BMWClub: Euroins? - BMWClub

Jump to content

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Euroins? La ce sa ma astept?

#1 User is offline   eneh 

• Senior
  • Group: Members

Posted 11 July 2016 - 12:22

Salut,

Am avut neplacerea sa fiu lovit de o fata cu asigurarea la EUROINS. Pe data de 15 iulie suntem programati amandoi la constatare, as vrea sa stiu la ce sa ma astept din moment ce sunt extrem de multe pareri negative in legatura cu aceasta companie de asigurari. Eu personal as vrea sa-mi fac masina in regim propriu:

- Se intarzie cu banii

- Se scade 24% tva

- Vor incerca sa caute motive sa nu-mi despagubeasca dauna

Sunt unele din cazurile citite pe internet dar majoritatea s-au intamplat prin 2012-2014 asa ca ma gandesc ca poate s-a schimbat ceva pe parcurs.

Explicatia accidentului:

Veneam pe bulevardul romancierilor si am facut dreapta sa intru pe valea viilor unde fix pe straduta era un Peugeot 206 oprit, opresc si eu in spate si astept sa-si faca manevra(crezand ca parcheaza undeva pe bordura). Observ ca baga in marsarier si vine spre mine asa ca evident incep sa claxonez dar in zadar. Am considerat de comun acord ca este vina ei din moment ce nu s-a asigurat la mersul cu spatele(nici macar nu s-a uitat in oglinzi inainte de a face manevra).

Orice sfat este binevenit sa stiu la ce sa ma astept.

Posted Image

Posted Image

Nu se vede prea bine dar bara este sparta jos, farul este putin ciobit si capota a fost deformata si a sarit vopseaua. Evident eu ma voi lua si de farul ciobit din moment ce nu era asa, exista sanse sa fie nevoie sa ma "tiganesc" cu ei pentru asta?

This post has been edited by eneh: 11 July 2016 - 12:22

0

#2 User is offline   B 333 ZYX 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 12:28

salut,

sunt trecut prin asa ceva, m-a lovit si pe mine un tip cu asigurare la euroins destul de curand, aprox acum o luna si jumatate. Eu nu am avut nicio problema, doar ca a durat aprox. 3 saptamani pana am avut masina reparata efectiv de la momentul inregistrarii dosarului de dauna. Au platit tot si m-au despagubit pentru tot. Ce am vrut schimbat, s-a schimbat, iar lucrarea a iesit super bine. Conteaza mult si service-ul. Euroins lucreaza cu mai multe service-uri/centre de deschidere a dosarelor de daune. Daca te intereseaza service-ul la care am mers eu/pe care l-am ales eu, da-mi pm si iti raspund, ca sa nu se considere aici reclama, desi am mers pur si simplu intamplator, dupa ce am filtrat eu cat am putut centrele lor insirate pe site.

bafta!
0

#3 User is offline   mihalascu 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 12:38

salut, ati facut constatare la politie la accident (Proces Verbal) + stabilirea vinovatului?
Sau ati mers pe amiabila. Stiam ca daca mergi pe amiabila o poate da la intors grav la constarare cei de la asigurari. Daca e hartie de la politie, mai greu.

LA euroins merge foarte bine sa iti iei banii de reparatie pe regie proprie.Ii primesti pe card.
Iti faci masina la ce tinichigiu vopsitor vrei, sau la service-ul care il alegi singur.

This post has been edited by mihalascu: 11 July 2016 - 12:40

2

#4 User is offline   eneh 

• Senior

Posted 11 July 2016 - 12:46

View PostB 333 ZYX, on 11 July 2016 - 12:28, said:

salut,

sunt trecut prin asa ceva, m-a lovit si pe mine un tip cu asigurare la euroins destul de curand, aprox acum o luna si jumatate. Eu nu am avut nicio problema, doar ca a durat aprox. 3 saptamani pana am avut masina reparata efectiv de la momentul inregistrarii dosarului de dauna. Au platit tot si m-au despagubit pentru tot. Ce am vrut schimbat, s-a schimbat, iar lucrarea a iesit super bine. Conteaza mult si service-ul. Euroins lucreaza cu mai multe service-uri/centre de deschidere a dosarelor de daune. Daca te intereseaza service-ul la care am mers eu/pe care l-am ales eu, da-mi pm si iti raspund, ca sa nu se considere aici reclama, desi am mers pur si simplu intamplator, dupa ce am filtrat eu cat am putut centrele lor insirate pe site.

bafta!

Multumesc pentru raspuns, m-a linistit un pic. Doresc sa primesc banii s-o fac in regie proprie dar daca mai am intrebari te contactez. Multumesc din nou!

View Postmihalascu, on 11 July 2016 - 12:38, said:

salut, ati facut constatare la politie la accident (Proces Verbal) + stabilirea vinovatului?
Sau ati mers pe amiabila. Stiam ca daca mergi pe amiabila o poate da la intors grav la constarare cei de la asigurari. Daca e hartie de la politie, mai greu.

LA euroins merge foarte bine sa iti iei banii de reparatie pe regie proprie.Ii primesti pe card.
Iti faci masina la ce tinichigiu vopsitor vrei, sau la service-ul care il alegi singur.

Salut, am facut amiabila din moment ce a refuzat sa mergem la politie. Fata mi-a confirmat ca o sa-si recunoasca vina la constatare, fix de asta mi-e frica ca o sa ma cert cu ei pana ma despagubesc.
0

#5 User is offline   B 333 ZYX 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 12:49

din pacate iti spun sigur ca o sa trebuiasca sa se prezinte la asigurator si vinovatul, pentru a da o declaratie si in fata inpectorului. Nu am fost si nu sunt de acord cu asa ceva, dar iti spun care e practica.
3

#6 User is offline   eneh 

• Senior

Posted 11 July 2016 - 12:54

View PostB 333 ZYX, on 11 July 2016 - 12:49, said:

din pacate iti spun sigur ca o sa trebuiasca sa se prezinte la asigurator si vinovatul, pentru a da o declaratie si in fata inpectorului. Nu am fost si nu sunt de acord cu asa ceva, dar iti spun care e practica.

Deja ne-am programat pentru vineri la ora 9:30. A confirmat si ea(vinovata) ca se prezinta sa dea declarate.
0

#7 User is offline   B 333 ZYX 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 12:56

ok, bafta! sper sa nu se razgandeasca. Sa nu te certi cu ea pana atunci, poate e sensibila si nu mai vine :))) si stai dupa ea...

PS: cu privire la faza cu reparatul in regie proprie: din cate am inteles, trebuie sa o repari singur si ulterior te duci sa ceri banii pentru reparatie. Sa ai grija unde o sa iti repari masina in regie proprie, sa nu repare ceva ce nu trebuia reparat... pentru ca pentu reparatia aia nu o sa fii despagubit.

This post has been edited by B 333 ZYX: 11 July 2016 - 12:58

-2

#8 User is offline   mihalascu 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 13:11

nu e asa: te duci la nea caisa de la asigurari deschizi dosarul de dauna si ceri reparatie in regie proprie. Le dai un nr de cont si iti livreaza ei banii pe card ulterior
Nu le trebuie absolut nici o dovada chitanta cu ce ai reparat tu mai departe. Te priveste

View Posteneh, on 11 July 2016 - 12:46, said:

Salut, am facut amiabila din moment ce a refuzat sa mergem la politie. Fata mi-a confirmat ca o sa-si recunoasca vina la constatare, fix de asta mi-e frica ca o sa ma cert cu ei pana ma despagubesc.

de obicei se insista sa mergeti la politie
Acuma preseazo pe tipa respectiva sa mai vina la asigurator. Stiu caz de pagubit care l-a amenintat clar:mergem la politie am martori tot tot daca nu mergi azi maine sa fac constatarea. Si era GroupAma , nu orice firma. Si a venit vinovatul de frica la constatare mai mult. L-a tocat ala pe telefoane dese si sms-uri de nu i-a mai trebuit. I-a mai zis ca il poate da in judecata pe vinovat pe partea civila, cu avocat, ca sa ii repare masina. Ajuta treburile acestea.

This post has been edited by mihalascu: 11 July 2016 - 13:14

2

#9 User is offline   eneh 

• Senior

Posted 11 July 2016 - 13:14

View Postmihalascu, on 11 July 2016 - 13:11, said:

nu e asa: te duci la nea caisa de la asigurari deschizi dosarul de dauna si ceri reparatie in regie proprie. Le dai un nr de cont si iti livreaza ei banii pe card ulterior
Nu le trebuie absolut nici o dovada chitanta cu ce ai reparat tu mai departe. Te priveste

Acuma preseazo pe tipa respectiva sa mai vina la asigurator. Stiu caz de pagubit care l-a amenintat clar:mergem la politie am martori tot tot daca nu mergi azi maine sa fac constatarea. Si era GroupAma , nu orice firma. Si a venit vinovatul de frica la constatare mai mult. L-a tocat ala pe telefoane dese si sms-uri de nu i-a mai trebuit

I-am luat datele vinovatei si am si martori la accident. Azi am sunat-o de dimineata si a fost de acord sa se prezinte vineri, a fost foarte intelegatoare si si-a asumat vina, cand s-a intamplat accidentul i-am propus sa mergem la politie si m-a implorat sa nu facem asta, stie ca ar avea probleme si mai mari deci trebuie sa coopereze :).
0

#10 User is offline   Ciuby 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 13:27

View Posteneh, on 11 July 2016 - 12:46, said:

Cum funcționează treaba asta cu „a refuzat să mergem la poliție”? Eu în locul tău o lăsam acolo și mergeam direct la poliție... :)
1

#11 User is offline   TiberiuA 

• Membru

Posted 11 July 2016 - 13:59

View Posteneh, on 11 July 2016 - 12:22, said:

Salut,

Am avut neplacerea sa fiu lovit de o fata cu asigurarea la EUROINS. Pe data de 15 iulie suntem programati amandoi la constatare, as vrea sa stiu la ce sa ma astept din moment ce sunt extrem de multe pareri negative in legatura cu aceasta companie de asigurari. Eu personal as vrea sa-mi fac masina in regim propriu:

- Se intarzie cu banii

- Se scade 24% tva

- Vor incerca sa caute motive sa nu-mi despagubeasca dauna

Sunt unele din cazurile citite pe internet dar majoritatea s-au intamplat prin 2012-2014 asa ca ma gandesc ca poate s-a schimbat ceva pe parcurs.

Explicatia accidentului:

Veneam pe bulevardul romancierilor si am facut dreapta sa intru pe valea viilor unde fix pe straduta era un Peugeot 206 oprit, opresc si eu in spate si astept sa-si faca manevra(crezand ca parcheaza undeva pe bordura). Observ ca baga in marsarier si vine spre mine asa ca evident incep sa claxonez dar in zadar. Am considerat de comun acord ca este vina ei din moment ce nu s-a asigurat la mersul cu spatele(nici macar nu s-a uitat in oglinzi inainte de a face manevra).

Orice sfat este binevenit sa stiu la ce sa ma astept.

Posted Image

Posted Image

Nu se vede prea bine dar bara este sparta jos, farul este putin ciobit si capota a fost deformata si a sarit vopseaua. Evident eu ma voi lua si de farul ciobit din moment ce nu era asa, exista sanse sa fie nevoie sa ma "tiganesc" cu ei pentru asta?

Se scade TVA-ul. Fata de mine au fost seriosi.
0

#12 User is online   adi v 

• Senior
  • Interests:Bmw

Posted 11 July 2016 - 14:03

View PostCiuby, on 11 July 2016 - 13:27, said:

Cum funcționează treaba asta cu „a refuzat să mergem la poliție”? Eu în locul tău o lăsam acolo și mergeam direct la poliție... :)

Se ajunge la politie in momentul in care cei implicati in accident nu cad de acord in privinta culpei,altfel de aia ii spune amiabila.Eventual deasupra unde semneaza cel vinovat scrie "sunt vinovat".
3

#13 User is offline   B 333 ZYX 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 14:33

View Postmihalascu, on 11 July 2016 - 13:11, said:

Acuma preseazo pe tipa respectiva sa mai vina la asigurator. Stiu caz de pagubit care l-a amenintat clar:mergem la politie am martori tot tot daca nu mergi azi maine sa fac constatarea. Si era GroupAma , nu orice firma. Si a venit vinovatul de frica la constatare mai mult. L-a tocat ala pe telefoane dese si sms-uri de nu i-a mai trebuit. I-a mai zis ca il poate da in judecata pe vinovat pe partea civila, cu avocat, ca sa ii repare masina. Ajuta treburile acestea.

Scuze, dar de unde stie asiguratorul cati bani sa iti vireze pe card? si de unde stie el ce reprezinta sumele ce trebuie sa ti le vireze? iti spun sigur si e si normal, trebuie sa le prezinti un deviz ceva aferent reparatiilor precum si facturile/chitantele sau op-urile operatiunilor.

hai ca asta e chiar tare, mi-am luat minus pentru un post de genul asta. De azi inainte nu mai raspund la niciun post! Succes tuturor!

This post has been edited by B 333 ZYX: 11 July 2016 - 14:40

-2

#14 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 11 July 2016 - 14:33

Eu mi-am luat teapa cu ei si anume:

- la constatare, i-am spus ca vreau sa merg la BMW. Mi-a spus ca da. Ca e ok si sa pot sa merg oricand.
- Cand am ajuns plin de incredere la BMW, mi-au spus ca ... domne e bine dar noi nu lucram cu ei. Asa ca fie iti facem pe banii tai si te judeci cu ei, fie te duci in alta parte.

Pana la urma au cerut ei banii de la euroins si cand in sfarsit ei au platit, am dus masina la reparat (era o zgarietura)

Deci vezi sa nu te trimita dupa tigari.

#15 User is offline   eneh 

• Senior

Posted 11 July 2016 - 15:03

View PostTiberiuA, on 11 July 2016 - 13:59, said:

Se scade TVA-ul. Fata de mine au fost seriosi.

Tot Euroins sa inteleg?

View PostBala, on 11 July 2016 - 14:33, said:

Eu mi-am luat teapa cu ei si anume:

- la constatare, i-am spus ca vreau sa merg la BMW. Mi-a spus ca da. Ca e ok si sa pot sa merg oricand.
- Cand am ajuns plin de incredere la BMW, mi-au spus ca ... domne e bine dar noi nu lucram cu ei. Asa ca fie iti facem pe banii tai si te judeci cu ei, fie te duci in alta parte.

Pana la urma au cerut ei banii de la euroins si cand in sfarsit ei au platit, am dus masina la reparat (era o zgarietura)

Deci vezi sa nu te trimita dupa tigari.

Stiu Bala, am auzit ca reprezentantele de obicei nu lucreaza cu Euroins motiv pentru care m-am panicat.

View PostB 333 ZYX, on 11 July 2016 - 14:33, said:

Scuze, dar de unde stie asiguratorul cati bani sa iti vireze pe card? si de unde stie el ce reprezinta sumele ce trebuie sa ti le vireze? iti spun sigur si e si normal, trebuie sa le prezinti un deviz ceva aferent reparatiilor precum si facturile/chitantele sau op-urile operatiunilor.

hai ca asta e chiar tare, mi-am luat minus pentru un post de genul asta. De azi inainte nu mai raspund la niciun post! Succes tuturor!

Te inteleg, dar constatatorul iti va da o suma estimativa -24% tva din valoarea reparatiilor. Am inteles ca daca este doar de "reparat si revopsit" iti vor da banii pe vopsea si manopera, daca este vorba de o ruptura iti vor achita piesa in intregime si nu este nevoie sa le duci chitante sau mai stiu eu ce. Multumesc oricum pentru implicare si pentru sfaturi.
0

#16 User is offline   mihalascu 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 15:24

eneh,ai PM. Lasa-l pe individul acela B 333 ZYX in pace. Vezi ca mai mult te dezinformeaza. Probabil nu cunoaste cum e cu asigurarile.
1

#17 User is offline   CosminE46 

• Pasionat

Posted 11 July 2016 - 16:13

tare imi e frica ca vor exista tiganeli privind bara si farul.
e posibil sa nu accepte plata unui far nou si a unei bari noi. bara f posibil o vor da la reparat iar farul..sa ii schimbe sticla daca s-o putea sau eu stiu ce alta varianta, inclusiv dezmembrari.
0

#18 User is offline   eneh 

• Senior

Posted 11 July 2016 - 17:05

View PostCosminE46, on 11 July 2016 - 16:13, said:

tare imi e frica ca vor exista tiganeli privind bara si farul.
e posibil sa nu accepte plata unui far nou si a unei bari noi. bara f posibil o vor da la reparat iar farul..sa ii schimbe sticla daca s-o putea sau eu stiu ce alta varianta, inclusiv dezmembrari.

Din "fericire" la e90 nu poti desface farul decat pus la microunde si taiat masticul.
0

#19 User is offline   /////alpine 

• Începător

Posted 11 July 2016 - 17:16

Du-te la politie si fa PV. Sa nu faci amiabila, ca te scoate Euroinsul pe tine vinovat.
2

#20 User is offline   eneh 

• Senior

Posted 11 July 2016 - 17:30

View Post/////alpine, on 11 July 2016 - 17:16, said:

Du-te la politie si fa PV. Sa nu faci amiabila, ca te scoate Euroinsul pe tine vinovat.

Cum ar putea face asta daca si vinovata recunoaste ca a fost vina ei?
0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro