu papa ulei si turbina a fost verificata si este ok. Darmerg mult in oras cu ea, poate asa sa fie un motiv?

 

Urmez sa plec definitiv din tara in maxim 1 an de zile, are rost sa fac vreo investitie in distributie ? Sau in motor?

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut, are motorizare N47? Se stie ca au probleme cu distributia. Oricum, indiferent de motorizare, nu e bine sa nu rezolvi problemele, sunt sigur ca nu e normal sa sune cum spui tu. Iar daca e de la distributie se poate rupe daca o lasi asa iar consecintele sunt grave.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la distributie vezi problemele cu filtru de particule ca nu e normal deloc sa scoata fum.Dupa mine filtru ala e degeaba acolo daca toba e afumata.Si schimba mecanicul,nu inteleg cum vine asta,a doua oara poate e cu noroc? Edited by akon
Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Am un bmw 120d lci si 2007 si am doua probleme cu el.

 

1. in 09.2015 am aduso in tara, de vreo cateva luni parca am auzit un zgomot ciudat la plecare de pe loc (1300-1800rpm) ca un croncanit de metal, dupa ce trecea de bariera aia nu se mai aude absolut nimic , trage bine , suna bine .

De 2 zile parca se aude mai tare croncanitul ala( tot la plecare) .... Nu stiu ce sa zic, mecanicul a zis ca inca nu da semne sa se duca intradevar masina are 210000 km real si nu cred ca s-a schimbat distributia niciodata.( maine ma duc iarask la mecanic sa vad ce zice)

Ce ziceti? Este ceva grav? Este distributia sau altceva? Care sunt simptomele de o distributie uzata care trebuie inlocuita?

Toate revizile sunt facute de bmw si doar cu uleiul lor 5w30.

 

2.cand am luato avea galeria de admisie defecta si am schimbata ( am curatat si dpf si mecanic si chimic) dar din pacate toba este tot plina cu funingina si calamina.

Masina nu papa ulei ,dar cand accelerez si o duc in ture parca scoate umpic de fum negru si cand schimb vitezele cel mai frecvent din a 2 a in a 3 a da un norulet mic de fum negru ..nu foarte dens. Pe toba tot timpul este funingina dinaia si dupa spalare.... Ce pot sa fac sa scap de ea? Nu cred ca e ceva grav... Repet nu papa ulei si turbina a fost verificata si este ok. Darmerg mult in oras cu ea, poate asa sa fie un motiv?

 

Urmez sa plec definitiv din tara in maxim 1 an de zile, are rost sa fac vreo investitie in distributie ? Sau in motor?

 

Va multumesc

 

Buna,

 

Legat de punctul 1, cel mai bine e sa verifici seria de sasiu la reprezenta, daca a fost sau nu inclusa in vreun recall. De asemenea, poti face si o verificare ptr a fi sigur daca zgomotul vine de la lant sau nu. Insa, avand in vedere problemele acestor motoare si faptul ca unora li s-a rupt lantul chiar si la 60k km - 70k km fara a avea vreun zgomot, iti recomand sa schimbi distributia preventiv. Mai bine suporti un cost de cca 3500 ron (piese OM+manopera) decat mii de euro ptr schimbul unui motor.

Si eu ma aflu in aceeasi situatie in momentul de fata, detin un motor N47 si inca nu se aude nimic. Masina are 108 k km, insa am hotarat sa o schimb preventiv.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

La Service Scream (Tezparii) BMW, pe Calea Vitan. 3000 ron cu ultimele coduri de piese + manopera, facturi (atat pe piese, cat si pe manopera) si tot ce trebuie.

Initial as fi mers pe recomandari, insa acolo unde doream sa merg nu era autorizat RAR si nu putea oferi garantie pe manopera etc...Tu ai schimbat-o? daca da, unde? :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La Service Scream (Tezparii) BMW, pe Calea Vitan. 3000 ron cu ultimele coduri de piese + manopera, facturi (atat pe piese, cat si pe manopera) si tot ce trebuie.

Initial as fi mers pe recomandari, insa acolo unde doream sa merg nu era autorizat RAR si nu putea oferi garantie pe manopera etc...Tu ai schimbat-o? daca da, unde? :rolleyes:

 

Recomand si eu cu toata increderea Service Scream (Tezparii) Bmw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si la mine face la fel (318 D 143 CP LCI) pe la 1800 de ture se aude un cloncanit, zornĂŁit nu stiu cum sa numesc sunetul? da doar o data la plecarea de pe loc se simte puĂâşin in pedala de ambreiaj, apoi indiferent in ce treapta sunt sau la ce turaĂâşia nu se mai aude nimic e ca si cum s-ar activa ceva la o anumitĂŁ viteza la plecarea de pe loc, nu cred ca are legĂŁtura cu distribuĂâşia sa ne Ăâşi si pe noi la curent!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Si eu am sesizat acel sunet cand este rece la plecarea de pe loc,dar cred ca nu o turez destul,oricum ma gandesc sa schimb distributia vad ca toata lumea o schimba,sa fiu in trend:)am trimis un mail la bmw in legatura cu lantul ce recomanda ei,mi au zis sa le trimit VIN ul,dar nu am mai primit raspuns:)o sa mai incerc

 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Si eu am sesizat acel sunet cand este rece la plecarea de pe loc,dar cred ca nu o turez destul,oricum ma gandesc sa schimb distributia vad ca toata lumea o schimba,sa fiu in trend:)am trimis un mail la bmw in legatura cu lantul ce recomanda ei,mi au zis sa le trimit VIN ul,dar nu am mai primit raspuns:)o sa mai incerc

 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

 

Recall-ul a fost inchis de la sfarsitul lunii decembrie si nu s-a redeschis, ca atare nu vei beneficia de acest schimb gratis la BMW. Recomandat este schimbul distributiei in totalitate, nu doar unul dintre lanturi + patinele aferente - asa cum procedeaza dealer-ii BMW, deoarece zgomotul va reveni si te vei lovi de aceeasi problema: ca si exemplu, colegul nostru Bala a schimbat partial distributia la ei, zgomotul a revenit si pana la urma a inlocuit-o in totalitate pe costuri proprii.. Ii poti cere mai multe detalii.

multa bafta si multi km fara probleme! :thumbsup:

 

Exista pagini intregi pe aceasta tema:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/162470-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/page__pid__2333769__st__4260#entry2333769

Link to comment
Share on other sites

Alina B pana la urma mergi maine sa schimbi distributia la Service Scream (Tezparii) la Vitan? am fost si eu azi la ei si ma gandesc serios sa colaborez cu ei, Service-ul pare ok si din ce am vazut au rewiuri pozitive!

 

Da, maine dimineata merg sa las avansul ptr piese si in functie de disponibilitatea lor la furnizor, voi lasa sau nu masina. In cazul in care piesele nu sunt pe stoc, am inteles ca dureaza pana la maxim 4 zile, iar apoi voi fi chemata cu masina. Va dura in jur de 12 ore, se schimba cu motorul pe banc, deci sper sa fie ok.

Si mie mi se par baieti seriosi, iar service-ul ok. Am primit recomandare chiar si de aici de pe site...

Daca vrei te pot tine la curent :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu ma gandeam la recall voiam sa vad doar parerea lor si ce recomanda bmw sa se schimbe sau nu.

 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

 

Cei de la BMW iti vor recomanda sa schimbi patinele + lantul de sus, exact pentru asta a fost deschis si recall-ull (aceeasi recomandare am primit-o si eu, insa mi s-a parut ca fiind o treaba pe jumtate facuta)...

Problema este ca, in majoritatea cazurilor, cel care s-a rupt a fost lantul de jos :rolleyes: Multa bafta

Edited by Alina B
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata nu am zgomot de lant,cel putin asa mi se pare mie cred ca e normal ca atunci cand motorul este rece sa sune un pic diferit,o sa schimb si eu lantul curand,nu prea imi place ideea de a da motorul jos cum o fac cei de la Service Scream (Tezparii) bmw,am vazut ca mai sunt care schimba si fara sa l dea jos.

 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Asa am mai patit si eu, cu 'trancaneala ' la rece. Cel mai probabil, zic eu, e ca sunetul vine de la injectoare. Ori e unul mai pe duca ori motorina e rea. Schimba statia si motorina cu care alimentezi. La mine , N47 se simte cel mai bine cu ecto diesel de la L.k..l . , si nici nu face zgomot dimineata. Ori pune-i si un aditiv pentru diesel de la wyns, e vreo 60 de lei flaconul. La mine a mai curatat.

Distributia testeaz-o intai, nu o schimba aiurea, daca nu e nimic uzat.

Zgomotul acesta de DETONATIE mai poate aparea si de la debitmetru murdar (scoate-l si da-i cu spray de curatat debitmetru/egr) sau defect . Sau de la clapeta egr blocata pe deschis

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.