Jump to content

Schimbare bec faza scurta F10


bogdan_r

Recommended Posts

Astazi am incercat sa-mi schimb becurile pe de la faza scurta, am cautat in manualul masinii, dar degeaba!

 

Am reusit sa ajung la bec, conform manualului, dar nici unde nu scrie ce trebuie facut ca sa scoti mufa de la bec, si becul in sine!

 

La Fordul Fiesta pe care l-am avut mi se parea absurd ca trebuia sa dau farul jos ca sa schimb becul, dar macar acolo vedeam ce fac, in comparatie cu ce se intampla la actualul BMW F10...

 

Poate cineva sa-mi explice exact cum trebuie procedat ca sa scot mufa si becul si sa-l pun pe cel nou inapoi?

 

Am incercat sa trag de mufa si n-am reusit sa o scot, am incercat sa in invart, am pipait in jurul becului dupa clame si nimic... nici vizibilitatea nu e prea grozava (as fi dat roata jos de nervi dar n-am cric) si e si foarte mic locul... abea reusesc sa bag mana acolo...

 

Am cautat pe forum, am cautat pe google, dar deocamdata n-am gasit nimic...

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, tot asta imi spune si in iDrive, niciunde nu specifica EXACT cum sa scot becul... am tras destul de tare de mufa si nu a iesit, mi-a fost frica sa mai fortez mai ales ca am vazut ca si lupa se misca atunci cand fortam... chiar nu mi se pare o operatiune pentru care as merge in service... dar daca nu gasesc instructiuni exacte, o sa o duc la reprezentanta sa il rupa ei daca trebuie :)
Link to comment
Share on other sites

BMW doreste ca proprietarii masinilor sa vina la service pt orice rahat pt ca ei sa factureze ore de manopera. Ei sunt inteligenti si vor sa fac bani, fie si din schimbarea unui bec.. De aia nu iti dau mura-n gura cum sa schimbi becul. Cred ca trebuie sa dai rotile jos si capitonajul barii si asa ai acces mai usor in spatele farurilor si poti schimba becul.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai probabil tu stiai ca trebuie rasucit de mufa ca sa iese becul afara, ca asa am ajuns si eu la bec fara sa dau roata jos, doar ca nu stiam exact cum iese becul, cand am dat jos roata am vazut ce era defapt acolo... poate si la bmw-urile mai vechi se schimba tot asa, dar daca cei de la bmw au considerat ca numai cei care au mai avut bmw o sa aibe si modele mai noi, cred ca s-au inselat :))
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Am schimbat eu foarte greu. Am stat 1h pt doua becuri. Desfaci pe la roata capacul si invarti de bec pana e pe pozitia de scos. Mufa iese ft greu, am bagat o surubelnita mica normala ca sa departez putin cele doua bucati metalice (becul si mufa metalica). Iese foarte greu mufa dar daca nu tragi de fire nu are ce sa se intample. Rabdare si trage putin mai tare de mufa pana iese becul. Cand il pui e celalalt face un ââŹĹclickââŹÂ cand e totul pe pozitie si il bagi inapoi tot prin rotire dupa ce e pe pozitie in far. Destul de greoi dar nu imposibil. Succes !

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.