Jump to content

BMW 525xdrive F11 posibile pierderi ulei


Recommended Posts

Mi-a adus recent din Germania un 525xdrive, motorul de 1995 cc, si am constatat, inainte de a face revizia in Romania si dupa ce am parcurs vreo 5.000 km cu ea ca nivelul uleiului a scazut intre maxim si jumatate. I-am spus mecanicului de asta, si cand a ridicat-o pe rampa a constatat vizuat ca are o posibila pierdere de ulei la "termofolot" aka "radiator racire ulei motor" si o posibila pierdere mica de ulei undeva la imbinarea dintre motor si cutie. Acesta din urma fiind mai curat, s-a gandit ca ar putea fi de la cutie. M-am programat la reprezentanta la Filaret, dar as vrea sa va intreb daca a mai avut cineva probleme similare si daca e cazul sa ma ingrijorez.

Multam!

Link to comment
Share on other sites

M-am mai uitat inca o data aseara cand am plecat de la birou, la vreo 5 minute de functionare a motorului si imi indica nivel maxim. Foarte ciudat, pentru ca stiu ca m-am mai uitat in urma cu cateva zile si era sub maxim. Poate din cauza temperaturii...
Link to comment
Share on other sites

Azi la pranz ma duc la Filaret sa vedem ce spun ei. Masina am luat-o cu revizia facuta la BMW in Germania si in noiembrie i-au pus ulei Castrol Magnatec 5 W 30. Eu l-am schimbat acum si am pus ulei BMW, asta nou facut de Shell.

ai facut revizia la reprezentanta si ti-a bagat castrol magnatec sau nu am inteleg eu ?

Link to comment
Share on other sites

ai facut revizia la reprezentanta si ti-a bagat castrol magnatec sau nu am inteleg eu ?

 

Nu. Am luat masina din Germania, acum o luna. Masina avea ultima revizie facuta in luna noiembrie la o reprezentanta BMW. Pe biletelul prins ssub capota scria ca uleiul folosit la revizie a fost Castrol Magnatec. Acum, cand am ajuns in tara i-am facut si eu revizia ca sa...fie facuta. Si i-am pus ulei BMW.

Link to comment
Share on other sites

Nu. Am luat masina din Germania, acum o luna. Masina avea ultima revizie facuta in luna noiembrie la o reprezentanta BMW. Pe biletelul prins ssub capota scria ca uleiul folosit la revizie a fost Castrol Magnatec. Acum, cand am ajuns in tara i-am facut si eu revizia ca sa...fie facuta. Si i-am pus ulei BMW.

daca i-ai dat cox haleste ulei ( toate bmw-urile halesc ulei la cox ) completeaza si verifica din cand in cand

Link to comment
Share on other sites

(viteza )daca ai mers peste 200 km/h mai multi km fi sigur ca mananca ulei.. ti-am zis toate mananca ulei la mers constant cu viteza mare, nu te increde in cel care iti spune ca a lui nu mananca gram de ulei( e o mare vrajala) totul depinde de cum o folosesti

 

daca o persoana iti spune ca nu consuma ulei masina lui inseamna ca nu o foloseste sau peste 90 km/h nu vede niciodata si nici asa nu cred.. cat de putin ulei dar tot va manca de la schimb la schimb( 100-200ml )etc... la tn e vb de 500 ml cred, ai zis de la maxim la jumatate si daca ai mers tare cu ea la intoarcere eu zic sa nu-ti faci probleme , completeaza si mergi normal 1000 km si vezi atunci ce consum ai

Edited by dekad
Link to comment
Share on other sites

ar mai fi varianta cu ulei contrafacut , si eu tot ulei bmw am in masina dar din cate am inteles nu e chiar minunat(e foarte subtire) .. in fine din cate am auzit si in germania( nu la reprezentanta ) bineanteles tot castrol ar fi mai indicat in cazul meu 5w30
Link to comment
Share on other sites

Merg pe autostrazi destul de frecvent cu viteze>200 si am ~12k km de la ultima revizie iar uleiul este la max pe joja.Deci?

Din experienta mea cu n47,acest motor nu consuma ulei sau nu vizibil!

nu vreau sa intru in polemici cu nimeni dar daca si producatorul spune de consumul uleiului clar nu e o defectiune, iar cateva sute de ml de ulei nu cred ca e o problema asa mare si de speriat ... si tu sigur daca il dai jos si il cantaresti/masori sigur ai lipsa

 

chiar sunt curios ce raspuns o sa primesca de la filaret, sa ne spui si noua care e treaba cu consumul

Link to comment
Share on other sites

La Filaret mi-au confirmat ambele pierderi de ulei:

 

Cel de motor, este intr-adevar cum spunea Harsh de la garniturile corpului filtrului de ulei, dar ei mi-au recomandat sa schimb corpul cu totul pentru ca daca schimb doar garniturile, sunt sanse mari sa revin dupa cateva luni cu aceeasi problema. Corpul, fara manopera costa cam 2.000 lei.

 

Cel de la cutia de viteze este de la un semering mai greu accesibil. Schimbarea lui presupune sa fie data cutia jos, convertizorul, baia. Manopera costa cam 900 de lei si cu tot cu piese aproxxmativ 1.200.

 

Mecanicul mi-a spus, la fel ca si dekad, ca multe masini mananca ulei (intr-o limita rezonabila) chiar si fara sa aiba pierderi vizibile. Depinde mult de regimul de mers.

 

Toata constatarea, care s-a facut in prezenta mea a durat cam o ora, si m-a costat 180 lei inclusiv prinderea unor suruburi de la scutul de sub masina care lipseau.

 

Una peste alta nota 10 pentru profesionalismul celor de la Filaret : Radu Voiculescu si mecanicul (spre rusinea mea am uitat cum il cheama).

Link to comment
Share on other sites

La Filaret mi-au confirmat ambele pierderi de ulei:

 

Cel de motor, este intr-adevar cum spunea Harsh de la garniturile corpului filtrului de ulei, dar ei mi-au recomandat sa schimb corpul cu totul pentru ca daca schimb doar garniturile, sunt sanse mari sa revin dupa cateva luni cu aceeasi problema. Corpul, fara manopera costa cam 2.000 lei.

 

Cel de la cutia de viteze este de la un semering mai greu accesibil. Schimbarea lui presupune sa fie data cutia jos, convertizorul, baia. Manopera costa cam 900 de lei si cu tot cu piese aproxxmativ 1.200.

 

Mecanicul mi-a spus, la fel ca si dekad, ca multe masini mananca ulei (intr-o limita rezonabila) chiar si fara sa aiba pierderi vizibile. Depinde mult de regimul de mers.

 

Toata constatarea, care s-a facut in prezenta mea a durat cam o ora, si m-a costat 180 lei inclusiv prinderea unor suruburi de la scutul de sub masina care lipseau.

 

Una peste alta nota 10 pentru profesionalismul celor de la Filaret : Radu Voiculescu si mecanicul (spre rusinea mea am uitat cum il cheama).

ma bucur ca ai rez problema.. acum stai fara griji , bafta si km cat mai multi si fara pb !

Edited by dekad
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.