Jump to content

Zgomot/Vibratie capac motor BMW E90/91 Motor N47


Recommended Posts

Salutare,

 

O problema cunoscuta, zgomotul produs de vibratia capacului de motor la E90 motor N47. A gasit cineva o solutie pentru problema asta? Ma dispera zgomotul acela facut de trepidatia capacului la relanti.

Am schimbat si bucsele acelea de cauciuc pe care se impinge capacul dar tot degeaba. Ma gandesc sa bag ceva sub el sa stea presat, ceva ignifug.

 

Solutii?

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema capacului asa cum ati expus mai sus. Mersi de ajutor.

Am sesizat ca mai am o vibratie, conducta aceea de plastic ce intra in filtrul de aer(dedesubt). Tremura la imbinare. Gasisem mai demult un topic despre asa ceva dar nu mai dau de el. V-ati confruntat cu asta? cum se poate rezolva?

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat cutia filtrului de aer jos, iar dedesubt pe partile unde se sprijina am lipit niste burete mai dens adeziv (care se foloseste la izolatia tevilor de ventilatie), astfel cand o montezi la loc va sta fortata inclusiv teava aceea care vibreaza.

Cutia are niste burete in acele puncte insa vei observa ca s-a tasat...

La mine vibra foarte rau ansamblul acela cand o bagam un R...eram pe cale sa schimb tampoanele de la cutie :).

Si...cel mai probabil iti vibreaza si furtunul care vine de la intercooler la clapeta, inspre admisie, de regula la cald. Acolo am schimbat garnitura si s-a rezolvat (vibreaza capul furtunului care e sertizat cu tabla acolo, defapt colierul).

Edited by gaby_wmw
Link to comment
Share on other sites

Eu am dat cutia filtrului de aer jos, iar dedesubt pe partile unde se sprijina am lipit niste burete mai dens adeziv (care se foloseste la izolatia tevilor de ventilatie), astfel cand o montezi la loc va sta fortata inclusiv teava aceea care vibreaza.

Cutia are niste burete in acele puncte insa vei observa ca s-a tasat...

La mine vibra foarte rau ansamblul acela cand o bagam un R...eram pe cale sa schimb tampoanele de la cutie :).

Si...cel mai probabil iti vibreaza si furtunul care vine de la intercooler la clapeta, inspre admisie, de regula la cald. Acolo am schimbat garnitura si s-a rezolvat (vibreaza capul furtunului care e sertizat cu tabla acolo, defapt colierul).

 

 

Mersi! O sa caut sa fac la fel. Eu am vazut ca trepideaza la imbinarea dintre conductele groase in partea din fata dinspre radiator. Sa vad ce pot baga sub ea sa o tensionez :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare!

Sunt nou aici, daca puteti sĂŁ mĂŁ ajutați...

Aceeași problemĂŁ o am si eu, imi vibreazĂŁ foarte rau capacul de la motorul n47, l-am dat jos si am observat ca-mi lipseste un tampon din ala de cauciuc...Oare de la asta sa fie trepidatia? Imi poate spune cineva daca intr-adevar, daca dai cu banda pe acele 2 parti care intrĂŁ mai trepideaza? As vrea sa incerc asa, sau mai bine, daca stie cineva de unde pot face rost de tampon din ala..

Mulțumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Poti face rost pe cod de origine, insa daca iei banda nu cred ca mai e nevoie de tampon, dai cu mai multa banda si o sa fie ca in loc de tampon, daca baietii zic ca s-a rezolvat inseamna ca functioneaza, o sa fac si eu ca si la mine vibreaza la fel.

 

De asemenea confirm vibratia filtrului de aer, eu il leg cu 2 coliere de plastic (soricei) si il string cumva de cadrul de fata, il tine fix cu tot cu furtun si nu mai vibreaza, de 3 ani sta as.

 

Si furtunul de admisie de la clapeta la intercooler (in partea dreapta cum te uiti la motor) vibreaza din cauza colierului, eu nu am avut ce sa-i fac, trebuie schimbat furtunul, dar e foarte scump.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.