Jump to content

Suspensie Bilstein B12 Pro Kit nastrusnica


Recommended Posts

Salut!

 

Am o problema destul de serioasa din punctul meu de vedere si pentru ca cei de la service nu reusesc sa ma lamureasca, apelez la cunostintele membrilor acestor forum, poate o scoatem la capat!

Am un Bmw 635D pe care m-am hotarat sa montez kitul de suspensie Bilstein B12 Pro Kit (arcuri Eibach + amortizoare Bilstein B8). Zis si facut. Am pus-o pe masina. Am fost foarte incantat de schimbare! Apoi dupa vreo 500 de km, noaptea prin oras, ploua, nu am vazut la timp o delimitare de viteza giganta cum numai dobitocii din Cluj stiu sa toarne si am trecut cu o viteza relativ mare - vreo 60 de km/h...bum bum, nu am considerat ca a fost mare tragedie pana la urma. Cu suspensia OEM am luat cratere puternice timp de 6 ani de cand am masina ca deh traim in Romania si inca mergea strong cand am inlocuit-o. Dupa vreo 2 minute observ ca spatele a devenit deodata extrem de bouncy si moale! Ca si cum amortizoarele ar fi bubuit amandoua! Ma duc la service a doua zi, o pune pe tester de amortizoare - eficienta 20% pe spate -> Trebuie schimbare amortizoarele! FUCK MY LIFE! Zic - asta e calitatea amortizoarelor de la renumita firma Bilstein? Am continuat sa circul cu masina pana seara, cand ce sa vezi? Suspensia a inceput gradat sa isi revina! A doua zi deja nu mai puteam sa comprim spatele cand ma apasam pe portbagaj, desi cu cateva ore mai devreme era moale de tot! Practic, era inapoi ca inainte de incident! Ma duc a doua zi la service, repetam testul de amortizoare, ce sa vezi, aceleasi rezultate de 20% - sunt duse amortizoarele? Cum sa fie duse daca acuma merge foarte bine? Ma rog, am zis ca poate mi se pare. Cumpar 2 amortizoare noi pe spate in speranta ca dupa le trimit pe astea bubuite " " in garantie si imi recuperez banii. Merg la service, monteaza amortizoarele astea 2 noi, facem testul de amortizoare. Aceleasi rezultat de 20 si ceva % !!! Masina mergea impecabil si cu cele bubuite " " si cu cele noi acum! Incepe nenea mecanicul sa imi explice ca 1+1=3 si ca defapt nu-s compatibile amortizoarele cu masina.

 

Deci, aveti vreo posibila explicatie?

Link to comment
Share on other sites

Da. Schimba serviceul. Nu mai stiu exact, dar era ciudat la test. Eu am fost cu a mea si mi-a zis ca sunt bune, si la fel era un nr ciudat. Posibil daca iti da 20% defapt sa fie 20% uzura, si ele sa aibe cam 80% Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

Schimba unitatea service la care mergi sau cel mai bine fa un test de amortizoare la o statie ITP.Eu am montat pe masina Eibach Pro-kit, iar amortizoare am pus pe fata Bilstein B6, pe spate Bilstein B4 Mtech. In urma testului pe un stand de ITP pe 3 roti aveam eficienta 83% si pe o roata 88%Bilstein B6 si B8 se produc exclusiv in Germania, deci calitatea nu are cum sa fie indoielnica.
Link to comment
Share on other sites

La ce servis ai fost in Cluj? Is de acord cu colegii ca ar trebuii sa schimbi servisul. Nu ai o foaie cu rezultatele testului?

 

Hopurile de viteza sunt groaznice si facute dupa ochii ,zici ca toate au inaltimi diferite.

Edited by sone
Link to comment
Share on other sites

Salut,

La Auto LKM pe strada Frunzisului, dupa ce am citit in mai multe locuri ca ar fi un service bun. Va dati seama ca dupa primul test am fost la alt service pentru inca un test, pe strada Plevnei, nu ma apucam sa schimb amortizoare rulate 500 de km fara sa mai primesc o confirmare. Si acolo mi-au spus ca trebuie schimbate, desi aveau alt standard de eficienta (adica mi-a iesit 60% pe spate, ,,galben" cum ar veni). Nu ma tenteaza sa repet testul si la ei pentru ca sunt destul de sigur ca imi ies aceleasi rezultate ca inainte. Deci practic amortizoarele care le-am schimbat erau la fel de bune ca si astea noi. E posibil sa se fi blocat ceva prin amortizoare dupa hop de a devenit spatele asa moale, apoi si-au revenit? Totusi de ce rezultatele astea aparent groaznice cand masina merge impecabil? Tin sa mentionez ca au verificat presiunea in roti si bucsele inainte de teste si totul e impecabil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.